Anotace: Nekonečná utopie lepšího života
V dnešní době je mnoho lidí, kteří se po internetu baví různými videi, filmy, obrázky, hashtagy, herce, meemery a jiné. Strávíme jejich sledováním spoustu času. Můžeme říct, že je začínáme poznávat víc a víc. Ze skutečného života máme zkušenost, že čím lépe někoho známe, tím lépe on zná zpravidla nás. Vašemu youtuberovi budete nejdříve v hlavě říkat „Dobrej týpek“, později tak o něm budete mluvit i před přáteli, před rodinou. Napíšete mu v komentářích, či zprávu, on vám na ní (možná) odpoví a vy jste na chvíli v sedmém nebi, z tisíců fanoušků, odpověděl právě vám. Možná, že později (nebo i dříve) zjistíte, že odpovídá skoro všem, ale to už bude dávno váš „přítel“, se kterým si již od prvního okamžiku tykáte. A stále jeho vtipnost obdivujete.
Ve skutečnosti mu záleží pouze na počtu odběratelů, sledovatelů, likeů, shlédnutí a komentářů nebo čeho-všeho. To mu dává sílu natočit další video, udělat ještě šílenější challange, lepší meeme. Jistě záleží na mu na vás, ale asi jen tolik kolik jakémukoliv jinému člověku na ulici.
A těmto lidem, obětujete hodiny, dny, týdny, měsíce až roky, protože jsou jenom vtipní, protože se předvádí, protože před kamerou se to smí, protože jejich život je tak zajímavý, proč? Protože někoho nezajímá člověk sedící u počítačem koukající se na bůhvíco a smějící se (možná občas i brečící). Občas se zvedne, koukne do ledničky, ve společnosti je stále více nesdílnější a se svými kamarády potřebuje společné téma. A to, když není, internet to zachrání. Proč? Protože na internetu je vždy nějaké téma, nebo zábava, při které se ani nemusí bavit.
Způsobem, jak tomu uniknout je naučit se nesedět a respektovat ostatní. Mít je v úctě takové jací jsou, nezesměšňovat je za jejich názory a myšlenky, ale naopak jim sdělit ty své. Kolik života ztratíte nad někým koho nezajímáte? Vše je to pouze otázka nás, nestyďme se a mluvme o čem chceme, třeba jednou dostaneme zpětnou vazbu na své myšlenky od úplně cizího člověka a zjistíte, že je úžasný.
Dobré zamyšlení. Každá generace má své naivní a nereálné idoly, jedno jestli na displeji/netu nebo na plakátu na zdi. Záleží co je reklamně výnosnější pro byznys. Důležité je být dobrý konzument všeho modního, in, trendy, cool...(pokud to už není cool, promiň, jsem už zastaralý model). :-))
29.01.2020 11:56:07 | Lighter
vida, nový autor. Youtubeři to je pro nás starce přes třicet nové téma... Ale rozumím tomu. Taky jsem chtěl křičet něco na Fatyho, jakej je to frajer.
Jenomže přesně jak říkáš,... on mě nezná ani mě nechce znát.
A teď to můžeš rozšířit na jiný věci. Za mě to byla televize. Viděl jsi Beverly hills, Pobřežní hlídku, Riskuj? Viděl jsi film v osm na jedničce, a co superstar, reality show...
A šlo by pokračovat. Totéž pravděpodobně bylo svého času s rádiem, ale to spekuluju. Schopenhauer varoval předtím, že lidi v jeho době (19. století) čtou romány, které nestojí za nic. Stejně tak je píšou...
28.01.2020 18:55:37 | ewon
Starci přes třicet je i pro mě nové téma :) (to ještě snad nejsou žádní starci – ve Spartě byla plnoletost od 30). Mmimochodem filmy jsou hned v první větě a nemám televizi, takže bohužel/naštěstí.
Jinak si myslím, že lidé čtou, píšou a mluví věci, které by nikdy nemohly zaujmout všechny v pozitivním smyslu. Když uvážím, že od dob Homéra (mnohými označován za největšího básníka a poetického umělce všech dob), přes kritiku Schopenhauera, až k dnešní masové distribuci umělců všeho druhu, kde se již ani odborníci nedokáží orientovat (např. právě Liter). Čím víc se píše, tím víc je co napadnout, tím víc je s čím srovnávat, tím lehčí je skrýt se ve stádu pisatelů jako podprůměrný. Neříkám, že liter mě nějak pohoršuje svou kvalitou, naopak, ale daly by se na něm strávit hodiny a hodiny čtení a tím se dostáváme zpátky k úvaze…
28.01.2020 19:17:26 | Wahadahaku
no ve Staré Spartě se třicítky moc lidí nedožilo takže i tak mohla být třicítka dost vysoký věk :)))
28.01.2020 19:37:17 | xoxoxo
a přesto musela existovat rada strarších (muži nad 60). Ale vlastně ano...
28.01.2020 19:46:16 | Wahadahaku
ano to je pravda ale celá Stará Sparta dbala už od narození na stoprocentní zdravotní stav a protože byla Stará Sparta hlavně založením bojový stát fungovalo tam v případě že se dítě nenarodilo zdravé, svržení do propasti Apothet.tvrdý výcvik a podmínky :)
28.01.2020 20:00:45 | xoxoxo
tohle je sice dobře napsané i dost pravdivé ale nakonec i ty jsi ten text dal na liter aby ho někdo četl možná otipoval sdílel něco si odnesl atd.Internet je součástí života mnoha lidí ale jsou lidé co ho nestaví nad reálný život a ví že realita je jiná nakonec je reálný život opravdu ta pravá realita a je realita realitou v jiných formách života ,není sen víc realitou,internet je síť a jako taková se i chová mnohdy jsou lidé na sítích pravdivější a sdílnější než v reálu a to proto že v reálu nejde mnohdy říct to co bychom chtěli a opačně,jde o to jak internet zasahuje hluboko do života a jak si sami samotnýho života ceníme víc než internetu ten může být dobrý sluha ale špatný pán nebo naopak jde o to vědět co a nakolik nás ovládá a dokázat si to přiznat a to je kámen úrazu pokud to dojde k závislostem jako chlast drogy..pokud tomu začnu sloužit pak je tvůj text alarmující ale pokud vím co je mojí prioritou a dokážu internet brát jako dobrého sluhu který neovládá pána pak můžem spolu existovat a neznásilňovat se ..vše je jen o nás a způsobu myšlení ")
28.01.2020 18:39:08 | xoxoxo
Děkuji xoxoxo.
Chápu, že tato úvaha není přínosná pro všechny – pro ty, kterých se to netýká jej nebudou nijak brát na vědomí, nanejvýš si povzdychnou, pro ty, kterých se to týká to nejspíš nic vážně brát nebudou a pojedou vesele dál – proto taky utopie (moje utopie).
Co se týče toho, že jsem tuto úvahu sdílel. Jsem jakž takž anonymní, a tak to proslaví pouze mé anonymní já. Že na to někdo reaguje… již je jeho věc, a že na to reaguji já je důvodem víry, že internetu jsem pán já a né on (snad :))
28.01.2020 19:01:01 | Wahadahaku
Že na to někdo reaguje… již je jeho věc, a že na to reaguji já je důvodem víry, že internetu jsem pán já a né on (snad :))
vidíš je to o komunikaci a i na internetu může být komunikace lidsky prostá a přínosná takže v tom bodě pána a sloužení se shodnem a to je přece úžasný přínost na internetu :)
28.01.2020 19:40:18 | xoxoxo
A zrovna na literu provozuji prokrastinaci, ale ano, kdybych jej ovládal já a né on mě... máš pravdu
28.01.2020 19:49:55 | Wahadahaku
Výrok od Georga Lorimera je trefným pravidlem chorobného odkládání důležitého za nepodstatné. Každý den mi pomáhá k tomu, abych ty nejdůležitější činnosti dokončil, co nejdříve z jednoho rozumného důvodu – pro klid mé duše a pro fakt, že takto ušetřený čas mohu věnovat svým koníčkům, partnerce nebo rodině :)))
28.01.2020 20:05:07 | xoxoxo