od: MartinX
Anotace: Záznam pořízený nad ránem v prosinci 2022 z akce odboru na Bílé
Na Bílé se hraje dneska.
Naše ženy versus muži!
Na trh nesou svoji kůži.
Výsledek - viz hrací deska!
Kolíček ten na prádlo,
sotva by Ti napadlo,
nacpat, že je, třeba jeho,
do otvoru malinkého,
tam co slunce nesvítí,
tam co láme se kvítí!
Dozvěděl ses co pro ženy,
prý je těžké k pochopení,
konec popsat penisu?
Takhle možná „Larisu“…
Plodem třeba stromu? Dubu?
Vítej tedy k nám do klubu!
Dress code jsou Golfky, vole,
To je obuv! Žádné hole!
Muži na čem asi fičí,
Ministryní zahraničí,
a českého původu?
Tatcherová je v důchodu!
Co chytrého dál se dovíš?
Opakem prý jahody ... ne on nesní,
malina je a ne lesní!
Snad si horkost nezpůsobíš.
Proč se potíš?
Horská? Toť jen drobná potíž!
A opakem, co je čaje,
černého? Že jsi z Kraje,
nepřiznávej hochu milý!
Nečum jako ponocný!
Jasné! Davy šílí!
Prý je čaj ten ovocný!
Něco nevíš? Nezoufej.
Dobře radši poslouchej!
Ať neumřeš jako osel!
Žalud vše je?! Tož asi mosel,
ženám zůstat v jejich níži,
když ses ptal, co ženy tíží.
Literární dílo „Muži vs ženy na Bílé“ se na první pohled jeví jako hravý, satirický text, který si klade za cíl zkoumat rozdíly mezi mužským a ženským pohledem na svět. Přes svou lehkost a humorný tón skryté v rýmech a rytmu, se však dotýká i vážnějších témat genderových stereotypů a vnímání ženské a mužské identity.
Rytmus a rým: Dílo se vyznačuje dobrou strukturou a rytmickým proudem, který čtenáře láká k dalšímu čtení. Rýmy jsou lehké a často překvapující, což přispívá k hravosti textu.
Hravost jazyka: Autor si s jazykem dobře pohrává, což je patrné v nápaditých obratech a metaforách, jako např. "kolíček ten na prádlo". Tato hravost dodává textu na dynamice a čtivosti.
Satirický podtón: Dílo se nebojí kritikou genderových stereotypů, ať už jde o to, co je považováno za „ženské“ nebo „mužské“. Tato satira je strukturována tak, aby vyvolávala zamyšlení nad předsudky.
Zábava a humor: Vtipné situace a slovní hříčky dělají ze čtení zábavný zážitek. Oproti mnohým vážnějším textům se čtenář pobaví a mnohdy se i pousměje nad absurdností některých zobrazovaných situací.
Povrchnost a generalizace: Přestože autor se snaží kritizovat genderové stereotypy, některé stereotypy naopak dále posiluje. Obraz muže a ženy vykreslený v textu může být zjednodušený a nemusí odrážet komplexnost skutečné genderové dynamiky.
Chybějící hloubka: Zatímco je humor skvělým nástrojem pro přístup k těžkým tématům, některé pasáže postrádají hlubší analýzu. Mohlo by být zajímavější, kdyby autor hlouběji rozvinul některé myšlenky nebo je doplnil o osobní nebo společenské kontexty.
Nedostatečné postavy a příběh: I když text hraje na více tematických polích, chybí mu významná narativní linie nebo postavy, se kterými by se čtenář mohl ztotožnit. To může způsobit, že se čtenář cítí v textu méně zaujatý.
Náročnost na čtenáře: Pro některé čtenáře může být některé jazykové hry a narážky obtížně srozumitelné nebo příliš komplikované, což by mohlo snížit celkový dopad díla.
„Muži vs ženy na Bílé“ je dílo, které bezesporu zaujme svou lehkostí, hravostí a schopností provokovat zamyšlení o genderových tématech. Přestože se vyhýbá hlubšímu ponoru do těchto otázek, vtipem a rýmem si dokáže získat pozornost čtenáře. Rád bych viděl více vrstevnatosti ve zpracování tématu, které by mohlo poskytnout širší pohled na problematiku soužití mužů a žen. Jde o dílo, které by mohlo podnítit diskuzi a zamyšlení nad genderovými otázkami, avšak vyžaduje, aby jeho čtenáři byli otevřeni kritickému přístupu a nadhledu.
17.10.2024