Komentáře přijaté

Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.

Nalezeno 129 záznamů. Zobrazuji 76-90.

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Kritika:
Ano, samozřejmě kritika Husa či Krista je pro dnešního člověka pouze přenesená. Tedy člvoěk se v ní hledá sám a skutečně se dá říct, že je ta kritika taková, jak člověk dovolí. Ale to je jen jedna část celku. Ta druhá část je, že se k té autoritě nejprve přiznáš nebo nepřiznáš. A ano, když jsem dostatečně přísný, abych se přiznal k Ježíši, tak se také stejně přiznávám i k jeho autoritě a morálce. Pokud nejsem a řeknu si od začátku, že Jažíš nemá mé osobě co říct a jeho výroky jdou mimo mě, tak se samozřejmě nestanu křesťanem. Pak ale také nejspíš jeho morálka nebude v mém životě mít žádnou platnost.
To je celé... když uznám Krista či Husa jako svoji morální autoritu, nějak automaticky jsem také přístupný jeo všeobecné kritice. pokud si ho ´jako autoritu nevyberu, jeho kritika mě nezajímá. A když mě jeho kritika zajímá, mám vzor (etalon) se kterým poměřuju svůj život, svoje skutky, poměřuju jím i ostatní. když takový etalon nemám, poměřuju svůj život a své skutky jinými etalony, které se mění, k horšímu, k lepšímu, některé etalny použiju jen v některých oborech a situacích a tak si vlastně ani nevšimnu, jak moc se můj morální profil za 30 let existence změnil a posunul, protože i etalony se posouvají a pokud jsem svým etalonem naví ještě já sám, je to o to horší.
Mít tedy nějaký morální vzor, považuji za velmi prospěšné a důležité do života. Protože když je vzorem pro morálky jen člověk sám sobě, je to dost tristní.

13.01.2010 12:39:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Nenásilí... ty mslíš vladane, že konec německé říše se nemohl udát i jinak? Z vnitřních pohnutek lidí, co by jim časem došlo to velké svinstvo? říše zla nemusejí být vždy poraženy zvenčí. Bývají poraženy i zevnitř. Ale samozřejmě nebudu nikomu upírat právo na obranu. Ale také by nikdo neměl mně upírat právo na nenásilí.

13.01.2010 12:19:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Takže jednoznačná odpověď... Hus a Kryl kdyby smilnili a nebo byli jinak "morálně nevhodní" tak by pro mě skutečně těžko mohli být morální autoritou. Ale kdyby skutečně byli smilníky nebo homosexuály, tak by to byl úplně jiný Hus nebo úplně jiný Kryl. Tou autoritou jsou právě proto, že takoví nebyli. To je také značná část té jejich autority.

13.01.2010 12:17:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

5. Kdo určí jak velká skupína musí být, aby člověk nebyl lhář, ale i demagog? Rodina? přátelé, spolužáci? Nebo musí mít onen lhář nějakou funkci nebo charisma? Opět totéž... všichni jsme lháři a všichni lžeme i s dosahem a všichni jsme demagogové. Jestli máš prostředky na to rozlišit kdo víc a kdo míň a jaký má která lež dosah, zkus to přinést do debaty. Ale nerad bych s trámem ve vlastním oku vytahoval třísky z očí jiných.

13.01.2010 06:58:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

4. Já samozřejmě nevím, kdo je kdy zralý na vztah. Proto taky neexsituje žádný (ani církevní) úřad který by určil, kdo už může a kdo nemůže. Ale většinou je dobře poznat, kdo zralý není. A to rozlišuju. Je rozdíl slibovat vztah z účelem vztahu a manželství a je rozdíl slibovat vztah za účelem nezávazného sexu. Ostatně mám pochopení i pro ty puberťáky, co tohle nevědí, protože jim to nikdo neřekl. Ale tím neříkám, že to dělají dobře. Ostatně kdžy má i Ježíš v jiných případech pochopení pro hříchy druhých, proč bych je neměl mít já? Ale tím neříkám, že jednají dobře.
A skutečně je velký rozdíl dvou mladých lidí, kteří připravují svatbu, zařizují si bydlení a chtějí spolu žít v pravdě a bez zadních vrátek, když jim to pak jeden večer přeroste přes hlavu a neudrží se a dvou mladých lidí, co si nalhávají vztah a přitom jim jde jen o sex.

13.01.2010 06:53:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

3. Hus i Ježíš volají po změnách v konkrétních životech a to takovým způsobem, že ještě dnes jejich výroky jsou dostatečně konkrétní, aby se podle nich mohl člověk řídit. Tím mluví ke každému člověku, ale ne každý si vybral jejich učení za své. Pokud nepřijmeš jejich učení, samozřejmě nepřijímáš ani jejich kritiku (proto tě taky nechávají chladným úvahy o smilstvu a cizoložství). Ale pokud jejich učení přijmeš, pak je to se všemi důsledky... i tou kritikou. ostatně proč mylíš, že se slejzáme v kostelích každou neděli... abychom s těmi našimi nedostatkny něco udělali.

13.01.2010 06:48:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

2. To nenásilí. Tady přece nejde o to, co udělá ten druhý... I do Ghándího lidí stříleli. I do pokojné manifestace mohou střílet. I do studentů na Václaváku mlátili pendrekama... A co zmohly jejich holé ruce? Nekrvavou změnu bez zničeného státu.
Co zmohli obyvatelé Lidic? Znovuuznání českého státu v zahraničí. Každá západní země má své Lidické ulice. Možná jen díky nim jsme dostali republiku po válce zpátky relativně celou.
Tohle už je otázka přístupu. Samozřejmě, já nejsem ten, co bude někomu zakazovat obranu. To bych nerad a na obranu je prostě právo. Ale učení, tkeér jsem si vybral, říká, že nenásilím dosáhneš víc. Samozřejmě málokdy pro sebe... umřeš u toho. Ale ve výsledku je to mnohem větší vítězství.

13.01.2010 06:45:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Tak znovu od začátku:

1. I kdyby Hus byl homosexuálem, má to nějakou spojistost s jeho učením a kritikou? Neproniklo o tom ani zmínka. Zřejmě nikdy žádnou ženu ani muže neměl. Myslíš, že mezi křesťany nejsou lidé co je ženy nezajímají? Dokonce takoví, které zajímají víc muži? Rozdíl je v tom smilnění... Takže Hus nesmilnil a že se mu líbili muži není příliš relevantní. A ujišťuju tě, že v Kostnici na husa vytáhli kdeco, ale smilnění mezi tím nebylo.

13.01.2010 06:41:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Možná to říkáš dobře, ale podle tvé definice je demagogem úplně každý člověk, protože každý člověk občas vědomě lže a vydává to za rpavdu... takže gratuluju - všichni jsme demagogové.

12.01.2010 13:07:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

tak pozor - to že sex před svatbou nepovažuju za morálně v pořádku, to je věc jedna. A že připustím, že ne každý se tak chová, je přece naprosto správně. Nebo mám tvrdit, že jsme my křes´tané vždycky dokonalí? Kéž by.
Kritizuju předmanželský sex pořád. Nezměnil jsem na něj názor. Ale vidím rozdíl mezi sexem dvou zralých lidí, kteří jsou schopni nést případné následky, za nic se neschovávají a žijí v pravdě, před někým, kdo si chtěl užít a pro ten účel oblbnul partnerku.
A další věc... Kryl se nestal géniem ve třináctném roce věku a také se nestal autoritou v roce 1968. K tomu musel nejprve dorůst jako každý. Hus také zamlada u "píva nejednu noc prozpíval a prohrál v šachy, až později vyrostl z té rubryky bláznivé".
Ostatně Kryl ve svých rozhovorech mnohokrát naznačil, že by se dal jinou cestou, kdyby mohl vrátit čas a toho si vážím ještě víc, než kdyby byl světcem odjakživa. Ostatně nestal se "pámbíčkářem" hned, ale až v závěru života. A z té doby pocházejí také jeho nejzralejší texty.

12.01.2010 13:06:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

A samozřejmě mohlo jít o konání porti vůli otců. A to je v rozporu s tím je ctít? Proč tam v Bibli není poslouchej otce i matku, ale cti. Ctít mohu i otce se kterým nesouhlasím. Tolik o ctění otců a matek.
A u Husa mluvím o obecné kritice společnosti. Stejně jako u Ježíše. Ale oba neříkají to co třeba Topolánek, že češi se s prominutím vždycky "poserou". Oba vyzývali ke konkrétním činům jednotlivců. Ani jeden nevolal po královské autoritě nebo nějakém státním řešení. Volali po konkrétních změnách v konkrétních životech. To je právě na jejich kritice a učení to věčné. Že vyzývali ke změnám, kteér měl uskutečnit každý jednotlivec. a halvě jde o změny, tkeré může uskutečnit jednotlivec.
Když třeba bereme toho Kryla a jeho odhodlání se k činům - to je pro každého. Vypustit armádu je pro generála, dávat peníze může jen ten kdo je má, ale být laskavější, to může každý. Nebo se odhodlat a nemlčet, to může taky každý. V tom je velikost té kritiky a toho učení. S něčím takovým se člověk může ztotožnit. Těžko se ovšem můžu ztotožnit ve svém konání s prací národní banky.
A jaký byl Hus? Copak já se ptám, zda se někdo uvnitř sebe cítí homosexuálně? Nebo nějak jinak? Jde přece o to, co říkal, psal a konal. A jesltiže psal, že pravda je mu na rpvním místě, tak to taky dokázal. Kdyby psal o homosexualitě, tak bych se tím mohl zabývat.

12.01.2010 13:01:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

Tak jednak Ghándí nevyzýval k nečinnosti. Jen odmítal použití násilí. Neříkal nedělejte nic. Ostatně vyzýval k občanské neposlušnosti - třeba neplacení daní. Jen nechtěl násilí. Neposlušnost ano, ale ne násilí. Tolik o Ghándím.

12.01.2010 12:54:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

A jestli měl Kryl někdy ženu? Zcela nepochybně. Ale nějak neslyším, že by ji opustil a nechal v bídě. Neslyším, že by se nehlásil ke svým závazkům. Neslyším, že by ji nechal na holičkách nebo nutil k potratu.
Ostatně i křesťané se spolu vyspí před svatbou... nebo si snad myslíš, že ne? Jen to není tak běžné a hlavně vždcky splní své závazky, tkeér tím na sebe vzali.

12.01.2010 11:26:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

2. K čemu je autorita bez kritiky... K čemu je být moudrý, když k tomu nepovedu i jiné a k čemu je vidět moudrého, když se z něj člověk nepoučí. Tedy kritik poměrů a učitel morálky tedy morální autorita spolu velmi úzce souvisejí. Ano, pokud od jednoho člověka přijímám jen část kritiky a část učení, tak je také jen částečná autorita. To známe, tam jsme u toho, že si vybíráme - tohle řekl dobře, tohle dobře neřekl. Tohle udělal dobře, tohle dobře neudělal. Takové autority, kritiky a učitele má úplně každý a úplně každý si z toho vybírá, co se mu líbí a co se mu nelíbí.
Ovšem pak jsou autority, jejiž průměr výrazně převyšuje okolí. Takoví, kteří svým postojem dokázali a sovědčili víc než jen autoritu v jednom oboru. Takoví, kde je možné jejich vzor pro život přijmout téměř bez výhrad. Takoví, kteří nesmilnili, nekradli, nebyli doma zlí na děti. jinými slovy, existují autority, které nejsou kontroverzní. Nemají svého pana Hyda, nemají druhou ošklivou tvář. Pár jich je....

Třeba zrovna ten Hus. O něm neslyšíme, že kradl, žil jako boháč, prodával odpustky. O něm nesylšíme, že by běhal do hampejzu za lazebnicemi. Kryl také do značné míry naplňoval ideál své morálky, kterou si vytyčil a dodržel. Ghándí je i odpovědí na tvou polemiku o neodporování zlu zlem - šlo to i jinak a vyhrál. A před těmito všemi je Kristus se svým příkladem morálky, svou morálkou života, která není kontroverzní. A od všech těchto postav se ozývá nejen učení, ale i kritika. A jsou tak výraznými postavami, že se tam už moc nedá manévrovat a brát si z jejich učení jen něco. To už svým způsobem moc nejde.

A Navzdory otcům a synům? Nevím, možná tu písničku neznáš, ale jde tam o to, že navzdory strachu syny a navzdory strachu o otce se odhodlat k činům. To už zní jinak ne?

12.01.2010 11:24:00 | Daniel S.reagovat

Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra

1. Tak vida jak jsme se hnuli. Snad kromě toho, že se možná snažíš dokázat, jaký jsem demagog, ale mám pocit, žes to zatím dokázal především sám sobě. Možná se v tom i perfektně utvrdil a každá moje věta tě v tom utvrzuje ještě víc. Obráceně je to stejné. Jen já ze tvé kritiky neudělal moc změn ve svém projevu a životě a ty jsi taktéž moji kritiku nevzal do života v potaz.

12.01.2010 11:12:00 | Daniel S.reagovat

© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel