Výroční zpráva BIS usvědčuje tajnou službu z nedůslednosti
Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang
Výroční zpráva BIS (Bezpečnostní informační služba) zní opravdu naštvaně. Korupce a klientelismus prorůstají státní správou i komunální politikou. Podniky se státní účastí jsou pod vlivem lobbistů. Někteří soudci pracují pro mafiánské konkurzní správce. To vše nahrává ruským tajným službám, které navíc prosazují zájmy Kremlu v zakázce na třísetmiliardovou dostavbu Temelína, atd., atd.
Výroční zpráva BIS přináší už minimálně sedm let stále stejné poselství, ale BIS za ty roky nepřinesla o svých tvrzeních jediný důkaz. Za posledních sedm let jsme od policejních vyšetřovatelů či představitelů vlády neslyšeli, že by někoho "obvinili" na základě informací tajné služby, od roku 2005 žádná vláda nepodala na nikoho žádné trestní oznámení, jež by bylo postaveno na faktech z BIS.
K čemu si tedy hýčkat instituci s rozpočtem 1,2 miliardy korun a s kompetencí odposlouchávat či sledovat kohokoli, koho její důstojníci označí jako nepřítele státu? Bezpečnostní informační služba sice informuje vládu a prezidenta, ale nikdo nemá ponětí o čem. Jediná instituce, která má práci BIS prověřovat, poslanecká kontrolní komise, nemá podle svých členů absolutně žádné pravomoci, aby o práci BIS cokoli zjistila. Výroční zprávy BIS nás tedy pravidelně informují o rizicích, která ale nikdo nevyšetřuje.
Tajná služba si tak žije ve svém vlastním světě, o kterém vůbec nic nevíme. To je ohromná volnost. BIS může podržet dodáním vhodných informací jakoukoli vládu a její odpůrce označit za škůdce.
Více v časopisu RESPEKT č. 35/2012
____________________________________
Platforma občanských sdružení VRAŤTE NÁM STÁT nabízí řešení a jedná s jednotlivými poslanci. Toto jsou jejich požadavky:
Za stávajícího znění ústavy navrhujeme, aby se ze zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (§ 48 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb.) vypustila podmínka, že členy vyšetřovací komise mohou být jen poslanci. To umožní, aby na návrh jedné pětiny poslanců zřídila Poslanecká sněmovna vyšetřovací komisi pro vyšetření věci veřejného zájmu, přičemž komise pak může být složena z důvěryhodných osobností mimo Poslaneckou sněmovnu.
Zadání pro vyšetřovací komisi:
Členové vyšetřovací komise zřízené Poslaneckou sněmovnou: