Mám rodinu na obou stranách, české i slovenské. Rozpad státu v r.1993 (a vše následné po něm) je právně neplatný, neproběhlo žádné závazné občanské referendum. Politici rozhodli i přes nesouhlas naprosté většiny občanů. A od té doby si s námi dělají, co chtějí...Protestovali všichni, ale občany politici potřebují jen u voleb, pak je nutné už držet hubu a krok.
26.08.2022 12:41:37 | Lighter
Je pravdou, že tehdejší ústavní předpisy pro vystoupení jedné z republik z federace požadovaly referendum. Protože obecně jsme v našich končinách příznivci snadného vládnutí bez otravných překážek, byl rozpad státu právně koncipován jako dohodnutý zánik federace, nikoliv jako vystoupení některé z jejích částí. Tato právní debata je však nedůležitá. Občané nechtěli komunismus, a v r. 1989 proto chodili do ulic. Za Československo však do ulic nešel skoro nikdo. Jak říká historik Michal Stehlík - 31. 12. 1992 se u nás slavil Silvestr a na Slovensku samostatnost. Pokud bych si měl na tento Silvestr vzpomenout já, utkvělo mi toto: byl jsem na horách nacházejících se na česko-slovenské hranici. Slavící skupinka českých chatařů, tehdy asi čtyřicátníků/padesátníků, si u půlnoční české hymny namísto slovenské části zazpívala i druhou sloku Škroupovy písně. Čeští vlastníci chat, které byly na slovenském území, pak ráno vtipkovali, že šlo o jejich první Silvestr, který trávili v cizině...
26.08.2022 13:20:02 | Racek
Co by zdejší občan se cítím ochuzem. Československo mi bylo rozhodně bohatším a pestřejším zázemím kulturním historickým a samozřejmě zeměpisným. Rozpojení národů nepřestanu nikdy litovat(-
26.08.2022 11:25:19 | Frr
Ano, z pohledu kulturního a sociálního jde zcela jistě o ochuzení. Bohužel neměli jsme tak dlouhé zkušenosti s demokracií jako třeba Belgie nebo Kanada, které se sice potýkají s třenicemi mezi jednotlivými etniky, ale jednotný stát v demokratickém rámci udržely.
26.08.2022 11:45:48 | Racek
Takhle jsem nad tím nikdy neuvažoval. Hranice států jsou kolikrát určeny politicky a ne podle toho, jaká etnická skupina tam žije. Jak se chce jedna část odpojit, může být peklo. Jde tam o jazyk a taky o geologické poměry. My jsme uzpůsobení žít v české kotlině a Slováci zase v Tatrách. A každý stát má jiné zdroje. Česko je taky lehce ideologicky a geograficky rozděleno. Čechové kolem Vltavy a Moraváci kolem Moravy. Rozděluje je ČM vrchovina. Takže zase jiné přírodní poměry a tím i trochu odlišnější myšlení, kultura, přístup ke zdrojům. Moraváci jsou zase uražení, že jejich prachy míří do Prahy :)
26.08.2022 10:21:14 | Narragan
Narážíte na určitý obecnější rozdíl mezi Západem a Východem. Západní státy (zejm. USA, Británie, Francie, Španělsko) jsou sjednoceny kolem vládnoucích institucí, ústavy, panovníka, prezidenta. Jde o tzv. politické národy. V Německu a dále střední a východní Evropě byla situace jiná. Tyto státy nejsou sjednoceny politicky, ale na základě pokrevního společenství, nacionálně. A to působilo problémy. Jak píšete, Češi Slováci mají území jasně geograficky vymezené (jde to vidět i na "přírodní" mapě Evropy, kde je ČR poznatelná pomocí pohoří, které českou kotlinu obklopují). Ale toto neplatí pro Maďary, Poláky, Srby, Ukrajince, Rusy. Tyto státy dnes nekopírují národnostní hranice, což působilo a působí problémy. Trianonská dohoda je velké trauma Maďarů, které ovlivňuje jejich současný přístup k Evropě. Ukrajina v hranicích, v jakých je dnes, nikdy v historii nebyla, byla rozdělena mezi Polsko, Rusko, Rakousko-Uhersko. Toto nejasné vymezení ukrajinských hranic a v historii obrovité přesuny obyvatelstva jsou i jednou z hlubších (ne jedinou) příčin současné války..... Vrátíme-li se k československému tématu, pak právě neschopnost Čechů a Slováků sjednotit se kolem instituce a ústavy, ale naopak věrnost národnímu principu, také stály za rozpadem státu.
26.08.2022 11:56:11 | Racek