Anotace: utřídění pohledů na mezinárodní politiku. který názor zastáváte vy? nebo máte vlastní teorii? :-)
kdybych řekl, že něčemu opravdu rozumím tak bych lhal. navíc, čím více do něčeho vidíte, tím více víte, jak málo tomu rozumíte.
také třeba rozlišovat mezi teorií a filosofií.
tady nejde vůbec o MÉ kategorické názory!!!
jen jsem shrnul základní postoje a jejich opozici, které se týkají této problematiky a to poměrně laickou formou.
nečetl jsem Marxe ale lidi, které z jeho myšlenek vychází, protože Marx prostě tak úplně o mezinárodních vztazích nepsal. rozhodně bych nenapsal článek o něčem co jsem si před chvílí přečetl na wikipedii. a přesto nejsem odborník :-). Ačkoliv s názory marxistů nesouhlasím, přesto mají někdy velmi zajímavé postřehy.
mohl bych psát tady traktáty o jedné otázce, ale když je něco konkrétní, tak tomu bez pozadí lze těžko rozumět a navíc kdo by to pak četl :-D? (už tohle nikdo moc nečte)
a konečně - lepší mít povrchní znalosti a chuť se dále vzdělávat, než planě diskutovat o věcech o nichž nevím nic (ale opět jde jen o můj názor)
takže se asi vrátím k psaní básniček. úvahy mi zjevně nejdou.
29.03.2011 17:01:00 | Maro Deives
V tom případě je asi na místě omluva Tobě a panu Morgentau - ale jenom do určitý míry. Realista, který je realistou pouze titulárně je na nic. Jaký má smysl zabývat se pracemi filosofů, kteří sami sebe neumí označit korektním výrazem? Protože pardon, ale realismus by se neměl lišit člověk od člověka nebo kontext od kontextu - proto je to taky, kurňa, realismus.
28.03.2011 19:44:00 | Bipolar Bear
Zbigniewa Brzezinskeho znám spíš jako bezpečnostního poradce Cartera než jako autora. Nicméně ve svém přehledu jsem se nezaobíral jednotlivými autory. Geopolitika měla několik proudů - anglický a americký a pak německá větev, která se ale snažila dost ospravedlnit nacistickou propagantu, takže po druhé světové válce byly geopolitické teorie mezinárodních vztahů hodně diskreditované. Narozdíl od USA.
Pravda je, že Marxe jsem nečetl. On sám ale prý moc o mezinárodních vztazích nepsal. Četl jsem nicméně některé články od strukturalistů apod.
Obecně nemyslím, že bych jakémukoli filosofovi rozumněl :-), nicméně jestli něco bych mohl Marxovi tak z fleku vytknout, tak z mého pohledu se nezabývá spotřebiteli, jejichž poptávka ovlivňuje trh. Nicméně to je zcela mimo tento článek.
Gendrové studie... nehodnotil bych je tak negativně. Do českých zemí feminismus v podstatě nedorazil. U nás za komunismu ženy pracovaly, byly tu školky atd. V západních zemích moc školky nefungovaly, nebyla tam ochrana pracovních míst matek na mateřské apod. Takže v 70. letech tam proběhly ty vlny feminismu. Nicméně, co se týče mezinárodních vztahů, tak se těžko něco dokazuje. Zvlášť když tam ty ženské prostě nejsou.
Jinak se omlouvám za označení realistů za cyniky. Bylo to jen zjednodušení a literární zkratka :-) Nicméně je třeba si uvědomit, že zde jde o označení realistické školy, mezi jejíž hlavní představitele patří např. Morgentau, nikoliv o pojem "realista" (= člověka který všechno vidí jak to ve skutečnosti je apod.) jak ho používáme v běžné řeči.
28.03.2011 19:24:00 | Maro Deives
Pěkný, akorát by mě teda zajímalo, jak se může za realismus označovat něco, co není realismem - být jenom cynik a škarohlíd se samo o sobě nenazývá "být realista", tomu se říká "být asociální magor". A že si lidi tyhle dva termíny dost často pletou vím moc dobře ze zkušeností s nějakou Klárou.
28.03.2011 07:43:00 | Bipolar Bear
Geopolitika/geostrategie - Četls třeba Velkou šachovnici (Brzezinski)?
Marx a marxismus, natož marxismus-leninismus není totéž (Ačkoliv Leninův Imperialismus jako poslední stadium kapitalismu také není nehoden přečtení. Narazil jsem na něj dokonce v jednom americkém politicko-ekonomickém sborníku z devadesátých let 20. stol. Ostatní byly soudobé příspěvky.) Ale kupodivu mám doma i (ta zvědavost!) Vědecký komunismus - nějaký ten materiál k VUMLu. Když nic jiného, alespoň kroutím hlavou, když se někteří "zasvěceně" k tomuto vyjadřují a je evidentní, že nic takového neměli ani v ruce. Nejde o to s čím souhlasím a s čím ne, ale že se negativně vymezují často k věcech, které tam nejsou, resp. jsou pojaty jinak, přijatelněji (diferencovaněji apod.)
I když z tehdejších myslitelů dám víc na Nietzscheho. Také další neblaze zneužitý a mnohem více nepochopený.
Feminismus a genderismus jsou v důsledku spíš rozkladná hnutí. (To víš, že třeba není pravda, že muži a ženy mají v průměru stejně vysoké IQ?) Něco mohou pomoci korigovat, ale jejich "plné nasazení"... Bůh chraň. A že jsou ženy méně agresívní? A co je a k čemu je agrese. Mám zajímavou knížku jednoho německého naturopata Agrese jako šance (nic násilnického či militaristického). Konečně napsal mj. i Čím onemocněl svět. (Víš, že v Kalifornii je vydává víc dolarů za vězeňství, než za školství?) A znáš dílo klasika etologie (NC 1973) Takzvnané zlo (právě o agresi)?
Jo, a právě jsem se napil ze skleničky. Vaginální symbol. :-D
26.03.2011 22:33:00 | Juan Francesco de Faro