od: Ž.l.u.ť.á.k.
Anotace: Věnováno místnímu kolaborantovi.... a jelikož jsem si přečetl ty jeho poslední bláboly, kde veškerou svou agresi, vulgarismy a zbabělé bloky před kritikou hází, naprosto směšně, na ostatní, nejspíš přidám i pokračování... několik...
Kolaborant mne si ruce,
ruský mor se zase blíží,
ví, že jemu neublíží,
nakažený už je přece,
ve všech oknech rudou vlajku,
na zádech Z lidskou krví,
na Čechy jim všechno poví,
vyslouží si za to fajku...
pokud se mu postaví.
Dílo „Spojka“ se vyznačuje silným politickým kontextem a znepokojivou reflektivností na aktuální situaci, která se týká kolaborace a vnímání nebezpečí přicházejícího z východu. Vynikajícím prvkem tohoto textu je schopnost autora přenést citová vyjádření do srozumitelné formy, přičemž použití rýmu a rytmu dodává básni dynamiku, která posiluje naléhavost sdělení.
Silné stránky:
Slabé stránky:
Celkově lze říci, že „Spojka“ je zajímavým literárním dílem s aktuálním sociálním a politickým podtextem, které se pokouší vyjádřit obavy z ohrožení a kolaborace ve smyslu širší lidské solidarity. Jeho úspěch spočívá v kombinaci rytmického jazyka a výrazných obrazů, ale zároveň naráží na omezení sjednocující konstrukce postav a jejich motivací. Tato báseň má potenciál vybízet k diskuzi a zamyšlení o složitých a citlivých tématech, což je v současné literatuře vždy vítané.
09.04.2025