Dílo Boží muka II, napsané básníkem neznámého jména, má silné a výrazné prvky. Básník se nebojí použít temnou a melancholickou atmosféru, která se táhne celým dílem a dokresluje bolest a samotu hlavního hrdiny.
Jednou z výrazných silných stránek tohoto díla je symbolika a metaforika, které jsou použity na vysvětlení osobního vztahu hlavního hrdiny s okolním světem. Například svatozář z kokošky jako symbol naděje a poslední zbytky sil, které jsou mu vyžírány sluncem, dokreslují hlavní hrdinův pocit zoufalství a osamělosti. Také mise o kousku místa, kde kvete rozrazil, symbolicky dokresluje hrdinův zoufalý boj s osudem.
Další silnou stránkou díla je jeho struktura. Básník se nebál použít rýmu a rytmu, které dílo dokreslují a tvrdějí jeho emoční objevy. Závěrečná sloka, plná výrazů o poslední chvíli mužství, slzách a trní, vytváří intenzivní a silnou závěrečnou část, která čtenáře zasáhne.
Avšak některé slabé stránky díla také existují. Například některé výrazy a slovní spojení mohou být pro některé čtenáře příliš abstraktní a komplikované. Také stručnost díla může některé čtenáře odradit, avšak jedná se o subjektivní vnímání.
Celkově lze říct, že Boží muka II je silný a výrazný literární kousek, plný symboliky a emocí. I přesto má však některé slabé stránky, které by mohly odradit některé čtenáře.
16.06.2023