(z médií)
„Konspirační přesvědčení lze chápat nejen jako vedlejší produkt lidských kognitivních selhání, ale také jako možný zdroj pesimismu, antisystémových nálad, skupinového antagonismu, úzkosti a strachu z ekonomických ztrát. Ač se mnohdy zdají být neškodnými příběhy, mohou mít vážné společenské důsledky, zejména pokud jsou použity k manipulaci veřejného mínění a šíření ekonomického pesimismu.“
♪♪♪
Proč je stále tolik konspiračních teorií? Vědecky vyjádřeno, že lidé prakticky přestali
chápat smysl vývoje civilizace a smysl komplikovanosti globalizovaného světa; cítí se
jím být stále více ohrožení ekonomicky a psychicky; státy, rodiny a společnosti jim
nedávají pocit klidu ani stálosti, protože nefungují dobře nebo jejich původní funkce
stabilizovat prostředí a tím i životy občanů přímo selhávají. Podporuje se opak:
dynamika a rychlost změn neboli nestabilita, protože krize uměle rozhýbávají
ekonomický trh a zvyšují obrat a zisk! Tímto stresovým chronicky proměnlivým
prostředím jsou ale lidé stále více unavováni, takže se cítí být rychle staří, protože
se rychleji obtížemi života v tak náročném světě zklamou a cítí brzy vyhořelí. A pak
už tolik nevěří sami sobě, svému úsudku; ani jakémukoliv pokroku, trendu, módě,
kam směřuje a jaký to vše prostě má smysl se snažit něčemu ještě porozumět.
Manipulace jejich "emočně vyprázdněným a rozumově rezignovaným" míněním
je pak snadnější, jsou nachystáni uvěřit čemukoliv a nechat se
přesvědčit kýmkoliv...
Já zas myslím, že tvůj text dokonale vystihuje frustraci a únavu, kterou dnes spousta lidí zažívá ať už vědomě či bezděky.
jak to teky může jinak být? ve světě, kde se všechno pořád mění, kde stabilita je poměrně vzácná komodita, tak se není přece čemu divit, že ti lidi ztrácej důvěru – nejen v instituce, ale hlavně i sami v sebe.
A když se k tomu přidá totální informační chaos nebo tlak na výkon, strach ze ztráty zaměstnání, hrozby války - pak je pro mnohý jedince jednodušší uvěřit nejbližšímu a nejjednoduššímu vysvětlením případně konspiracím (protože oni to jako konspiraci nevnímají), jim to dává aspoň nějakej smysl - neověřují hoax apod.
Přijde mi ale důležitý, místo toho neustálého odsuzování přece hledat způsoby, jak jimvrátit pocit jejich kontroly – třeba už jen tím, o co se snažím éta i já - že nám nebudou lhostejní, že s nimi budeme víc mluvit o smyslu změn, že je postavíme do jejich síly a trpělivě budeme vysvětlovat souvislosti nebo budovat důvěru v sebe sama. Protože právě ta důvěra je podle mě klíčová :)*
11.04.2025 16:28:19 | šuměnka
Vyjádřila jsi to přesně tak, jak jsem svou mini_úvahu myslel. Nikoho neodsuzuji, na fámu i nějakou teorii skočí hodně lidí bez ohledu na inteligenci, věk, vzdělání atd.
S otázkou důvěry je to složitější, protože dnešní svět je stále více anonymní, individualistický, virtuální a odcizený a důvěra by měla být něco osobního, jenže lidé jsou stále více odtažití a nedůvěřiví...
14.04.2025 11:04:24 | Lighter
:))* důvěra je mé druhé jméno pro ty, koho mi Vesmír přivede k dveřím (a já pak neměřím čas - jen dávám, co umím dát a co mohu dát)
díky Ti
14.04.2025 11:27:02 | šuměnka
Díky. Jsem vlastně stejný, dávám důvěru všem. Ale právě proto jsem často lidmi zklamaný. A snažím si to pak zase tak moc nebrat, protože to je jejich problém, ne můj, jak s důvěrou naloží...
14.04.2025 11:39:01 | Lighter
já myslím, že ti, kdo podlehnou konspirační teorii jsou prostě na žebříčku inteligence trochu níž, než ti, kdo si dokáží obstarat alternativní informace z nezávislých zdrojů a porovnat je s těmi oficiálními. Konspirační teorie nejsou nic jiného než nevyvrácené fámy a pověry. Výskyt vodníka, UFO nad rybníkem a nespočet blábolů z různých válek a politiky celkově, vše začíná a končí u toho, že blb si přečte něco, co pochopí jen z půlky, v hlavě se mu to trochu pomotá s něčím, co slyšel někde v ČT nebo na ulici, a protože jeho schopnost myslet je determinovaná sníženou inteligencí, uvěří tomu. Žádná tragédie to není, stačí pustit do oběhu jiný blábol a psík si chytne jinou hračku.
11.04.2025 14:47:25 | zase já
Neřekl bych, že jde jen o nedostatek inteligence nebo bujnou fantazii, ale o společenský jev, který o něčem svědčí. Tak jak jsem psal, lidé jsou v tak nedobrém psychickém stavu, že jsou "nachystaní" tomu uvěřit...(Není to taky jistá forma konspirace, tenhle můj názor?:-)
14.04.2025 10:52:02 | Lighter
Konšpi teória poskytuje nenáročný návod na "pochopenie" svojich neúspechov, poukázanie na jasného vinníka cez prvú signálnu, samozrejme, nie smerom k skutočnému vinníkovi, samému sebe. Lebo to potom obnáša následné vykročenie z komfortnej zóny a komu by sa chcelo...
11.04.2025 14:21:39 | BlueZ
Díky za zamyšlení, taky se to tak dá chápat. Kdyby byla chyba ale jen na jedné straně, bylo by vše pochopitelnější...
11.04.2025 14:26:47 | Lighter