od: zase já
Anotace: dnes je 25. Únor...neberte to vážně ;)
Únor bílý pole sílí
Kléma z Hradu dolů pílí
sliby, chyby, leklé ryby
samá kdyby jak se líbí
Kléma s fajfkou ruce mne si
nad buržoustem uplivne si
Právě jsem se vrátil z Hradu
slyší to tam i ti vzadu?
Staromák jen ve švech praská
všude jenom samá láska
to místo je samá akce
žvanit smí, komu se zachce
snad jen Mydlář hubu držel
to aby se moc nezdržel
zato PePa, rudá žíně
věrnost slíbil Ukrajíně
tleskali mu mladí, staří
jenom ať se lásce daří
peněz dost, když Češi platí
Pajďóm druzjá papjeváti
třeba jednou přijde doba
kdy převládne v lidu zloba
světu obrátí se zády
zvolí si zlé, fuj fuj, vlády
které uslyší hlas lidu
odmítnou bruselskou bídu
hlavně ať ta žumpa
nepozve sem Trumpa
Literární dílo „Staroměstská romance“ se javí jako zábavné a nápadité dílo, které se snaží zachytit atmosféru současné české společnosti a kultury. Jeho jazyk je hravý, ironický a místy až satirický. Nyní se podívám na silné a slabé stránky tohoto textu.
Silné stránky:
Jazyk a styl: Autor používá lehký, hovorový jazyk, který je pro poezii velmi atraktivní. Rýmovaný formát a rytmus podtrhují hravost textu a činí ho snadnějším k zapamatování.
Ironie a satira: Text se nebojí použít ironie a satiru ke kritice společnosti, politické situace a kulturních fenoménů. Například zmínky o „buržoustovi“ a „žumpě“ odrážejí kritický postoj k elitám a k nepříjemným aspektům politických poměrů.
Tematika: Dielo se otevírá širokým tematickým záběrem, od romantiky a lásky přes politiku po sociální otázky. Odráží tak naše současné frustrace spolu s touhou po změně.
Popis krajiny: Začátek verše, kde se hovoří o „Únor bílý pole sílí“, evokuje krásnou krajinářskou obraznost a společně s městskými motivy vytváří kontrast, který je příjemný pro čtenářské vnímání.
Slabé stránky:
Nedostatek hloubky: I když samotné verše působí hravě, občas se zdá, že jim schází větší hloubka a nuancední myšlení. Některé myšlenky a obrazy by mohly být rozvinuty víc a prohloubeny.
Pojem a uchopení lásky: Přestože text zmiňuje lásku, zůstává na povrchu a neředí ji podrobněji nebo emocionálně. Mohlo by být zajímavější, kdyby byl vztah mezi láskou a kritikou společnosti prozkoumán hlouběji.
Cílová skupina: Satirické postřehy mohly být pro některé čtenáře příliš místní nebo specifické, což může omezit obecnou přístupnost. Ne každý čtenář může chápat politické odkazy a narážky, což povede k neporozumění některým částem textu.
Nekonzistentnost v tónu: Občas se zdá, že se tón mění příliš rychle mezi vážností a lehkostí, což může narušit plynulost čtení a celkový zážitek.
Celkové hodnocení: „Staroměstská romance“ je zajímavou a zábavnou poezií, která zachycuje atmosféru doby a místa, přičemž vyniká ironickým a sarkastickým pohledem na českou politiku a společenské aspekty. Avšak její síla v hravosti a vtipu může zároveň být i její slabinou, když se některé myšlenky nedostatečně rozvíjejí. Celkově jde ale o příjemný text, který vyzývá čtenáře k zamyšlení nad aktuálními tématy a zároveň dokáže pobavit.
26.02.2025