"Za jednu z nejtragičtějších postav naší historie bývá označován Emil Hácha"
Dovoluji se ohradit proti tomuto paušalizovanému názoru (Trhové Sviny, archiv, vyprávění pamětníků).
Jako politolog a předseda vlády prof.Fiala měl zdůvodnit, z jakých příčin je nutno zablokovat dezinformační weby, v období okupace Ukrajiny. Jako vzor šlo /třeba/ použít důvody Američanů k alokaci Japonců do internačních táborů po napadení Hawaie a následných excesech japonských ostrovních přistěhovalců, vůči americkým domorodcům /first nations/.
03.12.2022 11:33:27 | lesan-3
Analogie s Háchou je uvedena proto, že Hácha měl v rámci svého povolání určitou teoretickou průpravu a zřejmě i názory, díky kterým by se mohlo zdát, jak se bude chovat jako politik, ale nestalo se tak. Uznávám (a v úvaze to je i zmíněno), že může jít o analogii nepřiměřenou, nicméně i Vy sám jste nakonec ve svém komentáři odkázal na příklad a souvislosti, které jsou z druhé světové války.
03.12.2022 14:33:26 | Racek
...akademik znamená nepraktik...obecně teoretici nejsou dobří praktici...to politici dokazují denně...
19.11.2022 16:14:33 | Marten
Díky za komentář. Případ Petra Fialy dokazuje, že být politologem neznamená automaicky být dobrým politikem. Do politiky v časech, kdy svět byl ještě normální, chodili lidé, kteří své schopnosti chtěli přetavit do správy veřejných záležitostí. Nabídli dlouhodobý program, jak věci veřejné někam racionálně posunout, a pokusili se jej realizovat, pokud s ním ve volbách uspěli. V tomto smyslu je politika praktickým povoláním.
Dnes je však politik spíše celebritou, bavičem, který se snaží vše komentovat na sociálních sítích. Žádný program už nenabízí.... Mimochodem, toto nejsou má slova. Říkal to sám Petr Fiala v článku "Politika jaká nemá být", který vyšel v r. 2009 v časopise Kontexty, číslo 3.... Škoda, že na své vlastní teze si už dnes český premiér nevzpomíná...
19.11.2022 17:40:27 | Racek
jednou se všechna jména obdivovaná ocitnou na místech těch dnes nenáviděných...už to začalo a už se to nedá zastavit
19.11.2022 14:41:32 | stormeater
Díky za komentář.
Ano, bohužel opět jsou zde šiřitelé pravdy, kteří nám říkají, že o tom, co je krásné, má opět rozhodovat neomylná strana nebo vůdce. Nikoliv my sami.
Nechat se přitom omámit rozdělením společnosti na „my“ a „oni“ s tím, že my zcela jistě patříme na tu krásnou stranu, je pohodlné. Pohodlné proto, že je mnohem snadnější měnit svět okolo než měnit sebe samotného.
Avšak v minulosti se mnohokrát stalo, že ti, kdo jsou dnes „my“, mohou za dalších třicet let být „oni“. Ti, kdo dnes jsou dezinformátoři a zrádci, mohou být jednou považováni za hrdiny. Jakkoliv se totiž dnešní pravda zdá být samozřejmou, může se se stejnou samozřejmostí stát jednoho dne lží.
19.11.2022 14:55:11 | Racek