od: mapato
Anotace: pracovní název: trenky
TRENKY
už mě dohánějí myšlenky mé prostoduché
na babím létu celé skrčené
za mnou letí
zdály se mi k ničemu
takové normální
až jednoduché
jak z potoka mřenky
tak prchám před nimi na velocypedu
zajisté nemám v hlavě kefír
a každý den si měním trenky
a mám to rád i zepředu
ony asi mají jiný představy
jak se mi nejlíp dostat do hlavy
mnohé ještě nikdy nebyly vyřčeny přesto už nemaj' co říct
hlas mají zastřený
zpomalil jsem
nebudu se bát
jsem zvědavý
s kterými si budu hrát
ale hlavně
utíkat před babím létem
bylo by jak bez radosti
toulat se světem
tak vítej milé babí léto
"no jo,
podzim je za dveřmi"
řekl jsem si jen tak pro sebe
a pak ještě:
"dnes je sobota"
a natáh' jsem na sebe čistý trenky
Dílo "Trenky" se ukazuje jako zábavný a zároveň hluboký pohled do myšlenkových pochodů, které si autor dovoluje zachytit v osobitém jazykovém projevu. V textu se setkáváme s jednoduchými, avšak významovými obrazy, které zrcadlí běžné každodenní situace a přitom se dotýkají složitějších témat, jako je přechod mezi ročními obdobími, nostalgie a mentalita člověka v pohybu.
Silné stránky díla spočívají v jeho hravosti a lehkosti. Autor používá prvky absurdity a humoru, zvláště v souvislosti s nepravidelným uspořádáním myšlenek, které připomínají přeskakování myšlenek, jež zažíváme v pohybu každodenního života. Tento způsob vyjadřování plně zachycuje pocit chaotického toku myšlenek, kdy se jednotlivé obrazy prolínají a vytvářejí uspořádaný chaos, jež je charakteristický pro lidskou psychologii. Zmiňované "trenky" se stávají symbolem jakési svobody a uvolnění, které kontrastuje s vážností podzimu, což dodává textu další dimenzi.
Na druhou stranu, slabé stránky díla mohou být spatřovány v jeho abstraktnosti a nedostatečné srozumitelnosti pro čtenáře, kteří by mohli hledat jasnější narativ či strukturu. Stylizace povrchně působí jako chaotická, což může některé čtenáře odradit od hlubšího prožitku z textu. Některé pasáže ve své snaze vystihnout pocit rychlého myšlení mohou postrádat hloubku a koherentnost, což by mohlo vést k nesrozumitelnosti.
Celkově se jedná o dílo, které si zaslouží pozornost pro svou originálnost a schopnost zachytit pocit mezidobí, nicméně vyžaduje si od čtenáře otevřenost vůči nekonvenčním formám vyjádření a ochotu ponořit se do víru metafor. Autorovo hledání radosti a osvobození se od každodenní rutiny může být inspirativním podnětem pro ty, kteří jsou ochotni se s textem ztotožnit a vnímat jeho různorodé významy.
15.03.2025