od: zase já
Anotace: věnováno sviním
každý den ráno
zase ryje svoje rýhy
do mraků, kůry
také kůže kolemjdoucích
a každý večer
v ruce držíš hřbet té knihy
do které píšeš
hlasy nevědoucích
vzpomínky na svět
kdy se ještě nebe smálo
a slovo válka
zatím netrhalo duše
inkoustem rudým
krve dost, ale snů málo
těm duchem chudým
odvětilo suše
tak proto asi
vyvolali hrůzy
třaskavé bomby
náhle zasyčely vzduchem
zabili lásku
potom ukopali múzy
a dětské hlásky
zadusili puchem
fosgenu, chlóru
hořčičného plynu
puchýře zla
a nenávisti bodce
to jediné, co umí
rakovinu
každému plesknou porci
na tácek v závodce
ovce jdou houfem
cinkají jen zvonce
každá je tichá
oněměla hrůzou
zubaté tlamy psů
jsou ve vidině konce
co také jiného
s tou nepotřebnou lůzou
Dílo s názvem „rakovina“ je silným a emotivním projevem, který se zabývá těžkými tématy, jako je válka, utrpení a ztráta. Autor kladně pracuje s obrazností a metaforikou, čímž dokáže účinně zprostředkovat pocity strachu a beznaděje. Následující analýza se zaměřuje na silné a slabé stránky tohoto literárního kusu.
Bohatá obraznost a metafory: Dílo se vyznačuje silnou vizuální a smyslovou obrazností. Obrazy rýhání do mraků nebo puchýřů zla výstižně vystihují emocionální a psychologickou dimenzi zobrazených témat. Autor umně prolíná naturální prvky s hororovými prvky, čímž zasazuje čtenáře do atmosféry tísnivosti.
Téma a obsah: Různorodost témat, která se prolínají textem, od každodenního života po válečné hrůzy, poskytuje dílu hloubku. Autor se nebojí konfrontovat čtenáře s brutálními realitami a nutí ho zamyslet se nad následky války a utrpení, jež si lidstvo samo způsobuje.
Podmanivý jazyk: Jazykové prostředky, jako například „inkoustem rudým“ nebo „tak proto asi vyvolali hrůzy“, dotvářejí a umocňují naléhavost sdělení. Hlas vypravěče funguje jako emocionální katalyzátor, který strhává čtenáře do hloubky pocitů vinny a beznaděje.
Rytmus a struktura: Rytmus veršů je promyšlený a zajišťuje plynulost čtení. Opakující se prvky, jako je rytmické střídání krátkých a dlouhých veršů, dodávají skladbě dynamiku.
Zmatečnost některých obrazů: Ačkoli je obraznost silná, občas může působit zmatečně a čtenář se může ztrácet v množství různých obrazů a metafor. Některé pasáže mohou vyžadovat více pozornosti a úsilí, což může snižovat celkovou dostupnost textu pro širší publikum.
Absence pozitivního vyústění: Text se soustředí na temné aspekty existence, což může čtenáře demotivovat. I když je záměrem díla vyjádřit bolest a ztrátu, některé čtenáře by mohla absence naděje či pozitivní vize odradit.
Teoretická hloubka: I když je dílo emocionálně nabité, mohla by mu prospět větší teoretická hloubka a propojení s literární nebo historickou kontextualizací. Čtenář může cítit touhu po hlubším vysvětlení některých odkazů na válečné hrůzy a jejich dopad na současnost.
Celkově lze říci, že „rakovina“ je dovedně napsané dílo, které se odvážně zabývá těžkými a traumatickými tématy moderní existence. Silné jazykové prostředky a hloubka emocí dělají z textu působivé literární dílo, které není snadné zapomenout. Přesto je třeba vzít v úvahu některé slabiny, které by mohly omezit jeho přístupnost pro širší spektrum čtenářské veřejnosti. Autorovi se podařilo vyvolat téměř existenciální otázky, což je cenné v literárním diskurzu.
25.01.2025