od: zase já
lze vůbec poznat větší něhu
než laskat kůži vody
a v objetí příštího sněhu
nečekat na důvody
ke kterým člověk ruce vzpíná
aby se mohl třásti
když díry v břiše plní hlína
tvých vlastních sklaplých pastí
a prázdno v dlaních je v té chvíli
co mraky spustí skočnou
i zkušení se můžou mýlit
nevědí, co si počnout
se vší tou krásou v kapkách rosy
spadané z nebe k ránu
možná stačí jen Boha prosit
nebo jiného z Pánů...
Dílo s názvem „voda“ je lyrickým zamyšlením, které se dotýká témat jako je existence, vztah člověka k přírodě, naději a bezradnosti. Nyní se pokusím zhodnotit silné a slabé stránky této básně.
Silné stránky:
Obraznost a metaforika: Autor využívá silných obrazů, které čtenáři umožňují prožít emoce a myšlenky na hlubší úrovni. Například „laskat kůži vody“ evokuje smyslovou příjemnost a blízkost k přírodnímu světu. Stejně tak spojení s „objetím příštího sněhu“ vytváří obraz očekávání a budoucnosti, která může být chladná, ale také krásná.
Filozofický podtext: Báseň obsahuje existenciální otázky, které provokují k přemýšlení - možnost vnímání „větší něhy“ a touha po smyslu, což jsou univerzální témata, která rezonují v lidských zkušenostech.
Styl a forma: Rým a rytmus jsou pro strukturu básně vhodné a přispívají k plynulosti čtení. Autor dobře manipuluje s jazykem, což dodává textu lehkost a přirozenost.
Emoční hloubka: Snímek emocí procházejících lidským bytím je umně vyjádřen. Obavy, touha a bezradnost před naturou jsou vyjádřeny v kontextu lidské existence a interakce s prostředím.
Slabé stránky:
Nejednoznačnost: I když je nejednoznačnost v poezii často pozitivním rysem, v tomto případě může někteří čtenáře zanechat ve zmatku. Například fráze „možná stačí jen Boha prosit“ je relativně otevřená a může působit příliš vágně, což může snižovat čtenářovu schopnost se s textem emocionálně spojit.
Nedostatek děje: Lyrická báseň se soustředí více na prožitek a myšlenky než na příběh. Někteří čtenáři mohou vnímat tuto absenci děje jako slabinu, neboť hledají v literárním díle více strukturovanou narativní linii.
Místy nevyvážený jazyk: Ačkoliv je jazyk povětšinou působivý, v několika místech se může zdát příliš komplikovaný nebo umělý, což může narušit plynulost čtení.
Celkově lze říci, že báseň „voda“ je působivým a myšlenkově bohatým dílem, které otvírá široké spektrum emocí a podnětů k zamyšlení. Její silné stránky v oblasti obraznosti a emocí převažují nad slabinami, které se týkají její nejednoznačnosti a struktury. Pro čtenáře, kteří hledají hloubku a poezii jako formu introspekce, může být toto dílo velmi přínosné.
27.08.2024