od: mapato
Anotace: ...
foto: Darkmoon_Art
MÁM RÁD, KDYŽ ŠUMÍ LES
děkuji ti vlahý vánku
že rozšuměl jsi listoví
jsem unavený
tak ukládám se do mechu
a předám se sladkým snům
beze spěchu
bez ženy
prázdný je můj dům
jen s nadějí
že les mi zase zašumí
Podívejme se na dílo „Mám rád, když šumí les“ jako na netradiční lyrickou báseň, která se vyznačuje výraznou atmosférou a osobní intimitou. V následující analýze se zaměřím na její silné a slabé stránky, stylistické prostředky a celkový dojem.
Atmosféra a přírodní motivy: Báseň navozuje příjemnou a uklidňující atmosféru, která je posílena přírodními motivy. Obraz lesa a šumění listoví evokuje klid a harmonie, která je žádoucí ve shonu moderního života. Příroda zde představuje útočiště, což může být pro čtenáře velmi lákavé.
Osobní a intimní tón: Vypravěč se obrací přímo na vánku, což vytváří pocit blízkosti a intimity. Tento styl oslovuje čtenáře a umožňuje mu se snadno ztotožnit s prožitky, které jsou sdíleny.
Emocionální hloubka: Text vyjadřuje silný pocit únavy a touhu po klidu a relaxaci. „Jsem unavený, tak ukládám se do mechu“ je obraz, který jasně přenáší touhu po úniku od každodenní bolesti a stresu. Tato emocionální hloubka dává čtenáři možnost zamyslet se nad vlastními pocity a zkušenostmi.
Jednoduchost formy: Ačkoliv se jednoduchost některých prvků může jevit jako výhoda (např. přímost sdělení), pro některé čtenáře může být příliš povrchní. Chybí zde složitější jazykové prostředky a metafory, které by prohloubily výpověď a obohatily čtenářský zážitek.
Nedostatek rozvoje motivů: Některé motivy, jako je prázdnota domu a touha po ženě, zůstávají rozpracovány jen okrajově. Tato nedostatečná hloubka v některých segmentech příběhu může vyvolat dojem, že vyjadřování osobních zkušeností není plně využito. V budoucnu by mohlo být zajímavé tyto motivy více rozvést a dosáhnout tak větší komplexity.
Chybějící dynamika: Při čtení se objevuje pocit statičnosti textu. Ačkoliv klidná atmosféra je záměrně vytvořena, chybí zde větší dynamika, která by mohla čtenáře lépe vtáhnout do prožitku. Například by se čišelo více emocí, kdyby se příroda stala více interaktivní postavou.
Celkově „Mám rád, když šumí les“ představuje krátkou, ale působivou úvahu o touze po klidu a útěše v přírodě. Ačkoliv má své slabiny zejména v oblasti rozvoje motivů a jazykové složitosti, emotivní hloubka a intimní tón mu dodávají na síle. Dílo má potenciál oslovit široké spektrum čtenářů, zejména těch, kteří hledají reprízu a útěchu v přírodní kráse. V budoucnu by autor mohl zvážit prohloubení některých tematických linií a rozvinutí jazykových prostředků pro ještě větší účinnost svého vyjádření.
18.02.2025