od: mapato
Anotace: naštěstí jsou i věci veselé...
autoportrét: mapato
BÁSNÍKOVA SMUTNÁ KOŠILE
vím
ty nekrásnější básně
smutek přináší
je citlivý a zadumaný
nestojí o šperky
jen slzami se krášlí
těžko rozveselí ho
třeba rozpustilé veverky
nevšímá si
veselých dětských mašlí
jen básníkovo pero
mohlo by smutku
ukázat jeho konec
pero však píše dál
se svižností vrbového proutku
je tolik utrpení na této zemi
mnohý by jenom bral
a tak dál píše pero urputile
v přítmí básníkova koutku
neskončí dřív
než přinejmenším propocená
zcela bude
básníkova smutná košile
(kéž by aspoň vína kapek pár
našel ve sklepení
v jednom z těch zaprášených soudků...)
Dílo nazvané „Básníkova smutná košile“ se na první pohled jeví jako intimní vyjádření vnitřního světa autora a reflexe na jeho vlastní smutek. Vlevo od formy stojí silná tradice české poezie, která se zabývá tématy melancholie, trýzně a introspekce.
Poezie je postavena na kontrastu mezi smutkem, kterým je prostoupen celý text, a prchavými momenty radosti, jež však zůstávají nedosažitelné. Básníkova námaha, vyjadřovaná skrze „pero“, získává na síle a hloubce, neboť odhaluje, že samotný akt psaní je gestem boje s utrpením.
Hluboká emocionálnost: Autor skvěle vystihuje melancholii a smutek, které prostupují jeho existence. To zaujme čtenáře, kteří se mohou identifikovat s pocity osamělosti a touhy.
Symbolika: Košile jako symbol smutku a utrpení je velmi účinný. Košile nám v mnoha kulturách připomíná oděv, který nosíme jako ochranu, a zároveň jako odznak naší osobní identity. Spojením těchto dvou významů autor buduje silný obraz.
Jazyková preciznost: Použité metafory a vyjádření jsou promyšlené, jazyk je bohatý a barevný. Věty „pero však píše dál / se svižností vrbového proutku“ ukazují na dynamiku procesu tvoření, i když se odehrává v kontextu smutku.
Filozofická hloubka: Text se dotýká otázky existence, utrpení a hodnoty umění, což je v literatuře často přítomné téma. Reflektuje nad rolí básníka ve společnosti a otázku, zda umění může přinášet úlevu.
Nedostatek struktury: Během čtení se nabírá pocit, že struktura textu není dostatečně jasná. Rozvolněné verše mohou čtenáře zmást, pokud se snaží chápat příběh nebo myšlenkovou linii, která by mohla být víc vyjasněná.
Opakující se motivy: I když se autorské sdělení zdá být silné, používání podobných témat a obrazů může působit repetitivně, což by mohlo oslabit dopad některých důležitých myšlenek. Čtenář by mohl toužit po větší rozmanitosti v přístupech k tématu smutku.
Chybějící vyznění: I když se básníkova košile stává jakýmsi symbolem, chybí zde vnitřní dynamika, která by čtenáře dovedla k nějaké silnější pointě. Konec je sice otevřený, přesto by mohlo být užitečné, aby text směřoval k nějakému závěru nebo osvícení.
„Básníkova smutná košile“ je dílem, které se výborně inscenuje do kontextu současné poezie. Skrze silné emoce, symboliku a jazykové hrátky autor putuje klikatou stezkou smutku. Nicméně absence jasné struktury a přílišná opakovanost motivů by mohla dovést k frustraci u některých čtenářů. Celkově je to silné, i když nedokonalé dílo, které má co říct a určitě stojí za pozornost.
27.02.2025