HYGIENA
chrlení
lávy
vody
krve
slov
chrlí Popocatepetl
(no spíš Etna)
chrlí chrlič na svatém Vítu
rozšklebenou tlamou
(za krk
Broučkovi u Vikárky)
chrlí tepna
ale jen správně naříznutá
podél
žádná příčná demonstrace
(jak trapné)
chrlím slova
prsty
jazykem mi to moc nejde
(ale no tak…)
musí být poezie
vždy dvojsmyslná
nebo cynická
aby byla současná?
k čemu je dobrá?
dnes
kdy už se čtou navzájem
jen autoři
jako nějaká sekta
vlastně různé sekty
těch co spolu mluví
s modlami i bez
každá taková
mě vždycky jen odrazuje
třeba Ježíše mám rád
dokud z něj někdo nedělá modlu
nebo to snad Ježíš chtěl?
vlastně je mi ho líto
že už se nemůže bránit
v čase Pilátů
je to ale stejně jedno
nikdy ještě nebylo
tolik umytých rukou
na světě
(hygiena především)
a to by vlastně
mohlo stačit
žijeme v době hygienické
(tfuj)
Praha, 3.1.2015
https://www.youtube.com/watch?v=CTBVtZaLaq8
Hygiena je fajn,ale nesmí přejít do sterility.. Což naštěstí neplatí pro Tvé básně! Obdivuju Tvou schopnost psát kritické, často až burcující verše. Vždycky jsou případné. Tak jen doufejme, že poezii nevyhladí detergenty (a mimochodem, papež František, si k umývání nohou nevybral kardinály, ale mladistvé delikventy, v tom je možná také zárodek naděje!)
04.01.2015 22:47:55 | Aida
Vážím si Tvých slov a děkuju :-) A mimochodem, ač nejsem obecně příznivcem církevních hodnostářů (až na světlé výjimky), papež František je pro mne jedna z největších osobností v dnešním světě a vnímám ho také jako velkou naději pro celý svět (nejen pro věřící). Především tu naději vidím v tom, že když se takový člověk může dostat do čela tak zkostnatělé a globálně vlivné a mocné instituce, jako je katolická církev, proč by to nešlo i kdekoliv jinde...? ;-)
04.01.2015 22:54:07 | Amonasr
..jsem ateista, ale mám stejný názor jako ty...konečně někdo normální(s lidským přístupem,myslím) ;-)
04.01.2015 23:18:48 | bogen
musí být poezie
vždy dvojsmyslná
nebo cynická
aby byla současná? Jo, asi jo... mívám doST čaSTo pocit, že na jemné nuance v obrazech nemají mnozí dnešní lidé rozlišovací schopnoST
04.01.2015 21:24:23 | aravara
Mám stejný pocit – prachy sice nesmrdí, ale přesto otupují smysly, pokud na ně člověk přepočítává jakýkoliv cíl svého snažení. Všudypřítomnou přízemní mantrou pouhého ekonomického růstu se duch asi příliš kultivovat nedá. A to tvrdím i jako ekonom. Díky za komentář, aravaro :-)
04.01.2015 22:13:10 | Amonasr
...sekta nebo societa, hlavně že se máme o čem bavit...a něco se dozvědět...a popřemýšlet...a bavit se tím...taková naše (psycho)Hygiena! Nestačí to? :-) a budme rádi,že poezie není mainstream,ten by vše podstatné zkazil...zkomercionalizoval na produkt na trhu a téma na zakázku pro cílovou skupinu a kvalita(kýče) by se posuzovala výší růstu zisku...brrr prodejné umění ;-)
04.01.2015 20:49:40 | bogen
Skvělá reflexe bogene – vystihl jsi to naprosto přesně, začínám se po přečtení Tvých slov ještě víc radovat a být vděčný za tu jistou výlučnost ostrova, na kterém se i tady setkáváme. Ta nezajímavost pro trh je fakt asi víc výhodou než nevýhodou – chraňme si tuhle svobodu, není to už nic samozřejmého ;-))
04.01.2015 22:11:59 | Amonasr
...já to jen komentuju,vystihuješ to ty...;-)
...ještě k té komercionalizaci,příklad jak by to dopadnout nemělo!mám rád muziku (různorodou),nejraději teda rockovou...a s odporem koukám jak nové mladé skupiny přistupují "módně populisticky"k tvorbě..prostě dřív se hrálo a skládalo, co koho bavilo - bylo to dobrý,špatný-hlavně různorodý a třeba pak byla skupina i "slavná"...dnes se všichni chtějí rychle být slavní a je jim jedno co hrají,hlavně se to musí davu a aktuál.modní vlně líbit...a oni hrát(technicky řečeno)většinou umějí dobře, jen to co hrají je obsahově "sračka"...začátek komerce,konec umění :-))) to naštěstí poezii nehrozí, není to "prodejně zajímavější" proza ;-)
04.01.2015 22:56:07 | bogen
Ač hudebně nevzdělán, naprosto Ti rozumím. Jakmile se něco dělá primárně pro slávu nebo pro peníze a přizpůsobuje se to tím pádem a priori většinovému nebo módnímu vkusu, je to vždycky znát. A netýká se to zdaleka jenom hudby, dokonce ani ne jen umění jako takového... ;-)
05.01.2015 13:54:37 | Amonasr
...týká se to všeho,každý den to zažíváme-jsme tím obklopeni, je to úpadek (kvality)...vlastně neomezený růst (kvantity) ;-)))
05.01.2015 14:11:17 | bogen
Kvadratura kruhu současné ekonomické teorie i praxe - jasná známka, že kvantita se bude brzy lámat v novou kvalitu. Jen aby to moc nebolelo... ;-))
05.01.2015 14:14:57 | Amonasr
...obávám se, že krize (když vynáší) je (podporována jako) věčná...(ekonomický bludný kruh.) ;-)
05.01.2015 14:22:04 | bogen
Něco jiného je cyklická krize, která je pro kapitalismus typická a udržuje systém při životě i v patřičné efektivitě. Tahle krize je už ale jiná, necyklická, permanentní, tedy definitivní, je to krize systému, který se vymkl (respektive snaží se vymknout) z vlastních vývojových zákonitostí. Nadnárodní finanční instituce už jsou tak obludně velké a mocné, že deformují skrz ovládnutí politiky tržní parametry a stát je nenechá zkrachovat, aby se společně s nimi nepoložily celé ekonomiky. Tím vlastně systém popírá sám sebe, což povede k tomu, že se nevyhnutelně položí sám jako domeček z karet. Je čas se na to začít připravovat, ovšem myšlenková omezenost globálních politických elit, zobajících poslušně z ruky právě těm obludným finančním molochům, něco takového nedovoluje. Takže se to nakonec vyřeší jinak - jak, to ví zatím jen bůh... Nedalo mi to - promiň. Nechci Tě ani nikoho jiného ničím strašit, je to jen pokus o zjednodušený popis podstaty toho, čeho jsme právě svědky. Nezkresleným vnímáním reality se tak jako tak musí začít, lhaní si do kapsy ještě nic nikdy nevyřešilo...
05.01.2015 14:36:57 | Amonasr
Vidím to velmi podobně jako ty...jen si vzpomínám z historie, že před sto lety se tvrdilo to stejné...že kapitalismus je již překonaný! ;-) Možná jen s tím rozdílem, že dnes už překonáváme i "ekologické limity", prostě už není kde z přírody na "neomezený růst" brát. Dopadneme jako všechny civilizace..po nás pustina. Historie se opakuje v kruzích...pokud po nás ještě na Zemi něco zbyde a bude co opakovat. ;-)
05.01.2015 21:41:04 | bogen
Před těmi 100 lety to bohužel tvrdili účelově někteří voluntaristé z touhy po rychlé moci, kterým se podařilo zblbnout masy k šílenému experimentu předem určenému ke krachu a za cenu i nesmírných obětí. Marx se od té doby obrací v hrobě, nemůže za to, že se jím tihle fantasmagoričtí dobrodruzi zaštítili a zřejmě spíš vědomě než z hlouposti ho účelově zkreslili a zneužili. Netvrdím ani dnes, že kapitalismus je překonaný, jen je to už úplně jiný kapitalismus, kde neviditelná ruka trhu přestala v rozhodujících sférách téměř existovat a tudíž i fungovat. Globálním trhem dnes nevládne ona, ale globální finanční korporace, které ovšem nejsou vzhledem ke svým partikulárním zájmům schopny ani ochotny zajistit jeho rovnovážný stav, což je sice jiný, ale zrovna tak nebezpečný voluntarismus, jaký nastal před těmi téměř sty lety v jedné části světa. Řešení už může být jen společné globální, k tomu ale nejsou vytvořeny podmínky ani ochota rozhodujících velmocí ke spolupráci. Místo toho se snaží jedna přechytračit druhou a problém čím dál víc přerůstá všem přes hlavu. To se ale může změnit, jakmile poteče všem už pořádně do bot. Zatím jim zřejmě jen prosakuje... Já jsem historický skeptický optimista a věřím, že se nakonec prosadí globální rozum. Třetí světová by už totiž mohla být pro všechny tak fatálně devastační, že si to doufám všichni nakonec uvědomí, včetně těch oligarchů, kteří tahají všude za rozhodující provázky... :-)
05.01.2015 22:11:40 | Amonasr
O histori nebudu polemizovat, mám jen nekonkrétní všeobecný přehled :-)
Globalizace trhu a kapitálu je ale velký problém...ekonomicky těžko zvládnutelný. Ale "rozum",ani globální, nikdy historii netvoří...jsem skeptik, ale kdo ví...a další "světová" už přece probíhá,"bojuje" se na mnoha místech na světě už mnoho let...vojensky,ekonomicky,humanitárně,nábožensky,mediálně,virtuálně,kapitálově, atd. všemi způsoby...nový způsob mocenského střetnutí a "válčení"..už to není jak postraru...ale nakonec to Příroda "ekologicky" vše vyřeší...my lodičku rozkolíbáme a ona nás pak "převrhne" a spláchne do propadliště "přírodních" dějin... prostě "na nás a po nás potopa" platí pořád ;-))))) V rozměrech vesmíru je lidstvo úplně bezvýznamná historka ;-)
05.01.2015 22:36:46 | bogen
Hygiena? Samozřejmě. Ovšem neexistuje Savo, které by odstranilo skvrny bez porušení podstaty.
(Mimochodem - zpověď je jen navlhčený ubrousek, rozšmudlá a zavoní)
04.01.2015 17:46:53 | Pamína
Ano – porušení člověčí podstaty, to je to, oč tu běží… Pěkně a vtipně jsi to vystihla, Pamíno :-)
04.01.2015 22:10:35 | Amonasr
...Víš,kdybych nevěděla,kolik Ti je,tak bych si myslela,že to napsal
někdo daleko mladší....je tam ta správná nažhavenost....Ty umíš vybudit
z letargie tématem,které zapracuješ do své poezie.To si na Tobě cením,
umíš tepat...tím si vlastně mladý duchem...../smích/....Ji.
No,a kdo si příliš často "myje"ruce,přehání to s HYGIENOU,tak je už nemocen
nebo brzy onemocní.......Ji.
04.01.2015 17:13:09 | jitoush
Jitko, Ty ale umíš zalichotit a hlavně povzbudit, díky :-D
Jo, taky se na ty věčné „umývače rukou“ dívám jako na svým způsobem nemocné. Nevím, třeba už je kromě únavového syndromu diagnóza i na otupělostní syndrom…? :-D
04.01.2015 22:09:16 | Amonasr
....vezmu Tě za slovo/smích/....slovo lichotit a zalichotit pro mě v sobě nese
něco jemně falešného,něco obojakého a neupřímného.Prostě se mi Tvůj způsob
nazírání a uchopení tématu líbí,takže nelichotím Ti,ale chválím Tě a
obdivuji,neb tohle já fakt neumím....P.S.To víš,Pepo,musela jsem si jemně rýpnout/úsměv/....a tak...Ji.
04.01.2015 22:19:55 | jitoush
Dobře děláš - věci se mají uvádět na pravou míru, omlouvám se za pojmovou nepřesnost, respektive spíš možná nejednoznačnost, páč tak jsem to ani nevnímal ;-)) Vím, že ve Tvých komentářích nebývá ani stopa po jakékoliv falši - o to víc mi od Tebe takové poznámky dělají dobře, ačkoliv nejsem hnidopich a jakékoliv uznání mě vždycky spíš přivádí do rozpaků :-)
P.S. Ani já nechválím proto, abych podkuřoval a dělám to i s vědomím toho, že tím můžu leckoho též uvést do rozpaků. Ale myslím si, že na Literu má smysl nahlas podpořit, ono to podle mne i pomáhá autorům víc si věřit, nebát se otevírat se druhým, jít do toho "naplno" a stát si za svým osobitým způsobem psaní, čímž se to psaní může i posouvat k větší kvalitě. Když pak vidím, jak se někteří mladí dokážou víc svobodně a sebevědoměji nadechovat, dělá mi to ohromnou radost... ;-)
04.01.2015 22:31:52 | Amonasr
Zrovna včera jsem přemýšlel, že si asi žádný minulý autor ani nepomysli, že by se děti ve škole museli šprtat jeho život a stím související myšlenka, když autor čte autora, což je tu nejčastější, co si od toho slibujeme my? Co když se za 40 let budou děti učit nás? No doufám, že ne :D
04.01.2015 16:06:53 | SmallGeorge
Za 40 let už se nebude literatura učit na školách asi vůbec. Třeba bude ale některé pak o to víc bavit... :-D
04.01.2015 22:08:18 | Amonasr
"k čemu je dobrá?
dnes
kdy už se čtou navzájem
jen autoři
jako nějaká sekta"
Já to tu nevnímám jako sektu. Jsem ráda, když si můj text někdo přečte a řekne názor. Přijde mi to obohacující.
04.01.2015 13:03:25 | A42
Netřeba brát doslova - vnímám to spíš v celospolečenském kontextu, kdy umění je čím dál víc na okraji společenského zájmu. I mně je na Literu dobře a podle čtenosti tu nečtou zřejmě jen sami autoři. Je to metafora ;-) P.S. Pokud je dnes běžným nákladem básnických sbírek v ČR 300 ks, není to spíš "sektářská" záležitost? :-D
04.01.2015 13:09:31 | Amonasr
Nevím, jestli tomu kdy bylo jinak. Poezie asi nebude nikdy mainstream. Zase jsou lidi, co spíš podívají na web než aby si koupili divnou knížečku. :-))
04.01.2015 13:25:43 | A42
Bylo tomu výrazně jinak - ten trend je zřejmý i statisticky doložitelný. A že klesá celospolečenská prestiž literatury, podpora nejrůznějších uměleckých aktivit ze strany státu atd. je také neoddiskutovatelný fakt. Nekulturnost našich politických reprezentací a podceňování významu kultury z jejich strany je myslím také víc než zjevné. Ale je to globální jev - i když u nás jsme na tom vzhledem k větší korupci a tudíž menším disponibilním zdrojům o něco hůř, než je tomu v civilizovanějších západních demokraciích. A nejlépe jsou na tom tuším skandinávské státy z mnoha dobrých důvodů - úroveň politických "elit" a společenský význam kultury, vědy i školství jsou spojité nádoby, u nás "bohužel". Existují samozřejmě i objektivní důvody a protisměrné trendy, jako je třeba zrovna web - já sám jsem nejlepší důkaz, bez Literu bych poezii prakticky nečetl :-D Ale celkový trend je bohužel v součtu různých vlivů opačný :-)
04.01.2015 13:44:07 | Amonasr
Nějak se necítm na to pouštět se do tohoto typu diskuse. Svět se prostě nějak vyvíjí, dřív nebyla elektronická media a vůbec komumikace je petřejší. Netroufala bych si říct, co je horší a lepší. Tak asi.
04.01.2015 14:09:51 | A42
Každý má právo na své vlastní vnímání - i na své vlastní troufání :-) Vidím svět vcelku i ve vývoji, s jeho dobrými i špatnými stránkami, které má (a nemůže nemít) každá doba. A každá doba toho má víc než dost k vylepšení, i ta naše... :-)
04.01.2015 14:15:58 | Amonasr
...čím více a častěji se člověk meje, tak ze sebe smejvá ten veledůležitej ochranej film...:-)
04.01.2015 12:59:57 | Jort
musí být poezie
vždy dvojsmyslná
nebo cynická
aby byla současná?
záleží na tom koho potkáš v prožívání
zda bude jen povrchní a k mání
v té hygienické stanici
kde lékaři... jsou vlastně básníci...
04.01.2015 12:56:39 | básněnka
Ježíše neberu za žádnou modlu, ale jen a jen za vtělení Boha na Zemi, a to je rozdíl.Do kostela nechodím, s Ježíšem, Bohem si vystačím.No, a Pilátů je dnes opravdu až přes příliš:-(.
04.01.2015 12:32:55 | Jeněcovevzduchukrásného
Tobě to věřím, protože i tady je dobře znát, že nad vším přemýšlíš a nebereš nic dogmaticky :-)
04.01.2015 12:38:53 | Amonasr