od: Ž.l.u.ť.á.k.
Anotace: Písničkobásničkokravinka č. 4
1.
Nešťastné dívky
nejsou má doména,
šťastným, těm vždycky
přistane odměna,
tak proč po minutě
nešťastné odchází...?
Záhada!
2.
Napsal jsem A I...
"Nejsem Bůh rozkoše?"
ona mi: hi hi...
šoupla mě do koše,
admin mi poslal
s omluvou extázi...
Ref:
I tak mám pořád pocit,
že jsem
pro ně pravý Bůh...
lásku nelze měřit
časem
metrem... Bůh jen suď!
3.
V kavkazských horách
spí prý kouzlo předků
ukryté v norách
mít tak štěstí špetku
najdu je, zasunu,
předek mi okouzlí...
Paráda!
4.
Domů se vrátím,
posílen tou horou
holky mým gatím
s obrovskou pokorou
klanět se budou,
nebudou na mě zlý...
Ref:
A tak mám pořád pocit,
že jsem
pro ně pravý Bůh...
lásku nelze měřit
časem
metrem... Bůh jen suď!
Dílo „Bůh rozkoše“ nabízí zajímavou kombinaci introspektivních myšlenek, humorného nadhledu a klesajícího pesimismu. Autor se snaží zachytit krutou ironii vztahů a touhy po uznání, což je téma v literatuře tradičně atraktivní a relevatní.
Silné stránky této poezie spočívají v jejím jazykovém stylu a hře s jazykem. Autor se nebojí experimentovat s rýmy a rytmem, čímž dodává svým myšlenkám lehkost a přitažlivost. Například spojení „holky mým gatím / s obrovskou pokorou / klanět se budou“ je hravé a zároveň poskytuje náhled na autorovu představu o vztazích a přiznání moci. Tento kontrast mezi ironickým humorem a hloubkou emocionální prožitosti činí text dynamickým a zajímavým.
Dalším silným prvkem je reflexe identity a smyslu života. Autor se obrací k postavení „Boha rozkoše“, přičemž zpochybňuje vlastní hodnotu v kontextu světa, kde jsou štěstí a láska měřeny příliš konkrétními a často neadekvátními kritérii. Tento pohled na moderní romantické vztahy je dobře zpracovaný a realistický.
Na druhou stranu se však setkáváme i s některými slabými stránkami. Některé verše mohou působit poněkud roztržitě, což může čtenáři ztěžovat sledování hlavní linie myšlenkového toku. Například část o „kavkazských horách“ vnáší do textu určitý disonantní prvek, který se odchyluje od předchozích myšlenek a tím narušuje celkový nádech. Místy taktéž dochází k určité repetici motivu, což by mohlo být interpretem považováno za nebezpečný signál ztráty inspirace.
Srovnání s jinými literárními díly ukazuje, že ačkoliv autor disponuje několika význačnými schopnostmi v oblasti jazykové kreativity, některé části by mohly být lépe strukturované nebo více propojené s celkovou tematikou.
Celkově lze říci, že „Bůh rozkoše“ je dílo, které pozornému čtenáři nabízí pestrý pohled na moderní romantické dilemata a touhy po uznání. Jeho jazyková hravost a ironie umožňují zamyslet se nad vážnými otázkami s určitou lehkostí, avšak k dosažení maximální účinnosti by bylo žádoucí zlepšení v oblasti kontinuity a konzistence myšlenek.
29.03.2025