od: cappuccinogirl
Anotace: ...srovnáno, navzdory dvěma měsícům:-) super, hned je mi líp:-))) S tím lampionem nekecám, poletí, vyštrachala jsem, věděla jsem, že ho někde mám:-)))
věci se často dějou beze mě
nestíhám poslední chvíle
dobíhám s jazykem na vestě
hodiny nade mnou kroutěj ciferníkem
autobusy ukazujou záda
a tramvaje posměšně zdvíhaj prostředníček...
"si navolejuj šlapky a vem to po svejch, holka..."
mám to nějak těžký...
nestíhám život pěšky:-)
a kdyby jenom svůj...
včera jsem prošvihla jeden srovnanej krok
tvejch sedmdesát sedm už je taky na čtyřicátý sedmý metě
zatraceně, tvl
tak dlouho na to čekám
a teď zvedám šáňo a piju na tvý zdraví s křížkem po funuse
jsme divná dvojka v týhle chvíli
mně antibiotika dovolujou olíznout jen nealko špunt
a na tebe se z ledničky šklebí hodně divnej krabičák
(mlíko má dneska navrch, ví, že zejtřek hraje o kola)
ale buďme odvážní a ťukněme si
do prázdna
už jenom pro tu srandu, že bude slyšet cink
ozvučenej vesmírem
a aby toho nebylo málo
přesně v osm Morava vypustí lampion štěstí
s jediným přáním, fakt
tak se dívej, kluku, kdyby padala hvězda, BUDE TVOJE*
Analýza literárního díla „47/47“
Dílo „47/47“ je text, který na první pohled vyniká svou volnou formou blízkou moderní poezii. Autor zde zachycuje pocity frustrace a touhy, přičemž se zaměřuje na každodenní realitu, která je okořeněna prvky absurdity a ironie. Text se nese v duchu osobitého hlasu, jenž dokáže oslovit čtenáře jak tematicky, tak jazykově.
Silné stránky:
Jazyková inventivita: Autor využívá neobvyklé obraty a metafory („s jazykem na vestě“, „hodiny nade mnou kroutěj ciferníkem“), což přitahuje pozornost a dodává textu dynamiku. Tato hravost s jazykem je svěží a povzbuzující.
Tematická rozšířenost: Téma zpoždění a ztráty (nejen času, ale i příležitostí) je univerzální a účinně rezonuje s každým, kdo zažil pocit, že něco ve svém životě nestihl. Frustrace z nedostatečnosti v kontextu moderního života je také silně aktuální.
Emocionální prožitek: Autor umně mixuje pocity smutku se snahou o humor (např. „včera jsem prošvihla jeden srovnanej krok“). Tento kontrast dodává hloubku a činí prožitek čtenáře více komplexním.
Obrací se k čtenáři: Vyzvání „dívej se, kluku“, konstruuje vztah mezi autorem a příjemcem textu, čímž se vytváří silnější emocionální pouto.
Symbolika a víra: Motiv lampionu štěstí a přání dodává do textu nádech naděje a optimismu, i když je celkový tón spíše skeptický. Tato dualita může být inspirativní.
Slabé stránky:
Nedostatek struktury: Volná forma, i když přináší osvobození v kreativitě, občas činí text chaotickým. Mohlo by být užitečné více strukturovat některé úseky, aby se lépe orientovalo v celkovém sdělení.
Možná přílišná abstrakce: Některé pasáže mohou na čtenáře působit jako nejasné nebo dokonce zahalené v určité absurditě, což může odvádět pozornost od hlavních myšlenek. Například zmínka o „krabičáku“ a „mílku, které má navrch“ může značnou část čtenářů zmást.
Nerealizované myšlenky: Text se dotýká mnoha zajímavých a osobních témat, ale někdy zůstává u povrchních konstatování, aniž by se plně rozvinul. Například myšlenka o antibiotikách, které „dovolují olíznout jen nealko“, by mohla být rozvinuta do hlubší reflexe o zdraví a pohodě.
Podivnost jako záměr: I když může být podivnost záměrná, riskuje, že někteří čtenáři nepochopí nebo se neztotožní s výrazy a situacemi, které autor vyobrazuje, což může omezit jeho publikum.
Závěr:
„47/47“ je dílem, které se pokouší o originální a osobité vyjádření frustrace a smutku ze zmeškaných příležitostí ve světě rychlosti a povrchnosti. Vyznačuje se jazykovou hravostí a silnými emocemi, ale občas mu schází struktura a jasnost, aby plně využilo svého potenciálu. Možná by stálo za to do budoucna propojit více myšlenek a poskytnout čtenáři více prostor pro reflexi. Celkově se však jedná o příklad moderního přístupu k poezii, který si zaslouží pozornost a diskusi.
12.11.2024