Umělec vs. Vědec
Anotace: Jen krátké zamyšlení.. pozn. Snad jediné poselství tohoto textu je to, že bez umění se žít nedá. :-)
----------- Umělec vs. Vědec -----------
Dva naprosté protiklady, alespoň z mého pohledu. Nelze přesně určit kdo je umělcem; trochu snazší je to s vědci. Řekněme, že umělec a vědec budou dvě konkrétní osoby. Mají vůbec něco společného?
A kdy se vůbec člověk stává umělcem? Jaká je přesná definice tohoto slova? Já v něm vidím bohatství, koření života, které chutná každému – a každému jinak. Umělci jsou potřební jako sůl, jako voda, jako spánek a jako vzduch, avšak v tomto případě s tím rozdílem, že oni neviditelní nejsou, vzduch ano. Jsou snad obdařeni jakousi zvláštní, nevysvětlitelnou silou, jaká se každému jen tak zbůhdarma neudílí. Dělají svět zajímavějším, šťastnějším, rozhodně i hezčím. Cítí víc, než ti „obyčejní“, ti „druzí“ lidé, mají tedy vytříbenější smysly a aroma neopomíjeného umění, se k nim protlačí skrze davy na míle daleko, ať voní jakkoliv.
Umělci jsou prostě nepostradatelní.
A co takoví vědci? Ty už si zajisté dokážeme představit snadněji. V dětských hlavách jako šílence s přetékající zkumavkou v ruce, vzápětí poznamenány a otřeseny hlasitým výbuchem. V našich pozdějších letech si je vyobrazujeme jako vzdělance, inteligenty, vzhledem nijak moc zajímavé. Dělají vědu. Jsou vážní… ale vážnosti je na světě až dost i bez nich, nemyslíte? Nu, vědci nejsou zlem. Udělali pro lidstvo mnoho, a ačkoliv také mnoho zničili a navždy, nenávratně sprovodili ze světa, stále si drží svou pozici v potenciálním seznamu důležitosti. Ale vždy, vždy budou pod umělci.
Komentáře (2)
Komentujících (2)