od: mapato
Anotace: i krása přináší někdy zlo...
obrázek: mapato ai
Napajedlo
jsem napajedlo pro poutníky a lesní zvěř
z kterého ale nikdo nechce pít
mé vody poutníče dobře se střež
nikdo se nechce ve mě skrýt
na břehu mém roste kvítí
páchne ale, a je lepkavý
i ten měsíc nade mnou divně svítí
a žabák v kvítí je lekavý
žádný zpěv pěnkavy
měsíční zář nerozsvítí
pomalu přicházejí obavy:
"neudusí mě to jedovatý kvítí...?"
štítím se těch krásných květů
dělá se mi z nich mdlo
špinavou vlnou ke dnu je smetu
i krása přináší někdy zlo
má hladina bývala čistá a klidná
teď jinak vypadá, sírou zavání
zoufalá lomí vlnama
žíznivou zvěř zahání
raději jsem tedy vyschnul
už dávno jsem byl k ničemu
i žabákovi jas očí zhasnul
jen jedovaté kvítí dál žilo k obrazu svému
Dílo „Napajedlo“ představuje zajímavý a zároveň znepokojivý příspěvek k moderní poezii. Autor se nebojí experimentovat s obrazností, jazykem a tematickými odkazy, což mu umožňuje rámovat povrchový klid přírody v kontrastu se skrytou temnotou a nebezpečím.
Originalita a obraznost: Autor vytváří silný obraz napajedla, které je svou podstatou jakýmsi zdrojem života, ale zároveň i nebezpečím. Skvostné vyjádření „jsem napajedlo pro poutníky a lesní zvěř“ odhaluje dichotomii místa, které by mělo symbolizovat osvěžení a útočiště, avšak je naplněno předsudky a opovržením.
Emocionální hloubka: V těsném spojení s přírodou se objevují obavy a pocity ohrožení, což je v kontrastu s obvyklou představou o přírodě jako místa bezpečí. Autor dobře vystihuje existenciální strach v obrazech, které vyvolávají úzkost („neudusí mě to jedovatý kvítí?“).
Symbolika: Využití symbolu květin jako něčeho krásného, ale přitom jedovatého, může být interpretováno jako varování před klamnými představami a „krásou“, která může mít ničivé důsledky. Tato synestetická zážitkovost obohacuje text o další vrstvy významu.
Herní jazyk: Jazyk v básni je hravý a znepokojivý zároveň. Jazykové hříčky a opakování (např. „kvítí“, „žabák“) přidávají na rytmu a plynulosti, zatímco variabilita v tónu sdělení ponechává čtenáře v napětí.
Nedostatek struktury: I když volnost ve formě může být v poezii příjemná, občasné skoky mezi myšlenkami by mohly působit chaoticky. Pro některé čtenáře může být obtížné sledovat jednotný tok myšlenek a sdělení. Tím, že chybí jasná struktura, se může ztrácet důraz na jednotlivé obrazy.
Nepřístupnost: Některé metafory a jazykové prostředky mohou pro laika působit složitě. To může omezit přístupnost básně širšímu publiku, které nemusí rozumět symbolice nebo odkazu na přírodu jako takovou. Často se zdá, že je třeba hlubší znalosti o přírodních a literárních symbolech k plnému pochopení.
Jednoduchost tématu: Zatímco kontrast mezi krásou a zlem je stálicí v literární tradici, je otázka, do jaké míry tento prvek přijímá jedinečnost ve svém vyjádření. Místy se zdá, že některé myšlenky a obrazy jsou spíše očekávatelné a postrádají překvapení nebo inovativní nový pohled.
Dílo „Napajedlo“ je svým způsobem fascinující a podnětné. Dává prostor různým interpretacím a vyzývá čtenáře k zamyšlení nad hloubkou a nebezpečím přírody. Ačkoli má své nedostatky, poskytuje cenný pohled na lidské prožívání krásy a strachu. K soudobé poezii jako celku se toto dílo rozhodně řadí jako zajímavý pokus o prozkoumání temných hlubin přírodní symboliky a existence.
30.01.2025