Kde se dnes svádí největší boj?

Kde se dnes svádí největší boj?

Anotace: - - -

 

Výroční zpráva BIS usvědčuje tajnou službu z nedůslednosti


 

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Jiří Lang

 

Výroční zpráva BIS (Bezpečnostní informační služba) zní opravdu naštvaně. Korupce a klientelismus prorůstají státní správou i komunální politikou. Podniky se státní účastí jsou pod vlivem lobbistů. Někteří soudci pracují pro mafiánské konkurzní správce. To vše nahrává ruským tajným službám, které navíc prosazují zájmy Kremlu v zakázce na třísetmiliardovou dostavbu Temelína, atd., atd.

 

Výroční zpráva BIS přináší už minimálně sedm let stále stejné poselství, ale BIS za ty roky nepřinesla o svých tvrzeních jediný důkaz. Za posledních sedm let jsme od policejních vyšetřovatelů či představitelů vlády neslyšeli, že by někoho "obvinili" na základě informací tajné služby, od roku 2005 žádná vláda nepodala na nikoho žádné trestní oznámení, jež by bylo postaveno na faktech z BIS.

 

K čemu si tedy hýčkat instituci s rozpočtem 1,2 miliardy korun a s kompetencí odposlouchávat či sledovat kohokoli, koho její důstojníci označí jako nepřítele státu? Bezpečnostní informační služba sice informuje vládu a prezidenta, ale nikdo nemá ponětí o čem. Jediná instituce, která má práci BIS prověřovat, poslanecká kontrolní komise, nemá podle svých členů absolutně žádné pravomoci, aby o práci BIS cokoli zjistila. Výroční zprávy BIS nás tedy pravidelně informují o rizicích, která ale nikdo nevyšetřuje.

 

Tajná služba si tak žije ve svém vlastním světě, o kterém vůbec nic nevíme. To je ohromná volnost. BIS může podržet dodáním vhodných informací jakoukoli vládu a její odpůrce označit za škůdce.

Více v časopisu RESPEKT č. 35/2012


____________________________________

 

Platforma občanských sdružení VRAŤTE NÁM STÁT nabízí řešení a jedná s jednotlivými poslanci. Toto jsou jejich požadavky:

 

Za stávajícího znění ústavy navrhujeme, aby se ze zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny (§ 48 odst. 1 zákona č. 90/1995 Sb.) vypustila podmínka, že členy vyšetřovací komise mohou být jen poslanci. To umožní, aby na návrh jedné pětiny poslanců zřídila Poslanecká sněmovna vyšetřovací komisi pro vyšetření věci veřejného zájmu, přičemž komise pak může být složena z důvěryhodných osobností mimo Poslaneckou sněmovnu.

 

Zadání pro vyšetřovací komisi:

  • rozkrytí napojení organizovaného zločinu a mafiánů na politiku, státní správu a justici, včetně odhalení, kdo z veřejně činných osob figuruje v těchto klientelistických sítích a má kontakty na mafiány a organizovaný zločin;
  • vyšetření odpovědnosti jednotlivých veřejných činitelů za to, že na základě informací a zpráv poskytnutých BIS nejednali v souladu se svými pravomocemi.

Členové vyšetřovací komise zřízené Poslaneckou sněmovnou:

  • respektované osobnosti, které jsou zárukou toho, že budou všechny okolnosti vyšetřeny důsledně a řádně, že žádné informace nebudou "zameteny pod koberec", že vyšetřování bude probíhat maximálně transparentně, aby obnovilo důvěru veřejnosti v právní stát v ČR a že výstupy z tohoto vyšetřování budou nestranné bez ohledu na zájmy konkrétních politických stran či ekonomických a jiných skupin;
  • nominace na členy vyšetřovací komise by mohly vycházet z respektovaných organizací občanské společnosti (obdobně, jako jsou ustavovány mediální rady v Německu), tzn. například zástupci univerzit, studentů, duchovních, politických vězňů, protikorupčních organizací, kulturních a mediálních organizací atd. Více>

 

 


Autor Aťan, 02.09.2012
Přečteno 562x
Tipy 1
Poslední tipující: poeta
ikonkaKomentáře (0)
ikonkaDoporučit (1x)

Komentáře
Ještě nikdo nekomentoval.
Pokud chcete vložit komentář, musíte se přihlásit.
© 2004 - 2024 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel