Kapitola 25.
Průzkum obřího podzemí na okraji písečné masky
Kdy se vydáme na průzkum obřího podzemí co je na okraji písečné masky co vypadá z dálky jako lidská tvář? Již brzy až si tak pár dní odpočineme a pořádně prozkoumáme poklad. Poklad prozkoumali, a našli ohromné množství prastarých zlatých mincí a hromadu pergamenů. A také diamantů velkých rozměrů vybroušených do špičkových tvarů. Tak je čas si nasadit skafandry a vyrazit do obří jeskyně, zavelel Skelby, ano odvětil Noels i Oilky. Nasedli do obřího pásovce a už uháněli přímo na kraj obří masky a obřích jeskyní.
Cesta byla velmi zdlouhavá, chtělo se jim spát, ale zvládly to, Skelby zavelel musíme to zvládnout, aby byl měsíc bezpečný, bez žádných mimozemšťanů či jiných mutantů. To ano řekl Noels a Oilky jen žamroual jeho velkýma černýma očima.
Kapitola 26.
Průzkum obří jeskyně
Když přijížděli k němu, zvedla se písečná bouře, museli ji přečkat v pásovci, skafandry by je měli ochránit i mimo pásovce, ale tato bouře byla opravdu velká. Jak přestala, dojeli k velké jeskyni a vysedli a samozřejmě vzali i průzkumnou sondu, která jim už tolikrát pomohla. Jeskyně měla průměr 50 metrů a zřejmě vedla do podzemí. Opravdu tam chcete jít? Ptá se Skelby. Jasně těšíme se na to dobrodružství a co tam najdeme říká Noels Oilky taky přikyvuje hlavou a mžourá svýma velkýma očima. Sondu jsme vypustily zatím vše vypadá dobře i pohled na kameru, infra-vize. Tu najednou přestala jít kamera, Skelby zavelel okamžitě stáhnout sondu.
Dojela poškozená a domlácená. Chcete se tam opravdu vydat, určitě to určitě udělala nějaká nesvůra. Zkusíme vejít a omrknout to, tak tady dobře velí Skelby jdeme. Vcházejí pomaličku dovnitř, zlehoulinka našlapují a tu náhle spatří obrovské monstrum 3 metry vysoké a měli 2 chapadla 3 oči a tlamu plnou obrovitých zubů, a dlouhý ocas a řítí se přímo k nim. Rozhodli se okamžitý ústup a útěk do pásovce. Tak tak to stihli, nasednou a odjet.
Sonda je pokažená ale naši technici ji opraví, až budem zpátky na základně. Dojeli v pořádku na základnu Skelby, Noels, i Oilky. Sondu technici opravili a na záznamu byly ti 2 netvoři, měli jste velké štestí, že jste rychle utekli. My nás 20 z menší základny si s nimi už poradíme a podrobíme je zkoumání. Toto tu nebudeme trpět, aby se ještě dostali k nám do základen, lidských obydlí. My si s nimi už poradíme o to se nestarejte ok? Dobrá řekl Skelby, Noels a Oilky rád přikývl.
Kapitola 27.
Chytaní obřích monster v jeskyni
Po zdělení co se Skelbyho posádce Noelsovi a Oilikovi přihodilo, tak 20 speciálních vycvičených mužů z posádky na Měsíci okamžitě reagovali a že zasáhnou, že toto nemůžeme na měsící, na kterém žijem a kolonizujem trpět. Nasedli do 5 velkých pásovců ,a vezli i obří pásovec na monstra, vydali se k jeskyni. Opravenou sondu vzali sebou. Jak přijeli k jeskyni vypustili, sondu a hned ty dvě monstra odhalila, 10 vycvičených na jednoho a zbylých 10 bránilo zezadu. Vycvičený kosmonaut vystřelil z harpuny síť a 10 se vrhlo na monstrum. úspěšně. I druhé monstrum bylo chyceno a lapeno do sítí, protože byly velmi málo pohyblivé.
Obě monstra svázali, a naložili do obřího pásovce. Vše dopadlo dobře, teď jen zjistit čím se živili, proč byly v jeskyni a pochopit jak se dorozumívali, protože mezi sebou jen vřískali divnou řečí. 5 pásovců už jede k hlavní základně prozkoumání těch monster. Pásovce úspěšně dorazily a monstra dali prozatím do uzavřené budovy. Kde je ponechají k výzkumu.
Kapitola 28.
Hlubší prozkoumávání obří jeskyně
Noelsi říká Skelby, půjdem prozkoumat obří jeskyni ještě hlouběji co ty nato? Jasně Noelsi to můžem Oilky taky souhlasí.
Všichni tři si nasadili skafandry a nasedli do středního pásovce a už si to uháněli na kraj obří masky z písku co vypadá jako lidská tvář, tam je již známých souřadnic obří jeskyně.
Všichni tři vysedli z pásovce, a vydali se na průzkum. Šli hlouběji a hlouběji až došli do místa, kde byly krápníky z ledu. Dokonce tu i zrčel potůček, SUPER hlásí Noels, byla tu i tekoucí voda. Průzračně čistá, že by se sni dalo pít, vzali vodu na rozbor a pomaličku se vraceli jeskyní zpět.
Skelby si všiml lišejníků a malých houbiček všude okolo, tím se asi živili netvoři. To ano říká Noels i Oilky přimhouřil očko. Tak šli dál k východu, a až viděli světlo byly skoro venku. Nasedli do středního pásovce a jeli do hlavní základny. Zde všichni žasly úžasem, byly ohromeni, že je na měsíci tekoucí voda a děkují moc zato, že mají vzorek na rozbor. Rozbor dělali zdejší vědci, a zjistily, že voda obsahuje i pitnou vodu ale i miniaturní živočichy, tedy život.
Bylo to k neuvěření, všichni na základnách slavily a radovali se z tohoto neuvěřitelného vybádání. Kam pramenitý potůček, který se tvoří z ledovce v obrovském kráteru po dopadení asteroidu, kam teče nikdo neví, asi do podzemních lagun.
Kapitola 29.
Vydání se do lagun v podzemí jeskyně
Skelby byl nadšen i Noels i Oilky se veselil co zase objevý. Nasadili si skafandry s umělou gravitací jako je na Zemi. Nasedli do středního pásovce a jeli dle souřadnic k obří jeskyni. Jak přijeli k jeskyni, vysedli, a vzali sebou pro jistotu i nafukovací člun. Kdyby bylo zapotřebý plout, což je na 80% jisté protože potůček někam musí ústit. Pomalu vkráčeli do jeskyně, a sestupovali níž a níž až narazily na potůček, šly po něm hlouběji a hlouběji do jeskyně, až přišli k vodopádu.
Podívali se dolu a byl asi 5 metrů vysoký, ale co spatřili dále se nedalo ani popsat. Obrovkou lagunu křišťálově průzračné vody plné ryb, a ostrov plný palem a bujného porostu. Dokonce i malé ptáčky sedící sem tam okolo. Nafoukali nafukovací loď, a pomaličku ji spouštěli dolů po vodopádě. Spolu s lodí se spouštěli po lanech.
Až byly na hladině vlezli do loďě a vytáhli si malé pádélka a začali pádlovat směrem k ostrovu. Teď máme chvilku čas si oddechnout co říkáš Noelsi odvětil Skelby, to ano nemůžu věřit té kráse a co skrýval měsíc pod povrchem. Oilik jen mžoural očima.
Kapitola 30.
základna na ostrově v laguně
Na tom ostrově by mohla být vybudována základna co Vy nato hoši. Noels jasně a jak by, jsme se na ní měli, odpovídá Skelby i Oilik. Trochu to tu prozkoumáme
No určitě říká Noels a vrátíme se s obrovskými novinama. Nejdřív se dostaneme na ten ostrov a tam si odpočinem. Odpočinuly si na ostrově plných palem a krásných voňavých květin, a nasedli do člunu a pádlovali k vodopádu po lanech, co zde nechali se dostali zpět, loď nechali připoutanou.
Jak se vzdalovali od měsíčního ráje pod povrchem, všichni jen vzpomínali, jaká je to tam nádhera a krása. Už, viděli světlo a výstup z jeskyně. Nasedli do středního pásovce a hurá na základnu oznámí ty úžasné novinky. Jak, dojeli na základnu, nikdo nechtěl věřit vlastním očím ani uším co jejich vyprávění. O modré laguně s ostrovem v podzemí jeskyně co se skrývala a tekl do ní potůček.
To je opravdu úžasné shodla se celá 100 člená posádka měsíce. Hned na ostrově v laguně vybudujeme malou základnu k dalšímu bádání. Hned se do toho pustíme, pošleme tam 10 pásovců s vybavením a začneme pomaličku budovat. Samozřejmě floru i faunu necháme zachovány v symbióze.
Kapitola 31.
Průzkum laguny
Skelby zavelel jak měl v oblibě, a Noels hned poslechli, že se jede na hloubější průzkum laguny. Nasadily skafandry a nasedli do středního pásovce a už si to uháněli k obrovské jeskyni. Sestoupily až už úplně dolu k vodopádu, a slanily se do loďky a pluli na ostrov. Na ostorvě si odpočinuly, kde už začínaly práce na budování základny. A najednou spatřili v dálce malou thrlinu těsně nad hladinou laguny. Rozhodli se tam vydat. Tak jedem hoši zavelel Skelby, Noels a Oilky byly celý zvědavý jak tato výprava dopadne.
Jak se přibližovali zjistili , že nejde o malou trhlinu, ale o obří otvor vedoucí do další části laguny. Tam vyděli polostrov, kde byly nějaké velké stvoření podobné dinosaurům. Zde by sme se neměli vyloďovat, není to bezpečné. Schodl se Skelby, Noels, i Oilky. Máte pravdu hoši, ty obrovské stvoření vypadají nebezpečně.
Vrátíme se na menší základnu a tam si odpočineme, ještě že už nám přidělali motor s kormidlem, a nemusíme ručně pádlovat tu dálku. Všichni 3 si opočinuly na základně na ostrově ve velké Laguně a už také nemusí šplhat po lanu po 5 metrovém vodopádu, kolegové tam už dali žebříky. Vydali se dlouhou cestu obří jeskyní a jak vyšli ven nasedli do středního pásovce a uháněli si to do velké základny povyprávět tu skvělou novinu. Vědci i ostatní nemohli věřit vlastním uším, život velkých stvoření to je až neuvěřitelné. Takový život na měsíci neočekával nikdo. Budeme je sledovat a některé vezmeme na výzkum souhlasili všichni. Jasně souhlasil Skelby i Noels i Oilik jako vždy přimhouřil jeho velké černé očka. My budeme teď týden minimálně odpočívat než se dáme do dalšího bádání meteoritů dopadlých na Měsíc.
Kapitola 32.
Návrat na základnu tvoření kyslíku pro základny a atmosféru pro Měsíc
Tak hoši konec lenošení jdeme makat na obřích sklenících a rostlinách které nám na základnách budou zaručovat kyslík. Ok odvětil Noels Skelbymu i Oilik zamžoural. Nasadíme banánovníky, a citrusové keře jako je citronik, mandarovník, fíkovníky, a další větší rostliny, taky nějaké palmy, a pak přejdeme keřům, a poté k zelenině. Prostě od ovoce a zeleniny nejvíce. Ty Noelsy zařiď přísun vody a její rozprašování.
Takových to skleníků je už na měsíci hodně, aby jsme měli kyslíku dost a dost. My s Oilikem to vše pozasazujeme. V tomto prázdném mega skleníku. Máme nato týden čas. Jak to doděláme máme jít ven ze základny a pokusit se na písečných pláních rozstříkat mikrobotanikum čili mikroorganismy, které by se měli časem rozrůstat a pomaličku tvořit kyslíkovou atmosféru, i pro celý Měsíc ale to až za spoustu a spoustu let.
Kapitola 33.
Rozsévání mikroorganismů
Skelby rozséval mikroorganismy s Oilikem cely měsíc po hodně velké části Měsíce. Snad to bude k něčemu dobré, první várky se povedli a začali se zelenat a vytvářet kyslík. Tak vyjelo 20 pasovců a udělali to samé skoro po polovině měsíce. Trvalo to velmi dlouho ale z velkým úspěchem. Mikroorganismi opravdu začali produkovat kyslík. Byla to super zpráva pro všechny. Vyjeli všichni pásovci malý, střední i ti velcí a začali s postřikem další dávky mikroorganismů, které produkují kyslík. Trvalo to také velmi dlouho objeli skoro celý měsíc dle souřadnic.
Zatím to vypadá velmi dobře, průzkumný tým viděl, že se povrch zelená a že mrazivé ani velmi velké teploty na odvrácené straně Měsíce mikroorganismům nevadí, nato byly šlechtěné tu na Měsíci. Již bylo během roku poseto půl měsíce další dávkou i na odvrácené straně. A pomaličku se všude zvětšovala hladina kyslíku v ovzduší. Časem za pár desítek let, by se to mělo ukázat i v atmosféře. Nyní po 5 letech je hladina kyslíku 5% za dalších 50-100 let předpokládají, že již možná bude dýchatelný vzduch na Měsíci. To by bylo báječné až neuvěřitelné říkal Skelby Noels Oilky zavrňěl a přimhouřil svá velká černá očka. Vědci také nechápou a doufají a doufají, že se to všechno povede.
Kapitola 34.
Okysličování Měsíce
Vodu všechny základny čerpají z prastarého ledovce který je u základen i u hlavní základny. Teď ještě ten kyslík v ovzduší by byl potřeba a nějak zmírnit gravitaci. Kdyby se udělala za desítky let atmosféra, nebyly by tu takové šílené mrazy ani horko. Asteroidy by shořeli v atmosféře, a měsíc by mohl být časem obydlován. Prý je to část naší matičky země který se oddělil při nárazu obřího asteroidu, který vletěl přímo do Země. I proto máme na Zemi příliv a odliv, který je díky Měsíci. Tak tak řekl Skelby je to pravda, že ano Noelsi ano je to holý fakt, Oilky řekl ano my původní Aztékové to víme, že je to pravda.