Veřejná žaloba

Veřejná žaloba

Představte si, co by se stalo, kdyby Ministerstvo dopravy nevydalo vyhlášku k silničnímu provozu a místo toho se lidé placení za starost o veřejné komunikace obhajovali slovy: „Ať jezdí každý, jak chce. Podle svých zvyklostí a tradic.“ Dovedete si představit ten bordel?
Nebo kdyby si ustavitelé zákonů řekli, že si každý soudce může vykládat zákony, jak chce, podle jeho cítění.
U prvního příkladu vám jistě běhá mráz po zádech, kolik havárií a mrtvých by přibylo. U druhého však už jde o zachování spravedlnosti a svobody na úkor všech lidí, kteří v ně věří.
A přeci u nás funguje státní instituce, která se přibližně takto chová ke svěřeným komunikacím. Touto institucí je Ústav pro jazyk český.
Žaluji tímto zmíněný ústav za dlouhodobé porušování povinností, konkrétně za:
Nejasná a příliš složitá pravidla (I oni přiznávají, že je čeština jeden z nejsložitějších jazyků a pro cizince těžko naučitelný. Kdyby pracovali zodpovědně, dalo by se mnoho komplikovaných nejasností zjednodušit. Čili nepracují.)
Dlouhodobá nečinnost ve vztahu k řeči (Mezi statisíci českých slov je určitě minimálně desítka tisíc výjimek ((nebo vyjímek?)) z běžných pravidel. Stačilo by výjimky zrušit a vše by bylo bez výjimky jednodušší.)
Napomáhání k dalšímu chaosu u nově přijatých slov (Místo toho, aby každý rok přijali nová slova, zapsali a vydali o nich nařízení, se po letech ohrazují tvrzením, že je to slovo cizí a že jej můžeme psát podle řeči, ze které bylo přijaté, či v naší české úpravě, podle chuti. Viz- facebook i fejzbuk.)

A nakonec musím jen ujistit všechny, že má tato instituce možná pět set, možná tisíc zaměstnanců, kteří jsou placeni z našich daní. Není čas s tím něco udělat?
Tímto žaluji na tento ústav a požaduji odškodnění, které jeho zaměstnanci zaplatí rovněž z našich daní. Co na tom, že po zjednodušení pravidel a každoročnímu přijetí slov nových bude chvíli zmatek. Však oni si lidé zvyknou. Nebude to první zmatek na poli státních institucí. Co na tom, že nevzniknou krásná díla, díky ořezání pravidel. Však je jich napsáno již dost. Hlavně, že bude všem jasno.
JSI
Autor Stráca, 29.04.2024
Přečteno 102x
Tipy 4
Poslední tipující: IronDodo, Lighter, mkinka, Marry31
ikonkaKomentáře (4)
ikonkaKomentujících (3)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

Naprosto zbytečné. Jak ten zastaralý úřad, tak jazyk čeština. Uvědomují si lidé vůbec, že už desítky let se oficiálně nepropaguje vlastní jazyk, ale cizí jazyky? Jsme přece světoví a jen pár generací potrvá než z češtiny zbyde místní lidové nářečí, pouliční slang, přestane být pro děti rodným jazykem, protože oficiální jazyk už bude jen "světová verze" angličtiny. Všem bude při vzdělávání záležet, jak dobře děti umí anglicky, čeština bude folklorním koníčkem....Vlastně se to už dlouho děje, "kulturní" amerikanizace pokračuje úspěšně, vždyť žijeme v "atlantické" geopolitické zóně. (Samozřejmě osobně s tím nesouhlasím, jsem ještě z jedné z posledních "českých" generací.)

29.04.2024 12:33:36 | Lighter

líbí

S tím, že většina našich dějin je těsně spojena s němčinou, případně latinou. Opravdu není čeština jazyk, kterým by někdy mluvila miliarda lidí.

A geneticky "čistý" Čech/Moravan/Slezan? Mýtus.

29.04.2024 12:59:12 | twisted.wicker

líbí

Psal jsem to jako kritiku toho, co se děje, ne že s tím souhlasím...Míchání genů je přirozené, mám v sobě, kromě ještě jiných z dřívějška v rodokmenu, osminu německé krve. Psal jsem o jazyce češtině a jak její význam zanikne, to je smysl multikulturalismu, který se teď propaguje. Cizí kultura jako nástroj k "převychování" národů ve jménu společného trhu...

29.04.2024 15:12:45 | Lighter

líbí

Něco na tom je

29.04.2024 07:55:55 | Marry31

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel