od: zase já
sedím tu, zasažen pietou
a také v břiše mi kručí
do háje s pitomou dietou
jak vzteklý čmelák tu mručím
z obrazu čárky a kostičky
barevně smějí se na mě
já myslím na čerstvé rohlíčky
co mají na rohu v krámě
křupavé a jemně solené
s mákem či se špetkou kmínu
voňavé, lákavé ... ale ne
akorát chytil jsem slinu
a tak to jako vždy dopadlo
umění, to za to může
že zase myslím jen na žrádlo
a přitom praská mi kůže
Dílo s názvem „pod obrazem Pieta (Mondriana)“ je zajímavým pokusem o zachycení vnitřního prožitku, který se rozvíjí v konfrontaci s uměním. Autor využívá kombinaci jednoduchého, avšak účinného jazyka a hravé stylizace, což přispívá k přístupnosti textu pro široké spektrum čtenářů.
Hravost a lehkost jazyka: Text je napsán v lehce humorném tónu, což z něj činí příjemnou četbu. Vernakulární výrazy, jako „pitomou dietou“ nebo „zase myslím jen na žrádlo“, přidávají na autentičnosti a propůjčují básni lidský rozměr.
Kostra myšlenky: Autor se v díle pokouší o propojení umění a každodenního života. Obraz Pieta, v jehož přítomnosti se nachází, je v kontrastu s jeho pozemskými touhami, což vytváří silný paradox. Každodenní cravings po jídle se staví do opozice k vyššímu umění, což rozšiřuje tematickou hloubku básně.
Obraznost a symbolika: Vyobrazení čárek a kostiček, které se smějí autorovi, je zajímavým způsobem, jak ukázat, jak umění může být jak osvěžující, tak frustrující. Tento vizuální aspekt zároveň odkazuje na Mondrianovu abstraktní malbu, což přidává vrstvu uměleckého kontextu.
Rytmus a rýmy: Hravá struktura a rytmus, podpořené střídavým rýmováním, vytvářejí dynamiku, která udržuje pozornost čtenáře a dodává textu téměř písňovou kvalitu.
Povrchnost: Zatímco lehkost a humor mohou být považovány za silné stránky, pro některé čtenáře může chybět větší hloubka a psychologické nuance. Téma touhy po jídle, i když je zábavné, se může zdát povrchní v kontrastu s vážností Pieta.
Nedostatečný vývoj myšlenky: V některých pasážích se může zdát, že autor naráží na složité myšlenky, ale nedává jim dostatečnou šanci se rozvinout. Například vztah mezi uměním a každodenními tužbami by mohl být prozkoumán hlouběji.
Občasná nuda: Pro některé čtenáře může být rytmus a jazyk příliš kolovrátkově jednoduchý, což může vyústit v pocit stereotypu. Opakování určitého motivu může postrádat osvěžení a novost.
„pod obrazem Pieta (Mondriana)“ je originální a čtivé literární dílo, které zábavným způsobem tematizuje existenciální otázky a každodenní touhy. Jeho silné stránky spočívají v lehkosti jazyka a hravosti, avšak některé myšlenky by mohly být prohloubeny pro lepší vyváženost mezi humorem a vážností. Výsledkem je text, který zanechává čtenáře s úsměvem, ale také s pocitem, že mohl nabídnout více. V konečném důsledku si však čtenář může vychutnat momenty, které spolu spojují umění a prostý život.
01.09.2024