krátce o propagandě

(ewon, 30.04.2016, uvahy)

Krátce o propagandě.

Téma propaganda se u mě čas od času vynořuje. Např. jako její moderní tvůrce L. Bernays. Nu, Goeblese jsem nestudoval, ale myslím, že krátké video by stálo za to. Je zajímavé, ale poněkud složité říct si, jestli vzdělávací systém funguje jako propaganda. Tam se spíš používá pojem "indoktrinační systém". Tj. něco ve stylu, poslouchejte, moc se neptejte a nebudete mít problém. Nicméně zde se lze snadno ztratit, pokud má škola vést k tomu, že se uplatníme v tomto světě tj. na trhu práce - co má vychovávat a v čem má vzdělávat?
Cynik by řekl, že krást a podvádět tak, aby na to nikdo nepřišel a rovněž by mohl přijít s paralelou, že k tomu dobře slouží opisování.
No nic. Takovým mě blízkým, ale stále poněkud obtížným dílem je např. film:

https://www.youtube.com/watch?v=YHa6NflkW3Y

Jeden příklad propagandy od Chomského (alespoň zhruba jak jsem to pochopil v angličtině), oběti Polpotova režimu (miliony lidí) a oběti Indonéské agrese na Východním Timoru (tuším že taky miliony, nebo statisíce) - obojí v 70. letech. První pokryto značně tiskem, druhé téměř neznámé (ve filmu se tam rolují články amerických novin). Důvod je ten, že Polpot byl nepřítel Západu a Indonésie přítel.
Ok, nic pěkného. Já se ptám, co je ale tady a teď?

1)
Vcelku věřím tomu, co píšou neovlivní, že v "skoro českém" internetu se usazuje stopa ruská,

http://neovlivni.cz/databaze-proruskeho-obsahu-od-a-z/

která šíří nesmysly, hoaxy a vede k vlastenectví nebo možná "vlastenectví".

2)
Druhá story je že hodně bohatý Čech byl demokraticky zvolen, stal se ministrem financí, má zatočit s korupcí a vlastní pár deníků. Sám přímou propagandu nikde nevidím, ale cejtím, že tu je velký potenciál.

3)
Reklamy. Tadync na to jsme si snad i zvykly. Nejde o to, jaký výrobek je, ale jaký z něj máte pocit, co si myslíte o značce. Myslím, že to je promakané, ale není to přímo politika. (ale může to s ní hodně souviset). Kdo tuší kolik do státního rozpočtu plyne z (zisku?) firem? - Já ne.

4)
starší záležitosti z televize: Radar v Brdech proti Íránu. Jo. Jasně.
Irák vlastní jaderné zbraně, mohl by je použít. tak tam vtrhneme. Jasně.
(Izrael taky vlastní jaderné zbraně...)

A k otázce. Připustíme-li že jsme členem NATO, členem EU. Kde je jejich propaganda? Poznáváte ji? V čem konkrétně? Já nee. Nevím, jestli jsem tak pitomý, nebo čím to je?
Ano stále si kladu i otázku, jak prakticky to funguje: jestli prostě někdo zavolá do ČT nebo Novy (berme je jen jako příklad) a řekne: o tomhle byste kluci, (a holky) mohli napsat. A o tomhle zase nepište... nebo tak.
A oni poslechnou?
Nechce se mi tomu věřit, že to je tak snadné. Nicméně jsem zcela přesvědčen, že před rokem 89 to bylo tak snadné. Ale i tak, nevím a zcela nechápu, kdo byl ten co říkal: to jo, to ne. A podle čeho. Byl to editor? někdo ze strany?
Dobře je to zas spíš historická otázka, nicméně není nad to se občas z historie poučit.
Další věc kterou příliš nechápu, že vlastně většina denních zpráv je z ČTK. Tj. někdo ty zprávy zjistí a pak předává novinám, internetu, televizi- a ty si je podle svého přeberou. Neměl by propagandista volat rovnou do ČTK?

Je dobře možné, že v některých (snad ne ve všech) otázkách jsem pěkně mimo mísu, tak snad se to s časem zlepší.

www.liter.cz