(Adri, 09.03.2007, fejetony)
Pozn autora: psala jsem jej před rokem, proto ta ladovská zima, jinak je aktuální.
Alergie = autoimunitní porucha, kdy imunitní látky obranně, to jest nepřátelsky reagují i na látky veskrze přátelské tudíž zcela neškodné. Tímto vyprovokují rozličné reakce od zánětu spojivek, slzení (alergická konjuktivitis), rýmu(tzv. senná), kýchání, dušení( bronchokonstrikční syndrom, či astma bronchiale), zvracení, či průjem až po vyrážku( kopřivka, atopický dermatitis) nebo anafylaktický šok v nejhorším případě smrt. Alergiků každoročně přibývá, více se jich již s alergií narodí. Podle posledních propočtů nějakým, či více příznaky alergií trpí každý pátý. Čím vyspělejší země, tím větší číslo výskytu alergiků. Alergenů - látek, které vyvolávají nějakou negativní reakci organismu je nespočet. Mezi nejčastější patří pyl.
Pyl se dělí na samičí a samčí. Pylové zrnko se skládá ze tří částí: jádra s pohlavními buňkami a dvou blan. Ta vnější odolá vlivům kyselin a dokonce i intenzivnímu žáru. Zrnko každého druhu rostlin má svůj charakteristický tvar (hladká, vrásčitá a pod.).Když se tyto zrnka pomocí větru dostanou do nosu, hlenu, spolknou se anebo vykašlou. Obvykle se nestane nic, ale v poslední době čím dál častěji aktivují imunitní systém. Proč? Potíže vyvolávají bílkoviny obsažené v pylovém zrnku, jež z nějakého důvodu vnímá imunitní systém alergického člověka, jako hrozbu. Bílkoviny vyvolají řetězovou reakci, díky níž se začne uvolňovat ohromné množství histaminu. Histamin způsobí rozšíření cév spolu s jejich větší propustností, nimiž uniká tekutina s velkým množstvím imunitních buněk. Projeví se slzením, kýcháním a rýmou, či dušením, astmatickým záchvatem. Podle vědců se dědí sklon k alwergii, nedědí se však přímo alergie na určitou danou věc. Přecitlivělost může zvyšovat i znečištěné ovzduší. Alergici své potíže mohou zmírnit pomocí léků - antihistaminika, jež blokují uvolňování histaminu. Další věcí je prevence, vyvarování se pobytu v alergizujícím prostředí k tomu slouží Pylový kalendář, či Pylové zpravodajství.
Ano,každý alergik sice vlastní jakýz takýz pylový kalendář, ten je však pouze obecný a tudíž ne zcela přesný. O pylech v ovzduší existuje přesné pylové zpravodajství, jež nás přímo informuje o vedoucích pylech daného dne.
Tyto informace nalezneme v některých denících, v Počasí okolo Zpráv v médiích, či na teletextových stránkách.
Probíhající aktuální pylový monitoring nejen v okrese, kraji, republice, ale i v Evropě můžeme nalézt na jistých webových stránkách (www.szv.cz/chzp/ovzdusi/pyly), kde naleznete spolu s dalšími odkazy i mapy a podobně. Což je skvělé kupříkladu pro plánování dovolené.
Ještě přehlednější webovou stránkou je portál www.pylovasluzba.cz na niž naleznete dokonce přímé kontakty na nejbližší stanice v okolí svého bydliště. Samozřejmě však i evropské zpravodajství.
Nutno podotknout, že pylové zpravodajství na webových stránkách probíhá vždy v pylové sezóně a tak tedy přes zimu zde budete hledat nějaké nové informace patrně marně.
Podle posledních zpráv se nám pylová sezóna poněkud zbrzdila, díky přívalům deště. Nicméně v údolích již vévodí pyly z květů lísky a olše a do hor již jistě taktéž brzy dorazí.