(Zasr. romantik, 26.08.2011, uvahy)
.
Když už jsem zmínil Zenóna ze starověkého Řecka, měl bych to dopovědět. Tak jak je to s Achilem a jeho želvou? Dohoní rychlý Achileus pomalou želvu?
Zenón tvrdí, že ne! Jeho Achileus želvu nikdy nedohoní, i kdyby se rozkrájel a přetrhnul. :o))
Proč? Jednoduše. Sledujte jeho myšlenky a tvrzení.
Achileus vidí želvu. Chce ji dohonit. Rozeběhne se za ní. Za jednotku času se k želvě přiblíží, ale želva za stejnou jednotku času popoběhne o malou vzdálenost. Takže Achileus se k želvě jen přiblíží. V další jednotce času se k želvě přiblíží ještě víc, ale želva se opět posune o kousek dál. Achileus bude opět o dost blíž k želvě, ale z uvedeného vyplývá, že není v jeho silách vzdálenost k želvě zmenšit na nulu. Závěr tedy zní: Achileus želvu nikdy nedohoní, i kdyby byl seberychlejší a želva běžela sebepomaleji.
Pokud by se vám to zdálo neodpovídající skutečnému životu, zkuste to vyargumentovat. :o))
Kdy se vám podaří "uhádat" filozofa?
*****
A když budete hotovi, zkuste ještě tohle:
Zase z dílny Zenóna. Letící šíp.
Všichni jste viděli letící šíp. Ale opravdu letí?
Podívejme se na šíp v jednom okamžiku. Šíp visí v prostoru a zcela jasně se nepohybuje. Podívejme se na šíp v jiném okamžiku. Šíp je jinde, ale zase stojí. Napadne nás, že mezi těmito okamžiky se šíp pohyboval. Podívejme se na libovolný okamžik mezi. V každém okamžiku v uvedeném intervalu zjistíme, že šíp stojí. A můžeme libovolně okamžiky zpřesňovat, stejně stále budeme zjišťovat, že šíp stojí.
Tak kdy se vlastně šíp pohybuje, když v každém okamžiku stojí?
:o))
.