Anotace: Nejdůležitější otázka našeho života (a každý z nás si ji někdy již položil nebo položí) zní: existuj...
Je to zvláštně položený článek. Tím, jak se celé té práci měl dát glanc – uvedením těch několika myšlenek „od největšího středověkého učence Tomáše Akvinského“ to vyznívá, že se autor za někoho schovává a tedy, že svým závěrům moc nevěří.
Není jasné, jestli se autor snažil sepsat souhrn nějakých myšlenek a závěrů, které jsou plně v souladu a na stejné úrovni třeba s americkými indiány (kteří tak ale činili pod vlivem nápoje z liány, mexických kaktusů či v omamném kouři divotvorné šalvěje) nebo jen omylem nepoložil hned v úvodu otázku, v čem mohl T. Akvinský vidět dokonalost světa dokonalost?
Takto naznačené črty autorovy mystické katarze jsou pořád ještě snové (tj. nic z toho není pravda, např. autor v závěrech neuvažuje čas), ale kdyby se článek uvedl ve smyslu „TOP 4 důvody T. Akvinského, které jej přivedly k..“ Pak by se podařilo uvést autoritu a prezentovat své myšlenky jednou ranou. :-)
30.01.2018 02:55:45 | dead-head
Ewone - já bych to řekl asi tak: kdo hledá, ten najde. Kdo se táže, dostane odpovědi. Kdo tluče na dveře, tomu se otevře.
03.01.2018 21:52:29 | Alda
part2: (mírně nevážná)
Co se mi jeví jako biblické je: že Bůh se nedá poznat každému. Na druhou stranu tím ten, co s ním mluví mohl "dokonale zakrýt klam, který se chystá vytvořit."
Pokud je Bůh schovaný, měl by být schován všem lidem bez rozdílu, právě proto, že je přesahuje, je pro ně zcela neuchopitelný. (kdo si představuje co bylo před začátkem vesmíru? Kdo si představuje co bylo 2 sekundy po jeho začátku?)
01.01.2018 13:32:40 | ewon
První věc, co mě napadá, že náboženství alespoň tak, jak si ho představuju já, dává dohromady, stmeluje a logicky propojuje spoustu otázek a oblastí lidského života. Od vzniku vesmíru, po postavení člověka v něm, až po to, kdy se má modlit. To do jisté míry ateistická společnost odbourává. A možná proto je ateistická společnost nejistější. Když říkám "logicky", myslím tím spíš, snaží se hledat důvody. Jestli ve skutečnosti tyto důvody jsou je věc jiná.
Pokud budeme vycházet opět z mého pohledu "Boha stvořitele", což pro mě není totéž jako víra lidí v nějakou vyšší bytost. Přijde mi, že důvod není úplně jistý. Podobný argument byl například ohledně darwinismu. Jak mohlo samo sebou vzniknout oko. Stručně řečeno mohlo vzniknout samo od sebe. Problém se odsunul dále do pozadí: mohla vzniknout sama od sebe hmota, fyzikální zákony?
Zcela naivně filozoficky mohlo vzniknout z ničeho něco? Pokud připustíme, že všechno má svou příčinu. Jakou příčinu má Bůh stvořitel? Sám sebe? Nelze potom říct, že vesmír má jako příčinu sám sebe?
Tj. otázka je stále dle mě neřešitelná, ani filozoficky ani vědecky. Jediné, co lze vědecky postupně vysvětlovat je, proč "planety běhají jak běhají", a možná i " proč se lidé chovají, jak se chovají". Otázky prvotních příčin se mi zdají mnohem vzdálenější.
01.01.2018 13:29:27 | ewon
Jak vyplývá z mého textu, zcela jistě to není bůh lidských představ, ale Někdo, kdo nás nutně musí přesahovat (viz to, co jsem napsal).
26.12.2017 21:23:59 | Alda
A kterého konkrétního boha myslíš? Panteon je plný různorodých vymyšlených postav, člověk má odjakživa chorobně bujnou fantazii. :-)) Příroda je nepotřebuje, její dokonalost je "svatá" sama.
26.12.2017 13:02:30 | Lighter