Svatý Valentýn

Svatý Valentýn

Anotace: Původně jsem to napsala jako článek k hlavnímu tématu čísla (Valentýnský speciál), tak po mně alespoň neházejte rajčata...

Pod označením svátek sv. Valentýna si mnozí představí romantiku, ke které tento den vyzívá, ale je to opravdu český svátek? Není to jen další z převzatých svátku z jiných kultur? Proč se slaví zrovna 14. února? Proč se jmenuje zrovna sv. Valentýna? Jaká je jeho historie? Na všechny tyto otázky se vám pokusím v tomto článku odpovědět.

Z historického hlediska najdeme dvě osoby, které mohli zapříčinit označení patronem zamilovaných Valentýna.
Začneme legendou ze starého Říma, která vypodobňuje Valentýna jako velmi ctnostného, počestného a moudrého člověka. O jeho moudrosti se doslechl dokonce i císař a povolal si Valentýna k sobě. Nešetřil chválou a neskrýval obdiv k Valentýnovi, posteskl si také nad okolnostmi, proč se Valentýn nemůže stát přítelem císařovým. Protože Valentýn, ač tak moudrý a vzdělaný, věří těm pověrám (měl na mysli křesťanství). Jenže Valentýn namítl, že císař je tím, kdo věří pověrám. Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na sebevědomého Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se setkal s velmi krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn tak rád učinil, protože v sílu modliteb věřil a dívku si zamiloval.
Zázrak se opravdu stal a dívka opět spatřila světlo světa. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem mu oddělili mečem hlavu od těla. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.
Také křesťané přejali tento starobylý zvyk a spojili jej se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den úmrtí sv.Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.
Snad jsem Vám trochu osvětlila původ tohoto svátku zamilovaných a zase za rok si snad zase připomeneme muže(ať Valentýna ze starého Říma, nebo ze středověku), který se obětoval pro to, v co věřil – v lásku.
Autor Kelly Lattinová, 17.05.2008
Přečteno 408x
Tipy 0
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel