Nevím nakolik jsou mé úvahy zajímavé, ale ve své podstatě úvahy do konce "dotáhnout" nejdou a nikdy "nepudou". Jsou to jenom úvahy a ne ideologie, tím se od sebe tyto dva pojmy zásadně liší. Ideologie, je propracovaná a leckdy do detailu myšlená úvaha, ale o to nejde. Jen nastíním problém k rozpoutání debaty, nebo myšlenky, nad kterou by se dalo třeba i veřejně formou fór diskutovat. Nerd to dělám, ale přeci jen vytknu některé skutečnosti. Nechci s kalendářem v ruce počítat státní svátky. To je pod úroveň a pod úctu těm dnům a okamžikům ,které se ani neslaví nijak zvlášť významě a nejsou doceněny. Tak například půjdeme-li od ledna, tak Nový rok, není svátkem křesťanským, v únoru není nic, v březnu také nic, v dubnu je jeden křesťanský, v květnu jsou 1.5 a 8.5. svátek práce (to doopravdy není křes´tanské, nýbrž to přišlo z Ameriky), a v červnu nic, v červeci máme církevní svátek (ne křesťanský nýbrž jeden je cyrilo-metoďějský /příchod věrozvěstů a husitský / upálení Mgr. Jana Husa/ a opět v srpnu nic, v září máme svátek sv. Václava /patrona české země/, v říjnu máme den republiky /28.10. - založení a vznik ČSR/, potom máme v listopadu velmi významný svátek a to Den boje studentů za svobodu a demokracii /17.11.39 a 17.11.89/ a pak ty zmiňované církevní svátky (Vánoce, skrze Štědrý den 24.11., 1. sv. vánoční a druhý svátek vánoční). Toliko ke stát. svátkům, tedy pokud jsem napočítal tak ani ne 5 církevních, a zbytek, tedy asi 9 svátků necírkevních (světských). Tedy jde o interpretaci chybnou. Dále k té Bibli. Nemyslím si že je dokonalá, ba řekl bych že je přímo nedokonalá a má mnoho chyb, o které se nelze opřít. Například Budhismus, čínská náboženství, Hinduismus, perská náboženství, nebo náboženství židovské jsou co do kultury, znalostí a právního zachycení zcela unikátní a možná jedny z nejlepších. Co se týče Koránu, tam si nejsem jist, o tom proto nehovořím, nicméně... A co se týče misionářů a věrozvěstů a šířitelů, nevím jak znáte dějiny církve, ale po vzniku křesťanství a jeho uzákoněním v 5. stol. Ediktem Milánským bylo zavedeno jako státní náboženství Římské říše a tedy misionáři proto pokud nesouhlasili s katolíky a pragmaticky vedenými konzervativci (evangelíky, nemající důkazy), držící se zásadně víry, museli odejít, pokud nekonvertovali. Tolik k těm misijím.
15.12.2006 19:03:00 | A.N.D.Y.
A že kdesi v Japonsku měli Písmo, patrně hebrejskou Biblii, není od věci, když vzpomeneme že již byla doba zámořských plaveb a proto křesťanská misie se rozlézala jako mor všude, kam se dalo a tam skrze náčelníky, nebo působením na prostý lid sázela zárodky toho hegemonického a velmi zkostnaťělého náboženství, jímž křesťanství je. Jsou jiné hnutí a proudy v ekumenickém společenství, které jsou o dost více flexibilní a ne jako zatvrzelý papež, který do poslední chvíle brojil proti svazkům homosexuálů, lesnbiček, a dalších problémů, které se toliko nemedializovaly. A co se týče Vánoc, pak nejsem proti dárkům, míru, lásce, štěstí a naději, ale je třeba to chápat v širším kontextu a ne jako Vánoční stromeček, kapr jako oběť lidské zvůle a tisíce tun brambor, nasázených do salátů, tisíce tun vánočního pečiva, po kterém tloustneme a musíme si kupovat různé pomůcky a nástroje na hubnutí. (musíme přistupovat s jakousi vědomou distancí a s vědomím, že ne vše co je nám předkládáno musí platit. Musíme o věcech uvažovat a úvahou je diskutovat). Takto učí osvícenství, které vyvádí "duše" z velmi temného středověku, kde se individualita tvrdě potlačovala.
Za odpověď a rekaci na toto děkuji (a přeji Šťastné a Veselé Vánoce)
15.12.2006 19:03:00 | A.N.D.Y.
Někdy nevím, co si mám o tvých úvahách myslet. Připadají mi trošku zmatené. Přeskakuješ z jedné myšlenky na druhou, ale nedotáhneš je do konce. Jsou sice pěkné a mnohdy podnětné, avšak bez vlastního hodnocení na závěr. V některých odstavcích téhle úvahy se mi zdálo, že moc žereš filozofii, která taky řeší spoustu věcí a většinu nedotáhne do konce:-))
Jinak Vánoce jsou samozřejmě křesťanský svátek. Śtědrý den je myšleno jako obdarování lidí skrze Ježíše Krista, nicméně je možno na to pohlížet i jako na obdarování jednoho člověka druhým. V podstatě většina svátků je křesťanských. To bychom jinak skoro ani neměli volno:-) Že Ježíš Kristus žil, je historicky dokázáno, o tom snad ani tady nemusíme vůbec debatovat. Že tady zanechal neobvyklé učení je snad taktéž jasné. nebo máš něco proti tomu, aby se lidé navzájem milovali a sloužili si? Bible je návod, jak správně žít. Žádné jiné učení není tak dokonalé. Jeden krátký příběh: za 2.sv. války amíci dobyli jakýsi japonský ostrov. Všude maras, vraždy, prostituce. Došli k vesničce a naproti jim vyšli dva starci. Jeden měl v rukou Bibli. Vesnice byla nádherně upravená, prostituce žádná, pořádek, klid, láska...Oni to vysvětlili takto. Kdysi šel jeden misionář do Číny a přitom se zastavil v Japonsku. Tam stačil evangelizovat jen tyto dva starce. Naučil je pár modliteb a dal jim Bibli, aby podle ní žili. A oni to dělali. A ta vesnice byla výsledkem jejich snažení. Já skutečně nevím, co pořád lidé více hledají. Žít stoprocentně podle Bible a věřit v Boha přece není nic tak těžkého. A vidíme, že všude, kde se to dělá opravdově, to přináší výsledky. Tak proč hledat nějaké usmolené kosmické síly? Kurnik šopa! Bůh je tady, kdo žije podle Písma, žije v lásce, má pohodový život, štěstí, radost. Co více očekávat? Co více hledat? Ale to už musí pochopit každý sám....
S požehnáním
15.12.2006 14:31:00 | Hippy