Literární dílo Umělecký záměr je krátkou povídkou s pointou, která překvapí. Autor využívá dialog mezi dvěma postavami (Kódlem a jeho ženou Marií), aby nám ukázal hlavní myšlenku díla. Děj se odehrává kolem Kódla a jeho snahy prokázat své umělecké schopnosti prostřednictvím své samostatné práce na výtvarném kurzu. Požehnání Leptora, že je to "výborné" způsobí u Kódla pocit selhání a neúspěchu. Ovšem, Marie oceňuje Kódlovo dílo a dokonce ho chválí jako mistrovské ztvárnění Mona Lisy. Nicméně dle Kódla to byla malba Munchova Výkřiku.
Silnou stránkou díla je poutavý příběh s neočekávaným koncem. Autor nám ukazuje, jak důležité je poznat své umělecké kvality a neupadat do sebevědomí. Dále nás autor upozorňuje na to, že můžeme nést silné produkty, ale pokud neznáme správnou cestu k propagaci, nemusí se naše práce dostat tam, kam patří.
Slabou stránkou díla je, že se na něj nelze vztáhnout z mnoha různých úhlů pohledu, tedy že je poměrně jednoduché a zaměřuje se pouze na jedno téma. Nicméně, pro krátkou povídku to spíše už může být přednost, jelikož se čtenář dostane rychle k vysílanému sdělení. Také by bylo možné kritizovat ploché charaktery postav a nedostatek popisu okolí, ale to není žádnou kritikou na per se, jelikož pro příběh nejsou nic podstatné.
Celkově je dílo Umělecký záměr zajímavou krátkou povídkou s překvapivým koncem a silnou morální myšlenkou. Přestože se na něj nedá vztáhnout z mnoha různých úhlů pohledu, úspěšně nás upozorňuje na fakt, že je nutné znát cestu k propagaci a být si sama sebou jistí, i když ostatní nevěří v vaše umělecké schopnosti.
18.05.2023