Jedna z mála institucí, která má smysl – AMNESTY INTERNATIONAL. Co o ní víme?

(Aťan, 26.10.2010, uvahy)

.

(pozn. - AMNESTY INTERNATIONAL je celosvětové hnutí, které monitoruje porušování lidských práv a iniciuje kampaně proti jejich porušování. Amnesty International pracuje 48 let, má v současné době 2,8 milionu členů a sympatizantů ve více než 150 zemích a regionech. Šéfem AI je Salile Shetty, původem z Indie.
Českou pobočku AI ČR koordinuje pětičlenný Koordinační výbor v čele s předsedou Martinem Krylem. AI ČR má v současnosti 8 skupin, které se nacházejí v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích, Ostravě, Hradci Králové a v Českých Budějovicích.)

Tady je část rozhovoru s šéfem Amnesty International Salilem Shettym, který byl nedávno v Praze:

„Když se zamyslíte nad problémy dneška – od války proti teroru po ekonomickou krizi – nakonec musíte dojít k závěru, že u jejich zrodu jde velmi často o zneužití moci. Dnes jsme svědky krize vůdcovství – "leadershipu". Nejde jen o lidi v čele vlád, ale i v soukromém, korporátním sektoru, někdy i v církevních institucích.

Amnesty Internation sice konzultuje s vládami, novináři, s nejrůznějšími organizacemi, ale přesto nám kritici vytýkají nedostatek nestrannosti, třeba v blízkovýchodním konfliktu. Obě strany naši práci kritizují, ale zároveň nás obecně považují za nestranné. Porušování lidských práv kritizujeme dlouhodobě, bez ohledu na to kým a kde. AI jedná nezávisle na jakékoli vládě, politické ideologii, ekonomickém zájmu či náboženství. Nepodporuje ani nestojí v opozici vůči žádné vládě ani politickému systému, nepodporuje ani neoponuje názorům obětí, jejichž práva se snaží chránit. Zaměřuje se na nestrannou ochranu lidských práv.“
__________

Spolužačka mé nejmladší dcery z hradecké Amnesty International mi zvesela oznámila: „To víte, že ČR je letos v korupci zase o příčku horší než loni?“ Nevěděl jsem. "Umístili jsme se na krásném 53. místě."
Trochu jsem vyzvídal, jakou mají hradečtí AI "čerstvou" akci. Vrazila mi do ruky Petici:
__________

BYZNYS A LIDSKÁ PRÁVA

S cílem zabránit porušování lidských práv a podpořit firmy v odpovědném chování vznikla kampaň „Byznys a lidská práva“. Na kampani spolupracují Amnesty International, Ekologický právní servis a Společnost pro Fair Trade.

Stále více českých firem přesouvá svou činnost do zahraničí. Nevyhýbají se ani rizikovým zemím v Asii či Africe. Tam musí čelit různým negativním praktikám, jako jsou například dětská práce, nedodržování práv zaměstnanců, diskriminace nebo ekologická devastace.

Připravili jsme proto etický kodex, tzv. Deset kroků k odpovědnému podnikání, který firmám pomůže zorientovat se ve spleti nástrah souvisejících s působením v rizikových zemích. Požadujeme, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu tento kodex zveřejnilo na svých webových stránkách a firmy jej zavedly do praxe. Oficiální podpora ze strany ministerstva bude pro firmy potřebnou autoritou.

Kodex upozorňuje na problémy podnikání v rizikových zemích. Doporučuje firmám, jak porušování lidských práv předcházet – například zavedením systematického monitoringu, školením zaměstnanců a vnitřním systémem dozoru. Ochrana práv zaměstnanců se musí stát součástí smluv s dodavateli a všemi dalšími partnery.

Každý hlas pro kampaň je důležitý! Připoj se i Ty...
__________

Podepsal jsem jí to hned na ulici... a jestli máte mail a chuť, můžete udělat to samé:

http://www.zakazdoucenu.cz/petice.php


web pobočky v ČR Amnesty International:
http://www.amnesty.cz/
.

www.liter.cz