Anotace: Je to jen fikce – finančním trhům nerozumím. Čapek ale robotům taky nemohl rozumět, když tenkrát ještě ani nebyly vynalezeny. Tak když to prošlo jemu, snad to projde i mně. V každém případě mě neberte ani trošku vážně :-D
OHŇOSTROJ
Čapek by se divil. Nevěřím sice, že si skutečně myslel, že by jednou roboti opravdu mohli začít vládnout lidem, ale kdo ví... Možná umělec jeho formátu mohl mít smlouvu s nějakými tajemnými silami (ne temnými – tajemnými, to je něco jiného), aby v dáli viděl obrysy něčeho, o čem obyčejní smrtelníci neměli ani tušení. Tedy oni tak doslova ti roboti, což jsou dnes hlavně počítače, úplně lidem nevládnou ani dnes, těm prostřednictvím těch počítačů vládnou zase jen jiní lidé, ale navenek to vypadá opravdu jako by nad lidmi panovala čísla „an sich“.
Vždyť ani celé vlády nemůžou nic dělat, když jim to čísla nedovolí. Alespoň se nás o tom snaží přesvědčit. A největším zdrojem bohatství těch úplně nejbohatších dnes není výroba něčeho, co by uspokojovalo nějaké lidské potřeby, největším zdrojem pohádkových zisků je burza. Růst a pády akcií – ano i na poklesu akcií se dá pohádkově zbohatnout. Zkrátka to vypadá, jako by peníze samy plodily peníze – stačí jen zasadit je na burze a když dozrají, tak je kombajnem sklidit. Tak jednoduše to tedy ale zase nejde, to bychom tam mohli nosit sazeničky všichni a všichni bychom se topili v penězích, jenže bychom si za ně neměli co koupit, protože nikdo by nepěstoval a nesklízel obilí, nepekl chleba, nevařil pivo, nedělal auta, nevyráběl počítače a tak. A bez těch počítačů by se stejně burza, dnešní pupek světa, zhroutila, bez nich to zkrátka už dnes nejde.
Takže na burze mohou bohatnout jen vyvolení, ti nejchytřejší z nás. Já nevím, jak to dělají, nepatřím totiž k těm nejchytřejším. Vím jen tolik, že k tomu potřebují tak rychlé počítače, aby byly o zlomek sekundy rychlejší, než počítače těch méně chytrých, a vydělají pak mnohonásobně víc, to znamená ne jen pitomé miliony, ale rovnou miliardy. Ceny akcií totiž během dne neustále rostou i padají jako na houpačce a skoro vůbec už nemají nic společného s jejich pravou hodnotou, totiž majetkem těch společností, na nějž byly vydány. Představují jen jakési spekulativní očekávání burzovních hráčů, což jsou většinou takoví speciálně vycvičení bankéři, něco jako bankovní zelené barety, kteří dokážou všem ostatním přesvědčivě nakukat, že ty papírky, které za své peníze dostanou, nejsou tak bezcenné, jak často ve skutečnosti jsou. A uznejte, že tomu, jak z prázdného klobouku vytáhnout opravdové prachy, my obyčejní smrtelníci nemůžeme rozumět, pokud nejsme zrovna David Copperfield. Oni tomu tedy sice moc nerozumí ani ti burzovní hráči, ale na to mají místo Copperfielda právě ty počítače. A ty jedou takovým tempem, že už vlastně rozhodují samy od sebe, protože takovým tempem by lidský mozek, ani ten Copperfieldův, rozhodovat neuměl. Jelikož ale ještě nepatří (ty počítače) samy sobě, ale zase jen nějakým lidem, tak vydělávají těm lidem, co jim právě patří. Ti pak jen chodí vybírat peníze do banky, kam rovnou z toho poloprázdného klobouku ty prachy padají - tu na novou jachtu, tu na novou milenku, tu na úplatek ministrovi či soudci, tu poslancům na přílepek k zákonu, zkrátka zrovna podle jejich momentální lidské potřeby.
Jenže zas tak úplně chytří ti burzovní hráči taky nejsou, takže časem kvůli těm nenažraným počítačům přibývá oněch úplně bezcenných poukázek (akcií), třeba na šikovně zabalené a hezkou mašličkou převázané nekryté bankovní hypotéky, čemuž se říká bublina, no a každá bublina jednou splaskne, s tím ani seberychlejší počítač nic neudělá. Druhá historicky největší (nebo že by dokonce první?) splaskla před šesti lety a svět se z toho nevzpamatoval dodnes. Tedy až na ty burzovní hráče, ti dostali spoustu nově natištěných peněz do hry od vlád, respektive centrálních bank, však vlády i centrální banky si ty prachy umí zase z občanů rychle vytahat (ČNB třeba spekulativním oslabením koruny, takže nás stojí víc například dovolené nebo benzin – kdo má ale na dovolenou a na auto, tak to unese, ne?) a akciové bublifuky jedou ostošest dál, dokonce stále rychleji, takže burzovní gambleři chodí ještě častěji a ještě veseleji do svých bank vybírat na ještě větší nové jachty, ještě exkluzivnější nové milenky, na staré soudce, staronové ministry, staré i nové poslance atd.
Každé pravidlo má ale svou výjimku, v našem případě je to Island. Tam se hlavně na zahraniční gamblery v referendu zvysoka vykašlali a udělali na ně dlouhý nos. Prý ať si ten svinčík po sobě uklidí sami. A ty svoje pro jistotu pozavírali, aby si od závislosti na hazardních hrách v klidu odpočinuli a třeba se jí i zbavili. Občany to nakonec nestálo ani islandskou korunu, ale to je stejně úplně jedno, protože koho by zajímaly nějaké praštěné experimenty zemičky, která je počtem obyvatel srovnatelná s Ostravou. Však o takové směšné hlouposti naše nezávislá i závislá masmédia v drtivé většině raději mlčí, koho by to taky zajímalo, že?
Ale vraťme se z Islandu zase do civilizovanějšího světa. Začíná se totiž proslýchat, že to příští prasknutí burzovní bubliny, co se právě opět mohutně nafukuje, bude vůbec největší rána, jakou kdy svět viděl, možná to bude úplný globální ohňostroj. Ohňostroje se dělají, jak známo, zpravidla na oslavu – jenom se prý ještě neví, kdo a co bude slavit. Každopádně se ale máme na co těšit!
Praha, 22.8.2014
https://www.youtube.com/watch?v=3i-zYdOPG2k
Burze se rozumět nedá. Většina lidí, kteří "obchodují" na burze přijde o své peníze a někteří se štěstím vydělají a minimálí počet lidí, z těch některých, vydělá hodně. Ale pokud by někdo chtěl obchodovat dlouhodobě, tak ho to zrujnuje. Problém je v tom, že je zcela nevypočitatelná a neexisuje žádný systém, který by z dlouhodobého hlediska nepřišel o všechen svůj kapitál. S ohromným štěstím na ni lze vydělat miliardy, ale jen v určitých nepředvídatelných dobách. Je pravda, že lze vydělat i na poklesu akcií, ale nelze vydělávat dlouhodobě. V rychlosti počítače, nebo připojení výhoda není. Jediná výhoda by byla, kdyby člověk mohl znát dopředu rozhodnutí firem, jejichž akcie chce obchodovat. Ale chování (tedy růst neb pokles cen) burzy není možné jakkoli odhadnout. Není možné vytvořit ani počítačový program, který by dluhodobě vydělával. Burza je jako ruleta nebo pokr, je to normální hazard, který nakonec každého připraví o vše a ještě o víc. Jsou případy lidí, kteří na ni vydělali neskutečné peníze, ale protože neskončili, nakonec je zrujnovala tak, že nejen že umřeli v naprosté chudobě, ale navíc po uši zadlužení.
29.03.2021 15:42:16 | Slav Milo
To papírkování vyvolává vážné hospodářské krize, které totiž odnese většina lidí.
16.02.2020 15:38:42 | Ing. Václav Kovalčík chce zlepšit svět.
.....no,ovanul mě takový mrazivý váneček,jako kdyby se na mě něco
zašklebilo a říkalo...hele,co sis navařil,si taky sněz...vlastně sežer
.....takové sarkasticky sdělené varováníčko....ten ohňostroj....
...aby pak všechno neshořelo.....ale holt....co bude,to bude,že jo....Ji.
22.08.2014 20:56:06 | jitoush
Ty Jitko vždycky přesně víš, jak chci, aby to působilo... :-) Tak to mi ale dělá radost, i přes to lehké mrazení, to je Ti jasné, viď...? No, ty ohňostroje už asi nikdo neodvrátí, ale důležitější je, co bude pak... Na to jsem docela zvědavý – každý konec něčeho starého, dožilého, je totiž i šance pro cosi nového, lepšího. Tak třeba se jí dokážeme chopit... ;-) P.S. Kolik tisíc let už si tohle lidé říkají...? ;-))
22.08.2014 22:17:35 | Amonasr
...To máš pravdu...jenže....ne každá lidská společnost se zrovna strefí
do zlomového "okamžiku"....jsme v něm?Kdo ví......Jsme jak těžký,
plně naložený nákladní vlak,jehož brzdná dráha je opravdu dlouhá,
k nedohlédnutí.....a to se ještě neví,jestli jsme začali brzdit....Ji.
22.08.2014 22:27:51 | jitoush
Duchovní základy naší civilizace už se zhroutily, aniž bychom si toho příliš všimli - vše, co za ně vyhlašujeme, už vlastně skutky popíráme... Ale já to posuzuju z ekonomického hlediska, ekonomika je koneckonců to jediné, co politiky a korporace, kterými jsou řízeni (zcela nedemokraticky), ještě zajímá. Ten současný ekonomický systém už se vyčerpal a dojíždí jen setrvačností do bodu, kdy se zhroutí i on. Jsme od r. 2008 v permanentní krizi, která není už cyklická, ale podle mne závěrečná pro tuhle etapu globálního (finančního, korporátního) kapitalismu, který už se nedokáže přirozeným způsobem sám korigovat jako dřív (právě těmi cyklickými krizemi). Důvod je ten, že rozhodující finanční korporace už jsou příliš velké a mocné (mocnější, než i ty nejmocnější státy), aby mohly zkrachovat - tím je vlastně popřen základní princip fungování kapitalismu. Pumpováním nekrytých peněz do ekonomiky, vyvoláváním ohnisek napětí a válečnými dobrodružstvími, nemilosrdným huntováním zdrojů v třetím světě, tu agónii uměle prodlužujeme a oddalujeme, ale nic se nedá oddalovat až do nekonečna. Skutečným koncem téhle poslední krize bude onen zlomový bod. Nejsem samozřejmě jasnovidec, ale pokud mi nespadne v nejbližších letech na hlavu cihla, tak se toho troufám dožít ještě i já... ;-)
22.08.2014 22:49:02 | Amonasr
...určitě tam je něco podprahového a já to tam cítím, ale jelikož se ve financích vyznám ještě méně než ty, tak jsi mi nasadil nějakého brouka do hlavy, ale nemám nejmenší ponětí co je to za brouka...:-)...no to taky není špatné...vždy je dobré, když má člověk aspoň něco v hlavě...:-)
22.08.2014 13:26:11 | Jort
Nasadil jsi mi s tou podprahovostí brouka do hlavy :-D Když tak o tom přemýšlím, tak je to možná ten nadchazející civilizační zlom, na jehož prahu stojíme a o kterém už poměrně otevřeně hovoří řada moudrých a vzdělaných lidí, mnohem chytřejších, než jsem já, kteří vidí dál, než za nejbližší roh... Upřímně, podobnou podprahovost cítím i z téměř všech Tvých textů... ;-)
22.08.2014 13:36:23 | Amonasr
Legrační text.
22.08.2014 12:39:29 | Bylinná směs