Síla meditace
Anotace: Meditovat můžeme opravdu kdykoliv a kdekoliv. Stačí začít ;-)
Lze kouřit při meditaci? A lze meditovat při kouření? Ne, nikoho nechci nabádat ke kouření, jen jsem si vzpomněla na jednu historku, kdy se dva poutníci šli zeptat mnicha, zda se dá meditovat a kouřit dohromady a každý dostal jinou odpověď na základě svých odlišných otázek... Při meditaci opravdu kouřit nelze, ale meditovat při kouření ano. Meditovat lze totiž při všem...
Možná si při slově meditace představíte jogína se zavřenýma očima, nehybným tělem a kamenným výrazem sedícího v lotosovém květu a hned vás napadne, že tohle tedy není nic pro vás, protože právě musíte uvařit nebo vyžehlit (nebo cokoliv jiného) a u toho se vyplatí mít oči otevřené a tělo alespoň v mírném pohybu. Jenže ono i při přípravě jídla, prádla, papírů, dětí meditovat lze. Co to tedy ta meditace vlastně je? Definic je mnoho a když vezmu tu první z Wiki, tak ta říká, že meditací se nejčastěji rozumí různé praktiky prohlubování soustředění. Tak. Nemusíte být jogín, abyste se soustředili na činnost, kterou právě vykonáváte, ať už je to zmiňované vaření, sprchování se nebo zavazování tkaniček. Při úplně každé činnosti můžete cvičit své soustředění na danou věc. Bdělá pozornost se tomu taky někdy říká nebo všímavost.
Já vnímám meditaci ve dvou rovinách. Jedna už zmíněná, kdy se plně soustředíme na činnost, kterou provádíme, vnímáme každý dotek, vůni, zvuk ... Vnímám teď každý dotek klávesnice, cítím vůni ložního prádla a slyším, jak kapky deště bubnují na okno. Můžu to vnímat vše dohromady, mohu svoji pozornost zaměřit jen na jedno. Ale pořád je to v teď. Teď si vychutnávám muffin, teď žasnu nad letícími ptáky, teď přemýšlím, co teď napsat...
Druhá rovina, pro mě vyšší level, je obracení pozornosti do svého nitra. Vnímání sama sebe jako života s velkým Ž. Neustálé vyciťování pocitu, že jsem. Že existuji. Spojení se se svým pravým Já. S tím Já, které máme všichni společné. S tou kapičkou božství v nás. Znamená to neztrácet se ve svých myšlenkách, stát se jejich pozorovatelem, protože, co si budeme povídat, stejně nemůžeme ovlivnit to, jaká myšlenka k nám přijde. Nemůžeme jí to zakázat. Nedávno jsem mluvila s kamarádkou a ta mi říkala: "Já už chci jen samé pozitivní myšlenky." Moje odpověď a přání zároveň znělo: "Já už nechci žádné myšlenky." Jenomže myšlenky tady byly, jsou a budou. A je jen na nás, jak s nimi naložíme. Neovlivním, co mi do hlavy přijde, ale mohu ovlivnit, zda si to jen uvědomím, nebo začnu rozvíjet scénáře. A ty zpravidla vedou víte kam... do pekel :-).
Aby to bylo úplně vončo, je fajn skloubit oba postupy dohromady. Oba mají za úkol vlastně to stejné - zklidnit mysl. Ne, není to snadné. Ne, nepůjde to hned. Ale jde to. Krůček po krůčku, jako když se učí malé dítě chodit. Padá, ale znova vstane. I vám myšlenky často ujedou a nebudete v tu chvíli myslet na to, že krájíte zeleninu (nebo maso) a že v sobě máte ten čistý život. Možná se v tu chvíli říznete a to vás přivede zpět do přítomnosti. Proto se nám dějí úrazy a jiné na první pohled nepříjemné věci. Chtějí nám tím říct:
"Člověče, zastav se a vrať se tam, kam patříš... sám k sobě."
Ono, meditovat v budhistickém klášteře je daleko snazší, než za běžného provozu. Nemusíme se ale stávat mnichem, abychom mohli žít v harmonii sami se sebou i se světem. Pomůckou vám je váš vlastní dech, na který se můžete zaměřit v každém okamžiku. Nebo můžete do začátku využít meditace řízené. Zajít si někam na společnou meditaci (až budeme opět rozvolněni) nebo si pustit vedenou meditaci z youtube, v dnešní době jich je celá řada. Lehnout si, nebo se posadit do toho lotosového květu, zaposlouchat se, uvolnit a meditovat. Nebo si pusťte oblíbenou hudbu a nechte ji do sebe nasáknout. Případně nechte své tělo, ať se v rytmu pohybuje podle svých potřeb. I toto je meditace.
Na závěr ještě jeden tip na meditaci, která mi přijde prospěšná pro celkové zklidnění a uvolnění těla i mysli. Doporučuji dle možností dělat co nejčastěji ráno a večer, ideálně v posteli hned po probuzení nebo před spaním. Zkuste to, stačí tomu věnovat chviličku a uvidíte, že vám bude lépe po těle i na duši:
Lehni si na záda a zavři oči. Soustřeď svoji pozornost na jednotlivé části svého těla: ruce, nohy, břicho, hruď... Vnímej energii jednotlivých částí po dobu 15ti sekund. Pak svojí pozorností projdi tělem od hlavy až k patě a zpět (trvá to asi minutku). Intenzivně vnímej každou buňku svého těla.
P.S.: Užívejte si každý okamžik krásy tohoto pomíjivého života...
Komentáře (0)