Čína- zastavení 8.-poslední

Čína- zastavení 8.-poslední

Anotace: aneb útržky z cestovních deníků jedné tulačky.

Sbírka: Z deníků tulačky

Své reportáže z toulání Čínou dnes uzavřu krátkou upoutávkou na některé krásy a památky, které rozhodně stojí za to shlédnout. To vše samozřejmě patřičně přikořeněno mými zážitky a postřehy .Jak jistě víte na území Číny se nachází 6 oficiálních památek Unesco. Jednou z nejznámějších je tzv. VČZ neboli Velká čínská zeď. Staré čínské přísloví prý praví, že pravověrný Číňan neboli han je ten,který vystoupal na Velkou čínskou zeď.Mohu o sobě prohlásit jsem han. Zdolávání této monumentální stavby jsem se věnovala intenzivně kolem 4,5 hodiny a nikdy na to nezapomenu. Výstup představuje pozvolné drápání se do nebes po nespočitatelném množství schodů mezi jednotlivými strážními věžemi. Stále výš a výš.Navíc v některých úsecích společně s davem Číňanů a turistů z celého světa, takže to připomíná spíš prodírání se hustým lesem těl. VČZ je stavba vskutku ohromující s celkovou délkou 6500 km.Zpřístupněny jsou pouze úseky, jelikož některé části jsou v dezolátním stavu a výstup na ně je hazardováním se životem.Zeď vypadá v krásné zalesněné horské krajině, ve výšce cca 1000 metrů nad mořem, jako vlnící se dračí hřbet a rozhodně plnila účel ke kterému byla postavena.Tedy obranný val a též izolaci od okolního světa. Přátelé vřele doporučuji zažít
výstup na vlastní kůži.Jsou úseky,kde panuje i božský klid.Zde lze usednout, kochat se, či jen tak meditovat.
Stejně magicky na mě zapůsobila i návštěva hrobek Mingů, čínských císařů, včetně projití 1,5 km dlouhé cesty duchů. Aleje se sochami zvířat a mandarínů, dvanáctero soch zvířat, ležících a stojících zobrazuje protiklady, den a noc, sochy mandarínů jsou tu jako symbol božského klidu.Celý areál má jakýsi mystický nádech a po vstupu sem mě obestřela jakási nevyslovitelná harmonie.
Chcete-li naopak zažít šok z velikosti projděte se po pekingském náměstí Nebeského klidu, neblaze proslulým svými repsemi a neopomeňte vystát i frontu při návštěvě Maova Mauzolea, které bylo postaveno za pouhý 1 rok.Jedná se o monumentální 30,5 m vysokou stavbu s 44 granitovými sloupy.Na prohlídku se stojí ve vojensky zarovnaných čtyřstupech za stálého dozoru všudypřítomných strážců. Do Mauzolea se vstupuje patřičně důstojně, bez jakýchkoli předmětů a prohlídka uvnitř trvá cca 5 minut.Náměstí Nebeského klidu je 40 ha plocha o rozměru 800 x 500 m s obeliskem uprostřed a obrovskou fotografií Maa ne severní straně náměstí.Obklopeno je pak vládními budovami, kde jedna z největších , budova Národního lidového kongresu má průčelí dlouhé 310 m a uvnitř skrývá 27 síní.Největší sál je pro 10 tisíc lidí.Prostě trochu jiné rozměry a počty než u nás.
Nejen hmotné památky je Čína.Rozhodně si nenechte ujít návštěvu čínské opery.Je to zážitek nadmíru umělecký, který možná trochu zlehčím, shrnutím svých dojmů.Je to prostě pestrobarevný rej skvostně tradičně nalíčených herců v dokonalých kostýmech za silného řinčení činelů, bubnů a zvuků mnohdy nám neznámých nástrojů ,doprovázen zpěvem, tancem a akrobacií.Zpěv uchu neznalce chvílemi připomíná vysoké vytí, něžné mňoukání či mručení.Akrobatické prvky včetně soubojů s meči, holemi či bez nich jsou ohromující.Zobrazována jsou tradiční témata např.o opičím králi Hanumanovi.Čínské publikum bylo při mé návštěvě pekingské opery opravdu ukázněné, neboť zcela normální zde je přecházení či konzumace jídla.Je tomu totiž uzpůsobeno i hlediště, v jehož přední části je stolová úprava.
Na úplný závěr mých postřehů mi dovolte jedno rčení z Konfucia, jež pravil:“Je-li v srdci člověka přímost, projeví se krása jeho charakteru.“
Proto buďme přímí a já se budu těšit, že se setkáme příště třeba na africkém kontinentě.
Autor Mbonita, 29.01.2009
Přečteno 838x
Tipy 42
Poslední tipující: Danger, PIPSQUEAK, Kars, jehlaspichlas, šuměnka, Zefi, Agniezka, Bíša, bez nápadu na přezdívku..., 6thSun, ...
ikonkaKomentáře (21)
ikonkaKomentujících (20)
ikonkaDoporučit (0x)

Komentáře
líbí

Jejku,ty snad po té masáži jsi napojená na mé sny a přání...Činská opera...Jůůů.
Krasná tečka na konec.Fakt dík za vše z Číny.

27.12.2010 17:42:00 | Danger

líbí

Dost dobrý, závěr luxusní...*:)

08.08.2010 09:11:00 | PIPSQUEAK

líbí

Hezké povídání, připomnělas' mi Konfucia, již delší dobu si ho chci vybrousit jako sošku na zahrádku, občas si jeho moudra taky přečítám, byl to velký myslitel a filosof, jehož učení se stalo po dvě a půl tisíciletí státní doktrínou. Jen nemohu najít vhodnou předlohu

15.06.2010 21:44:00 | Kars

líbí

Co se týká whispera... máš moc dlouhý jméno.

Některé vsuvky: př: budu pokračovat dál, jsou záměrné,
aspoň je čtenář v obraze, o čem se v jaké kapitole
bude mluvit. Já osobně bych takové připomínky, glosy napsal pod text a k uvedené větě dal nějaké označení,
třeba křížek.

Avšak tvoje vsuvky do textu mi nevadí.

Četlo se to rychle a pěkně.

19.03.2010 19:40:00 | jehlaspichlas

líbí

Myslím, že jedním z nejhranějších eposů je Rámajána,
myslím, že tam vystupuje i opičí král Hanuman a je
součástí velkého budhistického cyklu Mahabharáta.

A jedno divadelní představení Rámajány trvá asi 9 hodin.

Nejspíš bych u něj usnul, ale s větší pravděpodobností
se někam vytratil a zeptal se na konec.

19.03.2010 19:35:00 | jehlaspichlas

líbí

jsi obdivuhodná žena, bez všech příkras je to tak!
jsi přímá, to ti potvrdím a nespoutaná jako pták!!
jsi gejzír postřehů i zážitků, rozsetých jako mák!!

29.09.2009 20:22:00 | šuměnka

líbí

Pěkný je to, jak tyhle reportáže ukazujou tvou o něco jinou podobu, než básničky. Napadá mě, že jsou na jednu stranu racionální, na druhou kompozičně ne úplně srovnaný (to jsou např. tvé diskurzivní odkazy "teď budu psát o tomhle" - takovýhle věci jsou důležitý pro tebe, ale čtenář je slyšet nemusí, musí být veden, aniž by věděl jak - ale to je maličkost.) Zas proti tomu to není pelmel, hlavu a patu to má. Pro mě je zajímavý, že mě bavilo to číst, aniž by to u mě vzbudilo zvláštní zájem o ta místa. To může být můj problém. Nebo to ani není problém. Nejvíc mě překvapila asi věcnost a praktičnost tvých pozorování. Není to moc dada :). A pravda, je to hodně na zemi, až se někdy ptám, co je na tý zemi tak zajímavýho. Ale to bude i rozdílem v tom, kde autorka a čtenář v tomto případě přebývají. Ovšem myslím si, že bych mohl číst dál a dál, snad i za konec slepé koleje.

15.08.2009 11:16:00 | whispermoonlite

líbí

krásné :) máš nádherné zážitky. A díky za přítomnost..ještě, že ji máme..ikdyž na ni občas zapomeneme...

07.05.2009 13:37:00 | Agniezka

líbí

Já vůbec nezávidím
jen plody
Tvých cest sklízím
z daleké Číny...

03.02.2009 21:38:00 | Bíša

líbí

Díky za všechny díly tvého deníku, vážně spousta zajímavostí, co se člověk jen tak nedočte. Takže ještě jednou díky a tiše závidím ;)))

02.02.2009 20:56:00 | bez nápadu na přezdívku...

líbí

Přímost - díky ST!

02.02.2009 14:43:00 | Veselý Drak

líbí

díky za tvé povídání, tvé zážitky jsou skutečným bohatstvím, tudíž...znám se s bohatým člověkem...:-))

A automat ti můj vzkaz posílá BeFeLem... a pes se za tím veze...:-))

01.02.2009 21:07:00 | shakespeares

líbí

Díky Tvým zkušenostem, se tam člověk nemusí jezdit dívat a vše vyčte a představí si z Tvých slůvek. Je to zajímavé, nesmírně působivé. Věřím, že to bylo mocka skvělé a plno zážitků sis odnesla... kdo ví, třebas jednou se tam podívám... i když, je to svým způsobem zvláštní země a všecko mi přinde tak jako nalajnované a tvrdé podmínky pro vstup, či jiné návštěvy... viz OH, docela mne to zklamalo. Aj přesto stále věřím, že jsou tam místa k nezaplacení a kdo neuvídí na vlastní oči, nikdy nezažije ten zvláštní a silný pocit úžasu...

01.02.2009 13:41:00 | NikitaNikaT.

líbí

Moc pěkný cestopis. Mým snem je navštívit Asii a díky Tobě bych Čínu určitě nevynechala.....projít se po Velké čínské zdi...skvělá představa. No snad někdy:-))Už se těším, jaký cestopis přichystáš napříště.

31.01.2009 23:44:00 | JaniHani

líbí

Nevím proč se vžil název "Velká čínská zeď", číňané jí říkají "Chang cheng", tedy Dlouhá zeď, dlouhá je, ale velká rozhodně ne :)

Mauzoleum nešťastně rozpůlilo náměstí u Brány nebeského klidu, takže že se nezdá, že jde o největší náměstí na světě. Kdyby tam nebylo, byl by to impozantní pohled

díky za tvé postřehy ;)

31.01.2009 23:05:00 | Dao de

líbí

fantazie a skutečnost na papyru slov

31.01.2009 11:24:00 | vodnař

líbí

Pěkné a zajímavé povídání o Číně.A už se budu těšit na
další cestopisy.

30.01.2009 21:51:00 | Paulín

líbí

Díky za krásný výlet za hranice, už se vidím, jak bloumám s tebou po Africe :-))

30.01.2009 20:49:00 | jita.1965

líbí

Paráda počteníčko. :-)) (ale jinak jsem vyhrál sázku, víš to, že jo :-))

30.01.2009 16:51:00 | Aťan

líbí

Čína je velká už sama o sobě - myslím že 5. největší stát na světě, ne? ;-)
Tak příště bude Afrika, hmm..tu teď bereme v zeměpisu, takže paráda! Skoro mi připomínáš pořád ČT Objektiv :-)

30.01.2009 13:22:00 | Chancer

líbí

Náramný přenos od počítače až do pozoruhodné Číny. Za to ti patří xiexie a je mi trochu líto, že předznamenáváš, že už je tohle zastavení v Číně poslední. Nezbývá než doufat, že si to třeba ještě rozmyslíš:).

29.01.2009 22:32:00 | Dota Slunská

© 2004 - 2025 liter.cz v1.7.2 ⋅ Facebook, Twitter ⋅ Nastavení soukromí ⋅ Osobní údaje ⋅ Provozovatel