od: mapato
Anotace: Remake...
foto: Irina Iriser
SEN V BARVĚ LETNÍCH TŘEŠNÍ
přicházíš
na víčkách ještě noc ti procitá
nahá, neumytá
hádám hned
jaký byl sen tvůj dnešní
měl snad barvu letních třešní?
přicházíš ke mě
dnes ještě nepoznaná
i když už celkem vím
jak chutnáš zrána
ano
chutnáš je to pravé slovíčko
na šachovnici tvého těla snad každé políčko
očichal i olízal jsem
chutná jak rodná zem
jako z tvého prsu mlíčko
v kuchyni šourání
pak už vstupuješ do dveří
jsi tak krásná a tak svěží
v rukou dva hrnky horké kávy
snad abych byl jak to horký kafe žhavý?
nemít touhu asi dokázal bych stěží
Dílo s názvem „Sen v barvě letních třešní“ je lyrickým prozaickým textem, který zaujme jak obrazností, tak emocionální intenzitou. Autor se zde snaží zachytit okamžik mezi snem a realitou, dotýká se tématu touhy a blízkosti – intimity mezi dvěma lidmi. Níže je mé hodnocení tohoto díla, jeho silné a slabé stránky.
Obraznost a metafory: Autor s bravurou využívá metafory jako „barva letních třešní“, což evokuje nejen chuť, ale i vůni a kolorit léta. Třešně symbolizují sladkost, rozkvět a okamžiky štěstí. Tento obraz navíc vyvolává nostalgii a pocit letní romantiky.
Emoce a intimita: Text se pohybuje v oblasti osobních pocitů, touhy a vzájemného poznávání. Pomocí citlivého jazyka je čtenář vtažen do intimního dialogu mezi protagonisty. Je zde cítit silná emocionální vazba, která čtenáře oslovuje a zanechává v něm trvalý dojem.
Dynamika a rytmus: Verše mají příjemný tok a rytmus. Autor sází na krátké, úsečné věty, což vytváří pocit intenzity a naléhavosti. Tento přístup udržuje čtenáře ve střehu a zvyšuje dynamiku celého textu.
Senzorická zkušenost: Dílo se vyznačuje silným zaměřením na smysly – čtenář má pocit, že nejen vidí, ale i cítí, slyší a ochutnává. To přispívá k hloubce prožitku a možnosti se emocionálně ztotožnit s textem.
Nedostatek struktury: Ačkoliv volná forma může být někdy přitažlivá, v tomto případě by text mohl získat na síle a účinnosti, kdyby měl jasněji vymezené části. Přehlednost a strukturovanost by čtenáři pomohly lépe zpracovat emoční obsah.
Jazyková preciznost: Některé fráze působí na papíře poněkud neohrabaně – například spojení „dnes ještě nepoznaná“ by mohlo být vyjádřeno koncentrovaněji. Autor by mohl zaměřit pozornost na jazykovou ekonomii a eleganci, čímž by posílil celkový dojem.
Ambivalence v tematice: I když může být ambivalentnost v prožívání přitažlivá, může také čtenáře mást. Občas se zdá, že text balancuje mezi snem a realitou, což může působit zmateně. Je důležité, aby autor vyhodnotil, jaký účel tato ambivalence slouží.
Přesnost v obraznosti: Některé obrazy, jako „chutnáš jak rodná zem, jako z tvého prsu mlíčko“, se mohou zdát příliš doslovné nebo vyznívají zvláštně v kontextu celého textu. Autor by měl zvažovat, jak se jednotlivé obrazy vzájemně doplňují a jak působí na celkový dojem.
„Sen v barvě letních třešní“ je z hlediska emocionality a obraznosti silným dílem, které má potenciál zasáhnout čtenáře. Přesto by bylo žádoucí více se zaměřit na strukturu a jazykovou preciznost, aby se text stal ještě účinnějším nástrojem pro vyjádření prožívání a inspirace. S mírnými úpravami by toto dílo mohlo oslovit široké spektrum čtenářů a povzbudit je k zamyšlení nad krásou a komplexností mezilidských vztahů.
01.09.2024