USA, Bush a téma svoboda

(Hippy, 22.07.2007, uvahy)

USA, Bush a svoboda

Svět je jedna velká koule plná názorů, bojů, zemí, lidí a sraček. Chtěl bych se tady zamyslet nad současnými dějinami a především nad USA. Vlastně ani nevím proč! Možná proto, že se v poslední době pořád mluví o Bushovi, o USA, o tom, že to jsou okupanti. Předesílám, že toto není odborná studia. Vychází pouze z mých vlastních názorů a znalostí, které jsou minimální.

Slovem, které mě zaujalo, je svoboda. Svoboda je základní prvek lidského života. Když nežiji ve svobodě, pak jsem otrokem. Nač vlastně mluvit, když mnozí z nás otročinu zažili v minulém režimu, že? Svoboda člověka, svoboda projevu, svoboda shromažďování, svoboda náboženského vyznání, svoboda volit, to vše patří do jediného slova SVOBODA. Jsem názoru, že svobodu je třeba bránit, a pokud je například země napadena okupanty, souhlasím s obranou válečnými zbraněmi. Podívejme se ale na to, co v poslední době tak často slýchám – ten zasraný texaský kovboj, hnusný okupant, válčí, aby se rozjela válečná mašinérie, aby se zbavil zastaralých vojenských systémů...bla, bla, bla....

Tak jsem se nad tím zamýšlel. Co já na to? Jaký k tomu vlastně zaujmout postoj? To je otázka nejen pro mne, ale vlastně pro všechny lidi. Půjdu na to trochu popořádku. Až do 11. září bylo vše v pohodě. Potom došlo ale k pěknému marasu. Útok na obě věže definitivně změnil tvář dnešního světa. Existují různé spekulace na to, co se vlatně tehdy stalo. Někteří mluví o tom, že CIA o útocích věděla, jiní ukazují na spojení vlády s Ládinem. Já v tom vidím jediné. Teroristický akt, který zabil tisíce živých bytostí. Lidé často ukazují, že Bush je okupant. Ale co bychom dělali my, kdyby se něco podobného stalo u nás? Když se proti teroristům nezakročí rázně, brzy se jejich řady rozšíří, jejich boj bude rafinovanější. Vcelku souhlasím s tím, že USA vyhlásily teroristům válku. Vždyť jen pomysleme na ženy, děti – to se mají bát nastoupit do blbého metra nebo vstoupit do obchodního domu?

První fáze obrany vůči teroristům byla tedy dle mého názoru oprávněná. Útok na Irák, to už je něco jiného. Myslím, že útok měl nastat, až v okamžiku, kdy by si vláda byla stoprocentně jistá, že Irák nějaké atomové zbraně vlastní. Nic takového se bohužel nepodařilo prokázat. Tento akt je tedy možné označit jako unáhlený útok bez podstatného důvodu. Na druhou stranu se podívejme kousek zpět do historie. Okolo roku 1980 bylo ve světě jen 45 demokracií. Dnes je jich 120. Všichni víme, že ani demokracie není dokonalá, ale je mnohonásobně lepší než komunismus nebo jiný diktátorský režim.

Vyvstává ovšem ještě další otázka. Víme, že v některých zemích je brutálně potlačována svoboda – Čína, Venezuela, Korea, Vietnam. Těch zemí je samozřejmě mnohem více. Mají země, které jsou svobodné, zakročit a pokusit se vybojovat pro utlačované svobodu? Nebo jen máme stát na místě a dívat se, jak jsou vražděni a vězněni bojovníci za svobodu. To je otázka, která mi vrtá hlavou a odpověď není jednoduchá. Kdyby se USA navezlo do Číny, znamenalo by to třetí světovou válku, jaderný konflikt bez hranic, kdy by byli ohroženi všichni. Sám Bush ale poznamenal, když byl v ČR na návštěvě:“Ti, kdo si užívají požehnání svobody, mají povinnost pomoci těm, kdo usilují o vybudování svobodných společností.“ Odpověď tedy není jednoznačná. Můžeme pomáhat zemím, jejíž obyvatelé si sami vybojovali svobodu nebo svrhli tyrana. To je jasné a jednoduché. Ale co země jako je Čína? Jak tam pomoci? Jak zde prosadit svobodu, aby lidé namuseli žít ve strachu?

Nebezpečím USA je, že si za chvíli opravdu mohou připadat jako světový policajt a to by nebylo správné. Je to země jako každá jiná a nic ji neopravňuje k tomu, aby dělala válečné zákroky jako např. proti Iráku. Jestliže se to však bude opakovat, kdo se proti USA postaví? Kdo má takovou moc? Zřejmě nikdo.

Konec této úvahy nechávám otevřený: Myslím si, že je třeba bojovat za svobodu, je třeba podporovat země, které za svobodou jdou. Ale jde o to, užívat především mírové prostředky a až v nejzazším případě sáhnout po zbraních. To USA v případě Iráku nesplnily, nicméně stále je to svobodná země, která se snaží, aby i ostatní země byly svobodné a mohly žít v míru.

PS: ocením Vaše názory

www.liter.cz