Správná úvaha, mě bývalo horko například před pololetním vysvědčením, když jsem měla poslední možnost opravit si známku z matiky. Tvoje dílko je roztomile praštěné. A to myslím jako poklonu. ST a pozdrav z Prahy.
23.07.2023 19:13:39 | danaska
Pěkný jazyko-hlavolam na téma čím vlastně vzniká ironie? Co se musí změnit, aby každý chápal že mé tvrzení nemyslím vážně, nýbrž chci zdůraznit opak? Tento princip také funguje u většiny vtipů.
Je mi horko jako v zimě - to je ironie díky spojení horko-zima. Takový protiklad nemůže nastat zároveň. Jakmile to slyšíme, tušíme vtip a rozpustilosti. Český jazyk a mentalita je na takové hraní stavěná.
---
Že jsi jednou částí věty (je mi horko) řekla pravdu nic neznamená, naopak 2 zápory by se vyrušily. Říct "je mi zima jako v zimě" spíš ironii vynuluje a taková věta zní popleteně. Ovšem záleží na okolnostech a komu to říkáme. Mezi rozjařenými kamarády kteří všichni trpí horkem říct "mně je zima jako v zimě" tak to vyvolá bouři smíchu. Jako že ten člověk z horka blábolí.
Ironie obecně je zdůraznění vlastnosti jejím zjevně nepravdivým protikladem. Čtenář vidí že jde o nesmysl a tudíž pravda je to první, to nesdělené. Výborná logická otázka.
22.07.2023 07:32:37 | Ezop