Náboženská tolerance

Náboženská tolerance

Anotace: Zamyšlení nad východním náboženstvím v porovnání s naším světem.

BEZBOZNÍ CEŠI

Nábozenská tolerance

Když se u nás v Evropě, konkrétně v České republice, zmíníte o „východním“ náboženství, většině lidí se vybaví to samé. Na mysl nám přijde žena zahalená tak, že jí jsou sotva vidět tmavě hnědé veliké oči, vrásčitý chlapík v turbanu v lepším případě, v horším případě si vzpomeneme na nějaký hrůzný teroristický útok, ale také si můžeme vzpomenout na Korán, Alláha a onoho slavného proroka Muhammada.
Většinou se těchto náboženství bojíme. Ale jsou opravdu tato náboženství nebezpečná sama o sobě? Myslím, že spíš záleží kdo s nimi manipuluje, a kdo se dostane do vedení. Když uchopíte víru, uchopíte i věřící. Ten kdo hlásá islám a hlásá ho poutavě, má na své straně početné zástupy muslimů, kteří ho budou následovat klidně až k sebevraždě. Ve jménu Alláha samozřejmě. Konkrétně islám svým věřícím zakazuje spoustu věcí a navádí je k činnostem, které bychom my bezbožní Češi těžko pochopili. Ale opravdu Alláh jen bere? Proč by byl tedy islám druhým nejzastoupenějším náboženstvím na světě? Jistě, všichni muslimové nemají na výběr. Ale oni věří, že to co dělají, je pro jejich dobro. Věří, že když vykonají pouť do Mekky, tak jejich život bude hodnotnější. A víra jim také mnohé přináší. Je to něco, co my nevěřící nemůžeme pochopit. Možná právě proto jsme tolik nespokojení s tím co máme.
Odhodlanost muslimů je stále veliká, jejich víra se jen tak neztratí. Pro ostatní svět to často bývá velké úskalí. Koneckonců mnoho válek, které skončili, ale také těch, které stále probíhají, pramení právě z tohoto náboženství. Měli bychom proti nim tedy bojovat? Nebo bychom je měli vpustit i k nám a ustoupit jejich přesvědčení? Neměli bychom si najít nějakou vlastní víru, která by nás posílila a sjednotila právě tak jako muslimy? Je to špatné? Jsou oni něco méně, když jsou věřící a my něco více, když jsme „nad věcí“? A nebo si jen nalháváme, že se máme lépe? Myslím, že Evropa se může změnit a navrátit se k náboženství v důsledku nějaké rozsáhlé krize. Když už lidé nic nemají, zbývá jim víra. Plyne to ostatně i z prokázaného poznatku, že čím chudší stát, tím více věřících.
Ale je víra skutečně to, co nám pomůže přežít? Nebo je to spíše překážka před moderními technologiemi? Aby byl svět krásnější, zdravější, čistší a plný míru, měli bychom se zbavit náboženství, která zakazují například moderní medicínu. Nebude ovšem naopak víra to, co nás zachrání?
Autor ajinecka.ch, 17.03.2009
Přečteno 781x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (11)
ikonkaKomentujících (5)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

Já bych to všechno neházela do jednoho pytle. Máte lidi kteří jsou duchovní a podle toho žijí, myslí a pracují a máte fanatiky, kteří o náboženství jen mluví a vytváří ve společnosti problémy. Sama pracuji na církevním gymnáziu v Brně a vidím, že duchovní sestry jsou úplně v pohodě naproti tomu mě docela znepokojuje, že někteří "jako křesťani" kritizují ostatní duchovní směry (buddhismus, hinduismus..) a podstrkují ostatním podivné oběžníky, které se snaží manipulovat a podnítit nenávist ke všemu "nekřesťanskému". Docela mě znepokojuje, že takové věci se dějí na školách a jiných křesťanských komunitách. Já si vždycky myslela, že náboženství je o lásce a ne o nenávisti. Některé ze zmíněných periodik jsou například "Dingir" nebo "Milujte se". Paradoxní název, že? Ovšem jsou tam i články celkem pěkné. Můj názor je, že když oficiálně nemá církev jakýkoliv postoj k jiným duchovním směrům, tak by se toho měli držet i všichni ostatní křesťani a nerozšiřovat takové věci mezi dětmi.

15.03.2011 09:09:00 | Tule

líbí

Je tady psychologická manipulace-když budeš dělat toto,věřit,modlit se atd.máš nebe jisté ale ještě musíš být katolík,protestant,jehovista,muslim atd..To že jediná cesta ke spasení vede přes tyto instituce,jak ony tvrdí už stovky let-jasně ukazuje na jejich vyděračskou podstatu..To vidí každý kdo není slepý nebo zaslepený těmito sliby.

06.04.2009 12:42:00 | Weylin

líbí

Manipulace s dvaem? Sděl mi několik opravdu rozumných důvodů, proč by měla církev zde v České republice manipulovat s lidmi. Co to Církvi, té děsivé fanatické smečce neschopné vyjít z vlastních představ, přináší? Připnu si na sebe bomby, když mi to řekne farář, a půjdu se odpálit na Hrad?

Nebo se postavím doprostřed náměstí a začnu vykřikovat křižácká hesla? S praporem a mečem v ruce začnu rubat dav lidí na ulici?

Zapomeňte proboha na tyhle věci. Ano, dříve mnohdy (díky špatným lidem) byla víra prostředkem k manipulaci lidí a k velkému finančnímu zisku. Ale, a to se pohybuji v církevním prostředí již nějakou dobu, v současné době nevidím jediného člověka, který by byl pod vlivem jakési masové manipulace. Spousta lidí v Církvi si z Boha dělá loutku, která jim pomáhá, když zavolají. To nepopírám! Ale Církev jako manipulátor - to již dávno není pravda. Lidé jsou natolik svobodní a sečtělí, že jen stěží podlehnou náboženského fanatismu. Alespoň u nás v České republice.

29.03.2009 19:44:00 | Hippy

líbí

Toť otázka..:-)

28.03.2009 10:43:00 | Weylin

líbí

Tak jinak,jistá je tedy přeměna.Ale v co,toť otázka.

27.03.2009 14:16:00 | fabb

líbí

Smrt je jistá jen z pohledu člověka který vnímá určitou změnu-těla v prach,ale právě ta změna je garantem toho že jistota neexistuje-jediná jistota je že nic jistého není-to je paradox ale myslím že jen z pohledu omezeného lidskými smysly.Jak by vypadal svět vnímaný člověkem,kdyby základem života nebyla změna? Asi nijak,protože žádný člověk ani nic co vnímáme jako svět a vše kolem by neexistovalo,nebo ne?

27.03.2009 08:34:00 | Weylin

líbí

Jistá je smrt.

26.03.2009 13:54:00 | fabb

líbí

Za vším je člověk a jeho ego které chce ze všeho těžit,a víra je ideální nástroj k manipulaci s davem.Protože jakmile se ztotožníš s nějakou ideou je těžké a téměř nemožné se jí zbavit.Ideál nějakého dobrého boha který jednou,až bude to nebo ono,je idální ideál..Víra v boha je nebezpečná duševní droga,která je založená na nekonečném slibování rajské budoucnosti někde v nebi-pokud ovšem uvěříš-je jedno jakému náboženství.To že je to velice silná droga je vidět i tady,jak věřící zuby-nehty brání své představy které jim dávají iluzi bezpečí a jistoty ve světě,kde nic bezpěčného a jistého není.

26.03.2009 09:29:00 | Weylin

líbí

Já bych řekl spíš že by měl člověk rozkvést-poznáním pravdy a ne se vracet k přežitým fantazmagoriím.

23.03.2009 08:53:00 | Weylin

líbí

V podstatě z každého náboženství se dá udělat peklo, když se "moci" ujmou extrémisté.

Lidé stále hledají svou víru. Bez víry se totiž nedá žít. Člověk ve svém životě potřebuje víru. Potřebuje věřit, že ho má někdo rád, musí najít smysl svého života.

Myslím, že Evropa se potřebuje vrátit ke svým kořenům, tedy ke křesťanství. Je ale třeba vzít to od správného konce. Křesťanství - to znamená život z víry, důvěra v Boha, ochrana přírody, morální zásady. Všichni asi vidíme, že Evropa a vůbec celý svět jde bez víry do kytek.

Rozvody, terorismus (často způsobený extremismem náboženství), stoupající násilí, neúcta k druhým lidem, netolerance, chorobná touha po majetku.

Návrat ke kořenům je asi to jediné, co nám zbývá.

22.03.2009 20:10:00 | Hippy

líbí

No s náma čechama je to asi složitější, u nás se ta víra zlomila v době husitství, a dlouhá léta komunismu také udělala svoje, myslím že zneužít se dá jakákoliv víra, i křesťanství, vzpomeň na čarodějnické procesy, inkvizici (doporučuju film Goyovy přízraky) a třeba i na křížové výpravy, no a pokud se násilí chytnou fanatici je zaděláno na průšvih, osobně si myslím, že evropa by s integrací měla přistupovat nanejvýš ostražitě, přeci jen máme odlišně položené základy - demokracie, a způsobu myšlení vůbec, no a poslední odbověď na spoustu vznešených otázek:) nemyslím si že by náboženství a konkrétně křesťanství mělo potlačující vliv na moderní technologie, třeba USA beru za hodně věřící národ a v oblasti vědy a techniky jsou na špici

18.03.2009 07:52:00 | Doki

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel