Anotace: "Letímě na Mars. S vesmírnou holkou, dvěma kočkami a mesiášem"
Psal se rok 1964 a Vesmírný závod mezi Spojenými státy a Sovětským svazem byl v plném proudu. Mezitím africká země jménem Zambie právě vyhrál svůj boj za nezávislost na Británii. Pochopitelně, jedna z prvních věcí, které se tento nový samostatný stát rozhodne udělat, je zapojit se a s velkou pravděpodobností vyhrát Vesmírný závod.
Muž, který stál za vesmírným programem se jmenoval Edward Makuka Nkoloso. Zakladatel Zambijské národní akademie věd, vesmírných výzkumů a filozofie nejdříve plánoval porazit dvě velmoci v závodu na měsíc, ale později začal mnohem ambicióznější misi, a to misi na Mars.
Jeho posádka sestávala ze speciálně vytrénované sedmnáctileté „vesmírné holky“, dvou koček, také speciálně vytrénovaných, a mesiáše. Vyjádřil své naděje, že se jim podaří založit křesťanskou církev mezi primitivním lidem Marsu. Na druhou stranu však varoval mesiáše, aby Marťany ke křesťanství nenutil, pokud by ho nechtěli.
K tréninku svých astronautů, nebo Afronautů, jak je sám pojmenoval, vybral Nkoloso opuštěnou farmu. Tam byli Afronauté pouštěni z kopce v kovovém barelu a houpáni na houpačce, aby si zvykli na stav beztíže. Samotná raketa pak takový barel sama připomínala. Jmenovala se D-Kalu 1 a podle Nkolosa byla schopná doletět na Mars. To dokázal testovacím odpalem z katapultu.
Nkoloso a D-Kalu 1
Odlet na Mars měl být zahájen na první Den nezávislosti, ministerstvo to však zatrhlo kvůli obavám, že by to bylo nemístné. Po čase Afronauté začali ztrácet morálku, Nkoloso si stěžoval, že „ve výzkumném středisku bylo až příliš mnoho romance a málo vědy“. Tohle se potvrdilo, když jeho vesmírná holka otěhotněla a její rodiče ji vzali domů. Do toho se ještě ukázalo, že Sovětský svaz jim kradl technologie. Dodnes se nedokázalo, o jakou technologii se jednalo a jestli nějaká vůbecc existovala. Nkoloso konečně vzdal svou snahu, když Amerika úspěšně přistála na Měsíci.
Nkoloso se stal symbolem Zambijské houževnatosti a odhodláním jít si za svými sny. V prostředí, kde lidé mnohdy postrádali základní potřeby, se postavil dvěma velmocím a bojoval s nimi až do samého konce. Těžko říct, jestli to byla síla odhodlání, šílenství, nebo to celé byl jen vtip, ale dodnes si můžeme připomínat, když před dávnými lety Zambie letěla na Mars.