Zde dám ST velmi nerad neboť s vaším názorem plně souzním.
Poslech pana Rakušana se mi zdá téměř identický s tehdejší dobou.
Je pravda, bohužel jen ta naše jediná.
20.02.2023 04:05:42 | umělec2
Díky za komentář. Přitom i ministr Rakušan je stejně jako bolševici přesvědčen, že koná v zájmu dobra. Pokud však nespokojenost považuje za protistátní činnost, pak jednoho dne dojde i na něho samotného, i za ním drábové přijdou s tím, že je nespokojený a měl by být postihnut. Začne-li totiž být politika zbytnělá, zničí nakonec každého.
20.02.2023 18:32:48 | Racek
typický příznak každé revoluce je, že požírá své děti...soudruh Ropušan bude další chod
20.02.2023 18:46:24 | stormeater
Tak my kdysi do školní pionýrské rady spolužáka, které ho nám jako kandidáta shora vnutili, před celou školou na shromáždění nezvolili! Byl to děsný šplhoun, nesnášeli jsme ho, spontánně jsme hlasovali proti, fakt nás vyprovokovali... Dodnes to nechápu, jak nám taková drzost prošla, všichni přece měli hlasovat pro...Nikdo to nečekal, v té době nemyslitelné. To byla velká školní aféra. :-)) Nespokojenost je vždy protisystémová, za jakéhokoliv režim. To je přímá demokracie, přímá svoboda projevu.
18.02.2023 17:17:20 | Lighter
A bohužel dnes k tomu opět jdeme. Nespokojenost je zatím dle MV ČR drzostí, kterou je nutné monitorovat, později může být označena za projev nepřátelství a nakonec za zrádcovství společné věci, kdy takového zrádce bude třeba v zájmu celku odstranit. O to smutnější je, že vše se děje za premiérování člověka, který totalitní režimy studoval, je na ně odborník a byl členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů.
19.02.2023 09:03:19 | Racek
Nevím, proč mě napadl jako symbol z literatury postava "Sarumana" a z historie "tzv.normalizace poměrů po ´68". :-) A známé tvrzení už ze starověku, že "historie se opakuje". Čas, místo, okolnosti jsou jiné ale analogie je znatelná...
Asi jsem už dost starý a něco jsem už zažil, asi je to ten žádoucí nadhled. Ale mladým lidem to vše může přijít jako pokrok, revoluce a něco nového, lepšího...Zaměnují si pokrok technologický se společenským. Nespokojenost je přece hybatelem rozvoje. Osobního i společenského. Pokud si sám systém arogantně nemyslí, že je už dokonalý "nejlepší ze všech možných světů"(kdysi na věčné časy a nikdy jinak) a že každá nespokojenost je "protisystémová" (kdysi protistátní živly), projev dezolátů, (kdysi se říkalo disidentů:-) a k svému uchování statu quo je nutná kriminalizace nespokojenosti, názorová cenzura, potírání nežádoucího "extremismu". Tak začíná další normalizace.
19.02.2023 12:04:36 | Lighter
No, ta historie se nejenom opakuje, ona se spíše rýmuje. Např. normalizace v 70. letech je takové zvláštní slovo. V podstatě ty poměry byly nenormální, byť se mocipánům zdály normálními. Totéž se děje dnes a používáme také taková divná slova, např. rozvolnění (ve skutečnoti návrat k normálu), dezinformátor (ve skutečnosti člověk s jiným názorem) atd. A osekávání svobody je také postupné, začalo to protikuřáckým zákonem a dnes pokračuje zákonem proti dezinformacím. Základní omyl těchto norem spočívá v jedné věci: že zpočátku chtějí skutečně zakazovat něco špatného, nicméně pak zakazují stále více a více. A když se zjistí, že za dezinformaci je považován i názor správný a rozumný, bude pozdě.
20.02.2023 18:27:53 | Racek
Přesně tak. Vždycky ironicky říkám, že kvůli někomu, pár lidem, co něco 5neobyčejně zneužívají, zakážeme obyčejně všem všechno. Ať žije svoboda dodržovat všechna omezení!
21.02.2023 11:13:10 | Lighter
Není náhodou špica tohle?
https://www.youtube.com/watch?v=x9AqbuoyZkc
Náhodou já mám na pionýra dobrou vzpomínku, i když mne po týdnu vyhodili. Zgustnul jsem si na jedný uvědomělý v pozdějším věku. Trošku jsem jí při tom nařezal. Pak mne odrovnala hláškou, že se jí to líbilo!
17.02.2023 21:24:27 | lesan-3
Díky za komentář. Ano, film O slavnosti a hostech, resp. Vámi odkazovaná ukázka, symbolizuje ohraničené území (čáru),z něhož nikdo nesmí vystoupit ani překročit dané limity, jinak bude potrestán.
To bylo možné vyloučit z pionýra? To u nás nedělali ani největším uličníkům. Já jsem v něm nebyl. Nikoliv však proto, že bych já nebo rodiče protestovali proti režimu, ale protože bych nemohl chodit do jiných kroužků. A až na občasné dotazy třídní učitelky, proč tam nejsem, mi to celkem procházelo. Vím však, že jiní spolužáci, např. z hluboce věřících rodin, v něm nebyli ze skutečně ideových a protestních důvodů.
18.02.2023 15:01:02 | Racek
demokracie v ryzí podobě je utopie...v té české, případně EUropské zase paskvil
17.02.2023 18:52:37 | stormeater
Díky za komentář. Ano, demokracie je spíše teoretický pojem a v dokonalé podobě není v žádném dnešním státě. Vždy je něčím "kažena", například neúměrným vlivem politických stran, pomalým soudnictvím apod. Stejně tak obecným a modelovým pojmem je "totalita". Proto někteří politologové, např. Robert Dahl, namísto pojmu demokracie navrhují termín "polyarchie", tedy vláda mnohosti a nikoliv jednoho výlučného názoru (na výlučném názoru je přitom zpráva MV zmiňovaná v úvaze založena...). Filozof a bývalý ústavní soudce, bohužel již zesnulý Vladimír Čermák, pak trefně mluvil o tom, že to, zda je společnost demokratická se pozná podle TENDENCÍ. A zatímco v devadesátých letech zde jednoznačně byly tendence prodemokratické (široká volnost projevu, odpor k zásahům státu), dnes máme tendence protidemokratické (ambice státní moci říkat jednotlivci, co má dělat a co si má myslet, růst regulací, soupeření mezi státy).
17.02.2023 19:14:19 | Racek
přesně tak...kdosi kdysi řekl, že ten cyklus střídání je daný bojem o moc...v časech svobody jsou u kormidla svobodomyslní, kterým je proti srsti regulovat a omezovat...tak je nakonec převálcuje nesvoboda...a tu zase svoboda... pořád dokola
17.02.2023 22:03:16 | stormeater
Jde o určité kyvadlo mezi svobodou a bezpečím. Časem se svobodou unavíme a nová generace zapomene, proč je svoboda cenná. Zavede proto hlídače, kteří budou myslet za nás. Až bude drábů příliš, zase se ke svobodě vrátíme. Bohužel ty cykly mohou trvat i celý lidský život či jeho větší část.
18.02.2023 14:13:25 | Racek