od: šuměnka
Anotace: archiv - z doby tesknění
Kde uvadla jsi Touho? či kde odraz tebe
zdánlivě zatracen se třeba najít zdaří?
Do ticha šeptám jen, zda na jih nebo sever
poslat své nohy mám – samotné nebo s tváří
by nalezly tě třeba půl a vyhnuly se tmáři…
Kam odvedla tě Vášeň? nakonec až světa
anebo blízko, na dosah jste nerozjasněné?
V temnotě zmatená, se pokouším tu létat!
A dávno vím, že vaše cena není o ceně
a že kdo honí vás, tak sotva, že i dožene…
Kdy poznovu se setkáme mi dokážete říci?
Váš závoj příslibu představy moje tříbí
toulavě nezbedné si ruku v ruce citutvorné líci
možná jen skáčete. A vaše kroky podnešního kdyby
se v zítřku nahmotní na zamašlené sliby…
Dílo nazvané „..závoj příslibu..“ je lyrickou básní, která se zabývá hlubokými a melancholickými tématy touhy, vášnivosti a marnosti. Autor se zde pokusil zachytit chvilkovou podstatu lidského cítění a hledání, což je v poezii velmi často zastoupené a v tomto textu se objevuje s intenzitou a hloubkou.
Hlavní téma a emoce: Báseň se věnuje problematice touhy a vnitřního zmatení, což jsou témata pro lidskou zkušenost velmi relevantní a snadno rozpoznatelná. Autor konfrontuje čtenáře s otázkami, které by si mohli klást i sami, a tím podporuje jejich emocionální zapojení.
Obrazná řeč: Použití metafor a symboliky je v celém díle velmi silné. Například „závoj příslibu“ je velmi působivý obraz, který naznačuje křehkost naděje a iluzí. I další prvky jako „nosit nohy“ či „pokouším tu létat“ evokují silné vizuální a emocionální představy.
Rytmus a zvukomalebnost: Báseň má příjemný, plynulý rytmus, který podtrhuje její lyrickou povahu. Různé zvukové prvky, jako je opakování samohlásek a souhlásek, přispívají k melodii textu a jeho celkovému vyznění.
Introspekce: Autor se nebojí odhalit vnitřní dilemata a neklid, což dodává textu značnou hloubku. To je povzbudivé v době, kdy je stále více ceněna autenticita a otevřenost v literárním vyjádření.
Jasnost a srozumitelnost: Některé části textu mohou působit příliš abstraktně. Čtenář může mít potíže s plným porozuměním některým obrazům a symbolům, což by mohlo omezit jejich emocionální dopad. Například otázka „kde odraz tebe zdánlivě zatracen se třeba najít zdaří?“ může být pro méně zkušeného čtenáře příliš komplikovaná.
Jednotnost tematického záběru: Ačkoliv je téma touhy velmi silné, v některých pasážích se může zdát, že je příliš opakováno, což může způsobit, že čtenář ztrácí zájem. Být odvážnější v explorečnějších tématech by mohlo posílit celkovou dynamiku básně.
Nedostatek dějové struktury: Báseň se soustředí na emoce a introspekci, což je silnou stránkou, ale zároveň její volná struktura může vést k dojmům, že text postrádá jakoukoliv jasně definovanou dějovou linii, což by některým čtenářům mohlo připadat oslabující.
„..závoj příslibu..“ je zajímavé a nápadité literární dílo, které má silný emocionální náboj a osobní odstín. Bouřlivé otázky touhy a lidských vztahů v kombinaci s autorovými schopnostmi v oblastech jazykové obraznosti z něj dělají cenný příspěvek do současné české poezie. I přes určité nedostatky v jasnosti a jednotnosti může dílo poskytnout podnětné momenty k zamyšlení a rezonovat s těmi, kteří se ocitají na podivných rozhraních emocionálních cyklů.
06.12.2024