Anotace: Další „drzý“ pokus napsat recenzi na něco, čemu vůbec nerozumím... ;-)
UC BERKELEY SYMPHONY ORCHESTRA (trochu jiná recenze)
Dirigent: David Milnes
Pražská zastávka amerického univerzitního souboru na jeho evropském turné
Smetanova síň Obecního domu, 28.5.2014 v 19:30
UC Berkeley Symphony Orchestra je jedním z předních univerzitních souborů v USA, byl založen již v roce 1923. Jeho vysoká úroveň je dána i spoluprací s tak věhlasnými dirigenty, jako je například Valerij Gergiev či Gustavo Dudamel. Pražské vystoupení bylo zařazeno do 2. ročníku koncertní řady Musica Orbis 2014 organizované agenturou The Prague Concert Co. usměvavého česky hovořícího Angličana Johna Tregellase.
V první části večera zazněla symfonická suita Apalačské jaro amerického skladatele Aarona Coplanda, který ji původně složil jako baletní hudbu na objednávku slavné choreografky a tanečnice Marthy Graham. Po velkém úspěchu ji pak v roce 1945 upravil pro symfonický orchestr a v této podobě je také nejčastěji uváděna. Hudba je to pestrá a zajímavá, ale jak trefně poznamenala kamarádka, se kterou jsem sdílel zážitky i na předchozím koncertě tohoto cyklu, neuškodila by jí větší sevřenost – lidově řečeno poněkud méně hudební „vaty“. Orchestr ji ovšem zahrál téměř bezchybně a s potřebným nasazením, takže to byl příjemný, i když poněkud delší zahřívací úvod.
Následoval proslulý Gershwinův Američan v Paříži a to už byla opravdová hudební lahůdka. Tuto svižnou, nápaditou a posluchačsky nadmíru vděčnou hudbu napsal autor během svého krátkého pobytu v Paříži roku 1928, když tam studoval kompozici u Nadii Boulanger. Orchestr ji provedl v patřičně strhujícím nasazení, až to s leckterým posluchačem, mě nevyjímaje, chtě nechtě občas také šilo v jazzovém rytmu.
V jedné chvíli jsem si všiml mladého Asiata – xylofonisty, jak to šije i s ním, když právě nemá co na práci, což bylo po většinu doby trvání této skladby. Zaujalo mě to natolik, že jsem se začal víc soustředit právě na něj, sledoval jeho pauzy i nástupy a přemýšlel nad jeho rolí v orchestru. Ačkoliv se dostal k úderům svými paličkami možná tak šestkrát během celé skladby, bylo mi naprosto zřejmé, že je nesmírně důležité, aby se nepřestal soustředit a své výstupy odehrál vždy zcela přesně a včas, protože zvuk xylofonu pokaždé výrazně pronikal skrz celý orchestr. Kdyby udělal sebemenší chybu, pokazil by dojem celému svému týmu. Více než kdy jindy jsem si tak uvědomil, jak i sebemenší role je v orchestru důležitá a významná, ostatně jako i v životě. Přistihl jsem se nakonec, že nástupy xylofonisty prožívám možná víc než on sám – i přes své mládí to byl evidentně už profík, hrál s klidnou a sebejistou samozřejmostí a byl si nepochybně dobře vědom toho, že v těch svých několika taktech má úspěch orchestru v rukou právě on.
Za zmínku ještě stojí, že mě překvapily dva téměř sólové výstupy první houslistky, když se celý orchestr ztišil natolik, že byly slyšet jakoby jen samotné housle. Připadalo mi, že až tak výrazné sólové party houslí si z četných nahrávek této slavné skladby nepamatuji, ale ruku do ohně bych za to samozřejmě nedal. Každopádně Američan v Paříži nejen mě, ale všechny posluchače před přestávkou patřičně nabudil a orchestr doprovázel do šaten zasloužený aplaus.
Po přestávce se dramaturgie výrazně změnila – zazněla 10. symfonie Dmitrije Šostakoviče, který ji dokončil po dvou letech práce v r. 1953 již po Stalinově smrti. Podle autora měla být dokonce jeho portrétem. Ačkoliv není možné vnímat tak rozsáhlou a plasticky členitou skladbu nějak doslovně, doba tuhého stalinismu se na výrazu symfonie nepochybně silně podepsala, řada pasáží zněla skutečně temně až zlověstně a na mnoha místech prosakoval jakýsi potlačovaný patos, tu propukající silněji a vzápětí zase přidušovaný. Celé dílo i přes tuto podmračenou atmosféru působilo velmi životně – ostatně ani v těžkých dobách se život nedá zastavit a lidé zůstávají stále lidmi se svými běžnými radostmi i starostmi.
Orchestr vložil do provedení skladby nepochybně to nejlepší, co v něm je, a není toho rozhodně málo, takže po závěrečném finále nejen moje kamarádka odměnila účinkující spontánním „bravo!“ a také potlesk zaplněného sálu byl zaslouženě bouřlivý. Byli jsem svědky opravdového uměleckého zážitku a vrcholu večera, srovnatelného s výkony špičkových symfonických orchestrů.
Tři přídavky na závěr, vždy k překvapení přítomných s novými dirigenty, byly třemi příjemnými tečkami za opravdu skvělým večerem s krásnou hudbou a jejím zapáleně precizním provedením.
Praha, 29.5.2014
http://www.youtube.com/watch?v=byGU_7sUxYE
.....No,pěknej kulturní "nářez" teď prožíváš a je fajn,že nám to
čtivě a živě umíš zprostředkovat.Takže díkec a je fakt,že není nad živý
koncert.....dostávám chutě..../úsměv/.Ji.
29.05.2014 20:15:15 | jitoush
:-D To se tak náhodou sešlo, ale bylo to fajn... Teď zase přijde chvíli půst... :-D Tak honem někam za kulturou, než na tu chuť zapomeneš... ;-)) A díky za usměvavý komentář :-)
29.05.2014 20:30:27 | Amonasr
...opět skvělá recenze...opravdu to píšeš skvěle a tvoje postřehy mají v sobě hodně ze života, čehož si nejpíš běžný posluchač nevšimne...je vidět, že jsi si zachoval klukovskou duši, protože především ona se dokáže takto dívat na svět...:-)...budiž nám dopřáno ještě mnoho takových postřehů z tvého pera...Bravo...:-)
29.05.2014 13:29:43 | Jort
Děkuju za takovou reakci, která od autora Tvých kvalit nejen potěší, ale které si také velice vážím... :-) Tak ať i Tobě to pořád píše stejně skvěle a myšlenkově bohatě, jako dosud... :-)
29.05.2014 19:33:48 | Amonasr
Velmi živé podání, Amonasře, je vidět, že jsi vnímavý posluchač, opravdu Ti nic neujde. Myslím, že čtenář Tvých řádků musí zalitovat, že na koncertě nebyl. :-)
29.05.2014 12:51:44 | Pamína
Děkuji, Pamíno, za povzbuzení. Ano - o to, aby zalitoval, mi vlastně svým způsobem jde... Třeba se pak někdy příště sám odhodlá a zjistí, že klasická hudba může být docela žůžo zážitek a žádná suchopárná nuda, jak to zvenčí někdy vypadá... A my, kteří hudbě nerozumíme a přesto na takové koncerty chodíme, moc dobře víme, že živý koncert a nějaký poslech z rádia - to je opravdu nebe a dudy... Takže - nebát se a aspoň jednou si to zkusit! ;-))
29.05.2014 13:00:26 | Amonasr
Po řádcích, které jsem tu četla, nemůžu uvěřit, že hudbě nerozumíš. Položme si zásadní otázku - co to je, rozumět hudbě? Člověk, který je schopný takového prožitku jako Ty, je s hudbou zadobře - a o nic jiného nejde, můj milý, nebo ano? Nevěřím, že má silnější prožitek člověk, který pozná skladatele, dílo, určí předznamenání i případné škrty... Debussy napsal, že hudba je to, co je mezi notami. Nejsou to tedy noty, teorie. Je to ta přidaná hodnota, co vloží interpret ze sebe, co vytěží dirigent z orchestru, jak tihle všichni lidé skladatele uchopí a ujmou se jeho potenciálu. Pokud
přečteš jejich záměr, projede Tebou emoce, rozsvíví se Ti oči - rozumíš. A sám si přiznej - bylo to takové i včera? Takse nevymlouvej! :-)
29.05.2014 22:08:54 | Pamína
Milá Pamíno, občas políčím takovéto výroky a čekám, zda se někdo ozve... ;-) Tak děkuju, jsem rád, že jsi na to takto zareagovala, i když nijak ani teď nehodlám tvrdit, že hudbě rozumím. Nikdy jsem ji skutečně nestudoval a nejsem tudíž odborník. A v tom to právě je – většina lidí se ostýchá k něčemu v umění vyjádřit, protože mají pocit, že je to vyhrazeno jen odborníkům, což je veliký omyl. Vlastně jsem tím chtěl naznačit, že i my, ta velká většina, co nejsme odborníky, máme právo sdělovat svůj názor, své pocity, protože umění se dělá pro nás a ne pro „odborníky“. Poprvé jsem si to uvědomil, když se mě jeden známý umělec kdysi zeptal, co si myslím o baletu, který postavil, a já mu odpověděl, že tomu nerozumím. A dostal jsem od něj hned „zprďana“, že mu nejde o odborný názor, ale o to, jak se to líbí divákovi, jak to na něj působí. A pak mi to teprve došlo, že mám skutečně právo na svůj názor a že umělec na něj dokonce čeká, je pro něj důležitý (obecně, nejen ten konkrétně můj).
A když jsem se přestal za své názory na umění stydět, zjistil jsem, že dokonce mnoho recenzí od vystudovaných odborníků v tištěných médiích jsou často neskutečné a hloupé bláboly, kolikrát i zaplacené (čti podplacené) a nepravdivé soudy, všelijak ovlivněné přítelíčkováním či vzájemnými animozitami, zájmy různých lobby apod.
Takže – kolegové amatéří, nestyďte se za svůj názor, je často pravdivější, hlubší a cennější, než ten „odborný“, umění se dělá pro vás (nás), nikoliv pro (pod)placené kritiky! Vy jste hlas boží, ne oni. Tak nějak... :-D
Spokojená, Pamíno...? ;-))
29.05.2014 22:40:06 | Amonasr
Že já Ti na ty vějičky vždycky naletím :-)
Ano, s takovou vyčerpávající úvahou jsem tu od Tebe počítala. Ani já se nestydím psát recenci na výstavu. Vyložil jsi to sdělně a přesně. Děkuji!
30.05.2014 07:28:14 | Pamína
:-D Děkuji za schválení mého rozvleklého výkladu – vím, je to moje neřest... ;-)) A jen piš recenze, třeba se budou přidávat i další a jednou to bude nejsilnější a nejčtenější sekce na Literu... :-D Myslím to jako legraci, ale teď jsem si uvědomil, že můj zdaleka nejčtenější text je opravdu jedna recenze a skoro rok po zveřejnění to ještě pořád mírně narůstá – takže na každém šprochu... ;-))
30.05.2014 09:06:32 | Amonasr