Anotace: Vycpávkové slovo jakoby se nám nějak rozšířilo... Taky ho často používáte? Nebo vás už tahá za uši?
Ano, vycpávková slova... před lety jsem se účastnil coby zastupující faktor třídní schůzky a paní třídní učitelka kladla rodičům na srdce, aby TEDA JAKO dávali pozor na děti, protože TEDA JAKO mají malou slovní zásobu a v důsledku toho TEDA JAKO nedovedou vyjádřit souvisle myšlenku slovy, což je TEDA JAKO docela problém (a v podobném duchu to vydržela dobrých dvacet minut).
Asi nejznámějšími vycpávkovými slovy se projevuje choroba zvaná "volitis chronica", čili titulování protějšku slovy "ty vole" (počítám do toho i paskvily typu "tyjo", "ty vago"), která jsou (patrně v rámci rovnosti genderu) doplňována oslovením "ty krávo" (oba typy výrazů jsou používány nezávisle na pohlaví diskutujících - byl jsem svědkem toho, že pán tituloval ženu "ty vole" a ona jeho slovy "ty krávo", což mi přijde rozkošně perverzní). V psaných textech se ta slova nevyskytují, ale důvod netkví v tom, že by snad dotyční či dotyčné od jejich užívání upustili, ale v tom, že by se protáhla délku textu a mohlo by je eventuálně rozbolet zápěstí.
Velmi oblíbenou se v poslední době stává také jakási "akustická konstanta" - "ééééé", jejíž délka a umístění v proslovu (dojde - li k němu vůbec) různým způsobem kolísají a paradoxně nutí naslouchajícího sledovat řečníkovu mimiku ve smyslu, zda neprovádí defekaci, případně nemá ve tváři "výraz nejvyššího úžasu", což je způsob, jakým obvykle umělci decentně popisují fakt, že se obsah řečníkovy nádoby moudrosti podezřele blíží k nule.
Vypadá to na první pohled směšně, ale když si člověk uvědomí, že řada lidí užívajících bezmyšlenkovitě výrazy na podobné bázi má jakýsi mentální blok použít v jistých situacích slova "dobrý den", už to tak veselé není.
Ale to všechno je celkem legrační ve srovnání s tím, když někoho potkáte a dotyčný či dotyčná se vás začne ptát, jak se máte a... (a začne se ptát na věci, do kterých mu / jí opravdu, ale opravdu nic není). Pokud položíte otázku, proč že se to vlastně ptá, odpoví vám slovy, za která bych bez rozpaků udílel cenu páru facek: "Jen tak..."
12.02.2020 12:00:30 | paulmatthiole
Mockrát děkuji za komentář, krásně jsem si početla a mohu jen souhlasit. A díky za to "ty vole" - vím totiž, že mi to taky občas ujíždí, takže mi jste skvělým zrcadlem ;-). Dělám si teď kurz dalšího vzdělávání a mezi účastníky si čárkujeme parazitní slova a je to teda síla. Občas čárkujeme i našemu lektorovi, který by měl jít vzorem :-D.
14.02.2020 07:45:25 | le-na
Jeden z kantorů, jehož jsem uznával jako "pana Kantora" zase s oblibou používal "ve své podstatě" :-) Možná si některá "vycpávková slova" ani nepřipouštíme - já se také soutředil jen na ty nejkřiklavější případy :-
14.02.2020 11:13:10 | paulmatthiole
Myslím, že to bez nich nejde. Teda ono by to šlo, ale není to snadné. Jde o to, všeho s Mírou ;)
14.02.2020 18:23:30 | le-na
*délka textu...:-)
12.02.2020 12:11:38 | paulmatthiole
Když slyším od Čecha vauuu, tak mi naskočí husí kůže.Jak píšeš, lidé by měli kapku přemýšlet co vypustí do éteru.
07.02.2020 17:35:37 | Jeněcovevzduchukrásného
Kdyby jen vauuu... mně třeba vadí i to, že má někdo své české webovky částečně v angličtině. Ale asi mi to zrcadlí můj vztah k tomuto jazyku :)
09.02.2020 22:46:23 | le-na
Jo, Sokrates, to byla mozkovna sofistikovaná, jak dnes říkáme. Všimli jste si už toho, že lidé, kteří mají opravdu co P+D+U říct, nejsou výmluvní řečníci? Stejně je arogantní kecalové nechtějí poslouchat, protože je nepustí ke slovu! Jakoby neexistovali...:-))
03.02.2020 12:48:26 | Lighter
ano, JAKO BY svět vezdejší byl plný plytkejch jako-bínků.....ale už slyším, jak mi vysvětlujou-no víš, vono je to jakoby vo tom..pak se zarazej a řeknou:hele ty seš v poho..?..já s tim jako žádnej problém nemám....:-D* ST*
02.02.2020 19:51:41 | Frr
Ať si každý říká co chce a jak chce. Já můžu změnit jen sebe, případně ostatní inspirovat ;)
03.02.2020 17:42:53 | le-na
Připomíná mi to jeden song od Barbory polákové: https://www.youtube.com/watch?v=K5ViLv0EFsw
Některá slova jsou vzkutku nakažlivá, dostanou se do podvědomí a člověk je používá automaticky. Samotné mluvení je věc, u které si můžeme vybrat jestli jej provozujeme vědomě či podvědomě. Myslím si, že správně není ani jedno ani druhé, tedy že obojí se hodí podle toho jaká je situace.Při klábosení s kamarádkou většinou člověk nepotřebuje hovořit o vážných a užitečných věcech, jelikož důvodem hovoru je často jen zahnat nudu, nebo pouze splnit sociální konvenci toho, aby jste nemlčeli, ale o něčem se bavily. Tedy hodí se zdei podvědomá mluva. Při vážných rozhovorech naopak ani nelze mluvit jen podvědomě. Život se tedy skládá jak ze své vědomé složky, tak i ze své podvědomé složky a má to své opodstatnění a výhody. Žít 100% vědomě není efektivní, mozek si potřebuje vytvářet "automaty" na různé věci. Např. bych vědomě nechtěl řídit žaludek, zaostření zorniček, neobo srdeční frekvenci...
Jinak hezké zamyšlení :)
02.02.2020 14:02:37 | 9p0u1
Díky ;). Souhlasím s tím, že ve všem má být rovnováha, nejsem zastáncem žádného extrémismu. Mám ale kolem sebe hodně lidí, kde to "jakoby" je už opravdu extrém, proto mě to vedlo k sepsání ;).
02.02.2020 16:03:45 | le-na