úvaha nad tím, jak člověk vnímá čas... pfff. To je docela oříšek. To co popisuju je spíš jen model vnímání reality tak jak ho vidí fyzika a je to i to, co intuitivně vnímám jako správné. Nicméně to, jak člověk zažívá okamžik, nebo pohyb, jak si mozek uvědomuje čas, je otázka zcela jiná. V mé úvaze vlastně vůbec nešlo o to, kdo se dívá. Byl jen Achilles a želva, které byli někde. V koncovém důsledku byli oba hmotnými body na přímce s nějakou rychlostí, jen způsob vyjádření jejich rychlosti byl řadou... O tom, jak člověk vnímá okamžik, nebo serii okamžiků tam není ani čárka. Nicméně filozof toto zdá se libovolně kombinoval. (podobně by se dalo uvažovat o tom, jak vnímáme prostor a co je prostor matematicky)
01.09.2011 20:12:00 | ewon
Tak teprve tady jsem se trochu chytal, v tvých předchozích úvahách na mne bylo moc matematiky. :o)))
Čekal jsem, kdo přijde s vysvětlením, že jeden určitý okamžik má vždy nějakou délku trvání, jinak bychom si ho (ten okamžik) nemohli uvědomit. Pak ovšem šíp nebude stát, ale bude více či méně rozmazaný (podle délky okamžiku a rychlosti šípu). To je mé nevědecké vysvětlení, proč Zenón neměl pravdu. :o))
A pro Aťana dám speciální úlohu: Skládání Rudého Práva. :o))
01.09.2011 19:59:00 | Zasr. romantik
Líbí se mi hlavně věta: problémy jdou exaktně vyřešit, použije-li se ten správný aparát (někdy to trvá stovky let...)
A v tom to vězí, např.: teoreticky se vymyslel finančně-ekonomický globální postup, prakticky to šlo do kopru...
28.08.2011 12:51:00 | Aťan
/velice volně -- když jsem byla tuším na gymplu, v kinech šel film Zázraky se dějí. Rozlomilo se letadlo nad amazonským pralesem; 1 holka vypadla tak, že přežila, a došla si pro záchranu.........Ano, zázraky se dějí..... ale hmmm :) achilles a želva a šíp jsou fixle, hůl zlomená při ponoření do vody a zázračně spravená po vytažení.... :) a tož ten ST za nevulgárnost....za to, že byl někdo, kdo to uměl opravit, kdo měl ten *aparát pro uvedení na pravou míru....
(bohužel možná nedovedu přesně vysvětlit já)/
27.08.2011 18:42:00 | pamp_elka