od: MartinX
Anotace: Napsáno pro Mirka při jeho odchodu do důchodu s laskavým svolením majitelky krásných trojek:-)
Osobnost dle Hippokrata,
u něj poznáš natotata.
Hory slezl, mnohé viděl,
tlachat o tom by se styděl.
Ač vypadá jako čert,
stabilní je introvert.
Můžeš dělat třeba stojky,
a mít k tomu krásné trojky,
stěžovat si u vedení?
Tohle sotva Mirka změní.
Manažeři projektoví,
rychle se to o něm doví:
„Nechceš-li mít v oku tik,
poznej, kdo je flegmatik!“
„Jakže? Mirko nedal IPMU?!
To jsem teda překvapen.
Ráno se zdál ještě v rytmu,
asi zrovna neměl Den!“
Tyhle IPMA dovednosti,
pomohou Ti pouze k zlosti.
Motivovat Mirka v práci?
To nenajdeš v publikaci.
To je problém? Mirkův údiv,
výraz tváře hráče pokru,
takto vítá doma svokru,
potom hlasem vědoucího:
„Stačí jenom v očích obdiv,
mého pana vedoucího“!
Dílo „Ke kávičce“ představuje zajímavý pokus o zachycení charakteru jedné specifické osobnosti a jejích interakcí v pracovním prostředí. Autor se rozhodl tematizovat komplexnost lidské povahy, zejména skrze prismu Hippokratových typologií, a vtipně ji pokombinovat s motivy běžného kancelářského života.
Silné stránky:
Jazyk a styl: Text je napsán v rytmické podobě s využitím abecedního rýmu, což přispívá k jeho lehkosti a hravosti. Vtipné obraty a slovní hříčky, jako například „Nechceš-li mít v oku tik, poznej, kdo je flegmatik!“ ukazují autorovu kreativitu a schopnost nést složitější pojmy přístupnou formou.
Psychologický profil postavy: Autor se zaměřuje na psychologický rozbor postavy (Mirka), což přináší do díla zajímavou hloubku. Skvěle zachycuje humor v tom, jak postava rezonuje s pravidly a výzvami pracovního života.
Sociální komentář: Skrze postavu Mirka se dotýká témat jako je motivace v pracovním prostředí a úskalí managementu, což je aktuální problematika. Dílo tak může sloužit jako satira na firemní kulturu a stereotypy spojené s pracovními rolemi.
Slabé stránky:
Nedostatek děje: I když text výstižně popisuje osobnost Mirka, chybí mu hlubší zápletka či rozvoj. Místo dynamického vyprávění se soustředí především na jednorázovou charakteristiku, což může vyvolávat dojem jednostrannosti.
Občasná abstraktnost: Ačkoliv se autor snaží o srozumitelný jazyk, některé části textu mohou být pro čtenáře matoucí, zejména pokud nejsou obeznámeni s pojmy, jako je IPMA (mezinárodní certifikace projektového managementu). Mohou se tak cítit odtrženi od kontextu.
Vývoj postavy: Zatímco je Mirkova postava dobře prokreslená, mohl bych doporučit přidat vazbu na ostatní postavy. Například drobné interakce s kolegy či manažery by mohly poskytnout širší kontext a prohloubit psychologii postavy.
Závěr: „Ke kávičce“ je originální a zábavné literární dílo se silnými prvky humoru a psychologie. Přesto by mu prospělo prohloubení příběhové linie a rozšíření o interakce jiných postav, což by mohlo obohatit jeho vyznění. Jako celkový ohlas se dá říci, že autor rozhodně dokázal zpracovat téma přístupně a s lehkostí, což je v současném literárním diskurzu velmi cenné.
06.12.2024