Anotace: pokračování
Vysvobodil mě konec přestávky. Pokud se tedy dá mluvit o vysvobození. Zvonek totiž odstartoval hodinu matematiky.
Prasklo to. Ve spěchu jsem při opisování přehodila dva řádky, takže z toho vyšel nesmysl. Na otázku, jak jsem se dohrabala výsledku a kde jsem vzala „ty hausnumera“, jsem radši mlčela. Abych neshodila Vladěnu.
Kurc rád pouští hrůzu. S těmi černými vlasy a vousy vypadá jako čert, i obroučky jeho brýlí jsou černé. Moc dobře to ví a vyžívá se v tom. Klidně by mohl jít s Mikulášem za čerta a ani by se nemusel převlékat. Dětičky by se podělaly strachy. A já teď se nepodělám jenom proto, že mám tak sevřený zadek , až bych s ním mohla scvakávat spisy. Matika mi totiž může zkazit průměr - a co potom???
Okenní tabulky se rozdrnčely, pan profesor hulákal jako na lesy. Seřval mě tak, jako snad ještě nikdy nikoho. Že rozkládám morálku celé třídy, ignoruji matematiku a domnívám se, že mi všechno projde. Dělám z něho blbce, kvůli mně je před celou sborovnou za umanutce, co mi zkazí vyznamenání, jenže to si na něho nepřijdu, kdepak trojka, ale ani čtyřka není zadarmo, a tak klidně můžu mít i reparát...
A jak už byl v akci, obořil se i na dvě rozchechtané holky v lavici za mnou. Dorážel, co je jim tak k smíchu.
„Nestíhá kvůli varhanům – ona hraje na varhany“, vyprskla Laděna.
Matikář nechápal, co je na tom tolik k smíchu a podotkl, že na varhany přece hrál i F.L. Věk.
„Ona ale hraje v kostele, při těch jejich mších“, upřesnila Laděna.
„...panu děkanovi a těm jeho babkám“, doplnila Dáša a zakuckala se smíchem.
Matikář se viditelně zarazil. Rozpačitě na mě zíral. Co mi jen v té chvíli šlo hlavou! Už dlouho jsem trnula, že se mě ve škole někdo zeptá, co dělám v kostele. Zoufale se mi nechtělo zapřít víru – tedy spíš to moje hledání víry. Napadlo mě, že to bych pak už mohla zapřít cokoli a kohokoli, třeba nos mezi očima, když už, tak už. Nebo vlastní mámu! Ona taky přece nezapírá svou sestru Slávku. I když musí poslouchat kde čí moudré rady, aby jí nepsala tak často, aby brala ohled aspoň na mě, když už kašle na sebe, na možnost slušného zaměstnání – vždyť mi to přece bude škodit, copak to neví? Maminka těm otázkám uhýbá, krčí rameny a odmítá se o tom bavit, Maminka nezapře Slávku. A já mám zapřít Pána Boha?
Nejpitomější je, že nevím, jak moc jsem si jistá jeho existencí. A co kdyby – to je děs! – kdyby kvůli tomu, tedy kvůli někomu nebo něčemu, co třeba ani neexistuje, vyhodili tatínka, že on, pedagog, profesor, tak blbě vychoval vlastní dceru...
A aby toho nebylo dost, vzpomněla jsem si na tu kryptu plnou nebožtíků. Ty kosti nejsou vidět, jsou hluboko pod podlahou, pod dlaždicemi. Nahoře v kostele vůně, kytky, obrazy, sochy – a dole hniloba. Není to všechno jenom taková hra, takové vše prostupující divadlo? Stačí vlézt za kulisy a hned je vidět, jak je to doopravdy. O tom jsem se přesvědčila právě včera: koho by napadlo, že varhaník doprovázející vznešenou a tajemnou bohoslužbu, považuje kůr za ideální chambre séparé, jak říká Marcela – ona chodí na francouzštinu a určité výrazy si zapamatuje hned a jednou pro vždy.
Matikář zapomněl řvát. Zůstal koukat. Trvalo to několik nekonečných vteřin. Nakonec se rozpačitě, nuceně zasmál:
„Prosím tě, nevykládej mi tady, že věříš v Boha. Já bych tě musel přesvědčovat, že není. Mám to v popisu práce. Tak neblbni! – Je ti to jasný?“
Je mi jasný především to, že musím něco podniknout. Že musím vyhledat toho hodného patera Františka.
A v neposlední řadě mi došlo, že Kurc vůbec není zlý.