od: mapato
Anotace: Remake z 1/2025...
foto: Karolina Grabowska
LÁSKO MÁM TĚ V BONBÓNU
jdu po ulici
všude světla neónů
vůně placek se skořicí
kapsy plný bonbónů
v uších mi jen její jméno zní
po ulici se teď ploužím sám
jak rád bych šel teď vedle ní
jeden trik však v kapse mám
když jsem sám pak říkám si:
"lásko mám tě v bonbónu"
svý srdce jen tobě odemykám
vešlo by se do něj stádo slonů
další bonbón vloudil se mi do pusy
z tlampače tóny saxofónu zní
ty bonbóny má pusa prostě musí
tenhle je však víc než nevšední
je sladkokyselé chuti
až mi cuká ve tváři
stejně ale cucat ho mě nutí
a má tvář pak přímo září
láska má je sladká i kyselá
všední i záhadná
smutná pak zase veselá
vždy ale víc nežli půvabná
kdybych já byl bonbónem
jaké asi byl bych chuti?
I já jsem někdy démonem
stejně ale vycucala by mě s chutí
tak takhle se cucáme životem
naše chutě se střídají
nikdo z nás nezůstane za plotem
naše pusy s chutí stále se líbají
my máme se v bonbónu
Dílo „Lásko mám tě v bonbónu“ se vyznačuje hravou a barevnou metaforikou, která se zaměřuje na mnohovrstevnatost pocitů spojených s láskou. Tato báseň, psaná v rytmickém, a na některých místech i vtipně ironickém toně, se pokouší vytvořit obrazově bohatý svět lásky skrze vzpomínky, chuťové pocity a obyčejné momenty každodenního života.
Silné stránky:
Metaforika: Autor se skvěle pohybuje mezi různými metaforami, a to konkrétně mezi láskou a bonbóny. Tento obraz vyvolává asociace na sladkost, ale i na křehkost vztahů a jejich proměnlivost, což je v kontextu lásky velmi výstižné.
Vizuální a smyslová přitažlivost: Při čtení textu se čtenářovi dostávají do mysli jasné obrazové a smyslové podněty. Výrazné popisy ("všude světla neónů", "vůně placek se skořicí") přímo oživují prostor a atmosféru.
Rytmus a zvukomalebnost: Báseň je strukturálně dobře organizována, s příjemným rytmem a melodickým průběhem, což činí její recitaci potěšením. Rýmy jsou jednoduché, ale efektivní, přičemž často posilují tematickou kontinuitu.
Hravost a lehkost: Celkové vyznění textu je pozitivní, plné hravosti a optimismu. Umožňuje čtenáři nahlédnout do světa náklonnosti, vnímá lásku jako něco, co je možné ochutnat a zažít.
Slabé stránky:
Ploché postavy: I když je báseň obohacena o zajímavé metafory, postavy zůstávají spíše ploché a jednorozměrné. Čtenář by mohl toužit po hlouběji vykreslených emocích či osobních příbězích, které by obohatily celkový kontext.
Opakování motivů: Některé motivy se zdají být v textu příliš opakované, což může vést k pocitu monotónnosti. Například opakování tématu bonbónu, zatímco zajímavé, by mohlo být variabilnější, aby se udržela čtenářova pozornost.
Povrchní zpracování emocí: Čtenář by mohl cítit, že emoce vyjádřené v textu jsou příliš zjednodušené or že se uniká hlubším konfliktům nebo nuance, které mohou vztah obohatit. Láska je zde silně polarizována na sladkost a kyselost, což může zúžit její komplexitu.
Věcná plynulost: I když je styl příjemný, určité pasáže se mohou zdát vykoupené na úkor logické struktury, což oslabuje celkovou plynulost textu.
Celkově vzato, „Lásko mám tě v bonbónu“ je dílo, které zaujme svou hravostí, barevností a přístupností. Autor úspěšně podává hráčskou a smyslovou interpretaci lásky, avšak čelí výzvám při prohlubování postav a složitosti emocí. Tato báseň tak nabízí příjemný únik, ale zároveň nastavuje zrcadlo platnosti a hloubky pro další možná zpracování lásky v literární tvorbě.
04.02.2025