Komentáře slouží k vyjádření vašich názorů, postojů či kritiky.
Křesťanství je pro děti, bibli píší dospělí Publikoval(a): dead-head | Úvahy » Bůh, víra
dead-head
Když někdo potírá něco nevědomě, tak je to věc, která se dá asi těžko nějak korigovat, nemyslíš? Pokud je to nevědomě, tak asi také těžko dá určit, kdy církev skutečně nevědomě potírá a kdy nepotírá. Respektive, nebude existovat univerzální návod od kdy potírá a kdy ještě ne.
Tím pádem je také nutno být velmi opatrný na ono "duchovní zakrnění" jak píšeš, protože si to každý musí rozhodnout sám a to i se svým odchodem z církve. Naštěstí církev i přes všechny necnosti není sekta a vystoupení z ní je normálně bez následků možné...
Křesťanství je pro děti, bibli píší dospělí Publikoval(a): dead-head | Úvahy » Bůh, víra
Já s tím mám trochu jiný problém - poměrně široce rozebíráš ono "umrtvování" určité části těla nebo duše a poukzuješ na to, že se tělo, nbeo duše brání. Mohu jen souhlasit, čím více se člověk snaží "umrtvovat" svou temnou stránku těla i duše, tím víc se tělo i duše brání.
Ale co s tím? Tvůj posun premisy je v tomto ohledu podlě mě maličko krkolomný, když z toho tak nějak vyplývá, že člověk "nemá tlačit na pilu" a třeba to dobře dopadne a navíc třeba člověk může přerůst i církev, která se do podobného experimentu nechce pustit.
Máš skutečně pravdu, že člověk si asi potřebuje sáhnout na dno, aby mohl definitivně duševně dospět, ale je tut aké ta druhá a bohužel mnohem častější možnost že takový náraz o dno člověka definitivně zlomí. A najít tu chvíli v lidském životě, kdy už se to nestane, kdy už je člověk schopen přijmout sám sebe jako autoritu, to je věc ošidná a naprosto neměřitelná.
Církve proto jako organizace do tohoto procesu vůbec nezasahují. A když někdo jak říkáš "ztratí Boha" tak to musejí vnímat negativně minimálně do té chvíle, než se ukáže, že je člověk pro tuto ztrátu dostatečně zralý. Ale církev přece není arbitr, tkerý by měl rozhodovat, kdo už zralý je a kdo ještě není. Navíc se až příliš často setkává s tím, že člověk přiraven nebyl a nejenže nedospěl k vnitřní autoritě a odpovědnosti, ale ještě navíc popřel celý svůj dosavadní život a výsledkem musí být minimálně duševní zmatek.
Církev tedy v náboženském ohledu plní funki matky, která se vlastně nikdy nesmíří s tím, že synáček už chce žít sám a na vlastní odpovědnost. Nikdy se nesrovná s tím, že jí třeba už není zapotřebí, protože potomek už dospěl. A stejně jako maminka napomíná i padesátiletého synka, bude totéž dělat i církev. Vždycky bude napomínat své dospělé členy a bude jim přikazvoat "brát si šálu a čepici" stejně jako to dělala ´dokud byli děti a nebyli schopni svou odpovědnost převzít.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Kromě mistra eckharta byly stovky a tisíce jemu podobných myslitelů církevního středověku. Mohl bych začít Rogerem Baconem o kterém se říkalo že je "ďáblem vedený mnich" Marsillia z Padovy, který jako první rozpracoval systém všeobecného volebního rpáva a vlády se souhlasem ovládaných. John Locke, který přímo ovlivnil americkou ústavu. Takových, co se snažili Boha nějak pojmout, takových už je i plná Bible. Učil jsem se pojetí, kdy Bůh vlastně popírá sám sebe. Dodnes se na teologické fakultě vyučuje podání že Kristus vlastně z mrtvých nevstal, protože vstal pouze v srdci každého křesťana. to jen vy ateisti nevidíte, že my nejsme homogenní uniformovaná masa a představujete si nás jako nějaké hitlerovy pohůnky, co se mlátili na ulicích, když měl někdo jiný názor. U nás existuje hodně pojetí, hodně zoůsobů definice Boha a každý je nedokonalý a použitelný jen někdy, protože se dost blbě popisuje něco, čemu pořádně nerozumíme a co nás o dost řádů přesahuje.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
No a teď ten Kalvín a Luther... Jednak si výlučný nárok nedělali, jednoduše proto, že neměli žádnou moc to prosadit (narozdíl od katolíků) a jednak proto, že více církví byl za jejich života už reálný fakt. A jak jsem psal v minulém příspěvku, protestanté nemají vrchoný orgán a tím také nemají koncil a tím také nemají kacíře. Proto si každý protestant, pokud bude mít stoupence může hlásat co chce a poměřován bude pouze literou písma.
S čarodějnicemi na mě nechoď, protože to je v poslední době jediná věc, kterou tahají všichni z rukávu, když už nevědí co by řekli. Tady se mluví o čarodějnicích a jejich upalování v době, kdy i ten největší učenec věděl o světě méně než dnešní gymnasista v prvním ročníku. Ale nějak už nechceš mluvit o těch ateistických čarodějnicích a pronásledování pro odlišnost víry v komunismus, fašismus, vždyť ta slavná francouzská revoluce ve jménu svobody a proti pánům a církvím zabila za těch pár let co měla k dispozici víc lidí, než stihli katolíci ve Francii upálit za celou svojí existenci.
O zvěrstvech darwinistů v podobě Hitlera snad ani nemusím psát.
To se to porovnává - osvícené 20 století versus temný křesťanský středověk. Ale když porovnáš dnešního křesťana s dnešním ateisou, už to bude docela pokulhávat. V podstatě zjistíš, že se až tak moc neliší, snad jen tím, že křesťan se chová mnohem mravněji.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
JO a víš, proč se můžeme zabývat nepodstatnými detaily ohledně dětského křtu, pokání, zpovědi, apod? Protože ty důleité věci už jsou vyřešeny. My si můžeme hrát jako interiéroví návrháři, protože budova už dávno stojí.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
No mě už to teda moc nebaví, ale budiž... Protestantství nevzniklo jako odpověď na útlak církve, protože žádné portestanty zakladatele církev neutlačovala. Ani Husa, ani Luthera, ani wiklefa, ani Kalvína. Církev je začala pronásledovat až když už měli své teze hotové a veřejně je vyvěsili. Naopak, Hus, Luther i Kalvín a další byli vysocí církevní hodnostáři s dobrým platem, dobrými výhodami a dobrým zabezpečením.
Protestanství vzniklo jako reakce na světové změny kterým se katolická církev nechtěla nebo nemohla přizpůsobit. Jednak se ukázao, že pravdu měl Bruno a ne inkvizice, když se mluvilo o kulatém světě, jednak byla objevena Amerika a jednak trojí lid - tedy válečníci, kněží a poddaní už leckde přestali existovat.
Protestantství není jiné než katolictví, ani si na to nehraje. Stejně jako je Linux totéž co windows, jen jinak. Aby to taky tak nebylo, když věříme ve stejného Krista. Protestantství se liší od katolictví jednak tím, že jako směrodatnou bere jen literu Písma a ničeho jiného, není centralizované a to už přímo z podstaty a nemá žádný vrcholný orgán. Protestantství se od katolictví liší "technicky" ale jinak jsou všechny církve stejné - mají jednohjo Boha, scházejí se v kostelích a mají i stejné vyznání víry.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Kdyby se mi zjevil sám Kristus, to by tedy především existoval že? To už by bylo snadné mít místo víry jistotu a pak poslouchat, co mi chce říct. Jen tak marně přemýšlímo kterých věcech, že jsou jinak by mluvil...
Teologie je nezapomeň věda s magisterským a doktorandským studiem. Každé slovíčko Bible bylo zkoumáno a analyzováno. Každá fráze, každá věta, každý odstavec, každá kniha. Bylo shromážďěno všechno co se dalo a co exsituje a byl z toho vytvořen nějaký náhled.
Nebo myslíš že už zběžným pohledem objevíš nové kvality nebo zjistíš chyby všech těch doktorů a magistrů teologie po celém světě?
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
A Bůh, který mě stvořil abych se těšil na smrt? Nebo který nechá ukřižovat syna? Copak se posuzuje film podle děje ve třech čtvrtinách? Copak se nečeká nejprve na pointu celého příběhu?
pointa ukřižování Krista je v tom, že vstal z mrtvých. Že byl popraven, to byla krize, ale po té ještě přichází rozuzlení a pointa.
A že smrt je tím pádem jen část děje před rozuzlením a pak přichází věčnost u Boha a s Bohem, to už zní přece jinak že...
Ostatně ten hloupý honza v pohádce také musí nejprve draka přemoci a pak mu princeznu vyfoukne vojvoda, když honza po bitce spí jak zabitý... nebo mu jí vyfouknou bráchové... dost blbá pohádka... hrdina se snaží a pak má smůlu... Jo kdyby Kristus jen umřel, byla by to hodně morbidní záležitost beze smyslu. Ale honza nakonec vítězí a i Kristus nakonec vítězí a příběh má šťastný konec. Najednou se Bůh nechová morbidně, ale skrze svého syna něco mění... tak moc, že je to ještě pořád tady. Ano, čekáme na smrt, rodíme se ke smrti a je to nevyhnutelné, ale to ještě není konec příběhu. To rozuzlení teprve přijde...
a o tom je víra - vidět rozuzlení tam, kde ho ateista už nevidí. Vidět naději tam, kde ji už ježíšovi učedníci neviděli. Vidět dál než za svůj obzor, mít víru, že až za ten obzor nahlédneme, uvidíme netušené možnosti. Mít víru, že zítra bude líp, že našim dětem bude líp. Mít možnost tu víru čerpat z každodenního křesťanského života, který dává ochutna sřípky té budoucnosti, který dává ochutnat střípky z toho co Bůh dělá a co je možné.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
No já raději cituji všeobecně uznávanější teologické směry než mystiky 13. století... Většinou ty teologické směry, které přežily do současnosti. To je stejné jako citovat Edvarda Kellyho jako veděckou kapacitu, byť jeho alchymie už je dávno překonaná. Ale v jeho době existoval i Koperník, který jaksi je platný až dodnes.
A že náboženství slouží různým lidem jako záminka? To je pravda, ale co s tím mám dělat? Zruším náboženství? Když někomu slouží jako záminka zbraň, tak také zrušíme všechny zbraně? Když němcům na konferenci ve Wansee sloužil jako záminka Darwin, tak jeho dílo taky zakážeme? To jsme trochu mimo obraz a hlavně už i mimo jakoukoliv svobodu.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Dovolím si citát s Luthera:
Nemohu zabránit ptákům létat nad mojí hlavou, ale mohu jim zabránit, aby si na ní udělali hnízdo. Stejně tak nemohu zabránit hříšné myšlence prolétat uvnitř hlavy, ale mohu zabránit, aby tam zakořenila a vyrostla. A jestliže Bůh vidí do hlavy, nevidí taky ten zápas s hříšnou myšlenkou? Nediví také to, že nad ní vítězíš? NEbo jako zohledňuje jen hříšné myšlenky a ty ostatní pomíjí?
A to že nemohu milovat, když se bojím není pravda a každý člověk to ví. I dítě se bojí metličky svého rodiče a přesto ho miluje. Každý druhý vojenský instruktor by ti řekl, že se mužstvo musí velitele bát víc než nepřítele a přesto jej mohou mít rádi tak, že se pro něj obětují.
Jde o to, jaký máš strach - strach co tě drží zpátky a nebo strach co tě svazuje? Je to strach jako hrůza, protože tomu nejen nerozumíš, ale ještě se to chová nevyzpytatelně? A nebo je to strach jako úcta před něčím co tě přesahuje, ale má to svá pravidla a ty se v nich neztratíš?
To jsou dost podstatné rozdíly.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Waylin:
Tak se na to podívej... my křesťané máme založen život na předpokladu, že před 2000 lety někdo umřel za mě. Tak moc jsme to předpokládali, že jsme si od té události dali nový letopočet. Předpoklad, víra, že to co ten chlapík říkal byla pravda... už jsem tady dal dostatek argumentů, že Ježíš je stejně skutečný jako Kosmas, Hérodotos, nebo Caesar.
Takže ten chlapík řekl pár věcí, které se vrývají do srdce ještě dneska a ty jeho řeči stačily na víru mojí a desítek generací přede mnou. Předpoklad... Ano, takový předpoklad a takový systém, který u nás zajišťuje, že se milion lidí chová slušně, protože se bojí pekla a mají rádi svou komunitu a to co ježíš řekl. Já nevím, jací by byli, kdyby nevěřili... a ani to nikdy nezjistítm, protože věří... Systém, který nepotřebuje policii, vězení, soudce a ani agendu ministerstva spravedlnosti, aby donutil milion lidí u nás chovat se slušně... Spíš bych se měl ptát, proč vy ateisté potřebujete ročně stovku miliard, aby jste udrželi alespoň přibližný pořádek mezi svými svobodnými lidmi? Ještě se enstalo, aby křesťan okradl někoho u nehody. Nebo aby se vydával za pošťáka a okrádal staré lidi... Strach z pekla... ten je laciný... čtyři miliardy ročně... za to dokážeme udržet mimo kriminalitu milion lidí... bez jediné věznice, bez jediného soudce, bez jediného policajta... Naše církev (ta ve které jsem) má 100 tisíc členů, rozpočet 150 milionů ročně a z toho si dvě třetiny hradí sama. Vy ostatní platíte na daních 50 milionů pro nás... to je míň než rozpočet druholigového klubu... a za to máte 100 tisíc dospělých plus příslušný počet dětí, kterých si policie nikdy nemusí všímat... nikdy je nebude vyšetřovat a oni nikdy nikomu neublíží. Je vás ateistů 9 milionů a za pořádek mezi 100 tisíci lidma zaplatíte každý asi šest korun. Kolik asi platíte na policajty, aby vás ochránili před vašimi ateistickými spoluobčany, co tak hodní nejsou? Kdyby jste to dali nám a přestali kecat jak jsme fanatici a nechali nám trochu volnější ruku, tak vám z toho uděláme totéž co umějí Němci nebo holanďané i Angličané. Stát kde můžete klidně odejít z otevřeného auta a nevykradou vám ho. A to ani nemusíte kvůli nám měnit zákony, ani vracet majetek co nám vaši dědové znárodnili. stačí aby jste přestali nadávat že jsme ti zlí a nejhorší, aby se z vašich dětí náhodou nestali křesťané, co by se o vác mohli třeba taky nezištně starat a ještě i o jiné lidi...
Peklo je zadarmo... věznice ne... faráři sice něco stojí, ale těch 200 panáků v poslanecké sněmovně vás stojí víc a neudělají nic pořádného...
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Argument, proč jsou křesťané křesťany a proč nelezou moc nadšeně do spolku s ateisty. Je přece zbytečné, abych znovu odpovídal na to, že mně té krve po světě stačilo a jestli měla mít nějaký smysl, tak u mě ten smysl měla.
Stejně pro mě měla smysl Ježíšova oběť a tedy i jeho krev. Že pro jiné smysl neměla, je jejich problém a ne můj.
A že holt někdy i my křesťané na tu kristovu oběť zapomeneme a pak kvůli nám musela vytéct další krev (naposled někdy kolem rušení inkvizice), to je smutná pravda, které litujeme a vždycky budeme. Ale doufáme, že alespoň pro posledních 10 generací té krve stačilo a dá-li Bůh ještě chvíli to stačit bude. Ono to také může být tím, že pro nás vyrábíte dost krve vy...
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Kdo hřeší, ten se nedostane do nebe... nebo myslíš, že nám Bůh zajázal se stýkat s hříšníky? to by u nich Ježíš nevečeřel, neodpouštěl jim hříchy, neříkal, že nemáme opouštět nevěřící partnery, pokud oni neopustí nás.
My si klidně můžeme vzít ateistu za manžela či manželku. Ale dějinná praxe nás naučila, že oni na to dlabou, smilní, rozvádějí se a žádný zákon je je nenutí, aby splnili povinnosti které slíbili. Tak si je nebereme. Život s ateistou je dost těžký.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Já neříkám, že všichni jsou špatní... jen říkám, že všichni smilní. A spousta z těch smilníků špatná je. A jako křesťan nerozeznám hodného smilníka od zlého. tak se vyhýbám oběma. Když půjdu v noci v cikánském ghetu, také nebudu rozlišovat který cikán je jen na procházce a který na lupu. Vyhnu se oběma.
Navíc se dost často stává že z hodného ateisty je zlý a naopak. Záleží totiž na velkém množství dalších okolností.
My Křesťané jsme proto nastavili měřítka tak, aby je neovlivňovalo milion pitomostí. Nastavili jsme je tak, aby nerozhodovaly věci, které nedokážeme ovlivnit.
Co je vlastně víra? Publikoval(a): diggy | Úvahy » Bůh, víra
Ale kdepak... rozlišuju ateisty podle křesťanských měřítek. To jich mezi slušnými moc nezbyde... to víš, smilní, rozvádějí se... Půlka se jich rozvede a zbytek smilní... co bys chtěl? V téhle zemi nesmilní jedině křesťané...
Když ovšem budeš ty posuzovat křesťany podle ateistických měřítek, tak budeme mít ještě slušnou rezervu.