Anotace: Máme stříbrnou medaili, přátelé, Asie má bronzovou... Antarktida s tučňákama jsou beznadějně poslední. Univerzita Karlova se dělí o 201. – 300. místo.
...hele, a že to má háček? Nechtěj voni po nás náhodou japonskou produktivitu??? 3x fuj!
19.11.2010 21:22:00 | Aťan
Kromě esperanta je ekonomicky lukrativní umět exotické jazyky - arabštinu, čínštinu (mandarínština, wu, kantonština) ...tam tečou peníze. Kamarád si během roku v Číně "našetřil" na bowlingový bar v HK.
Pokud se někdo učí jakýkoliv jazyk spíš srdcem, tak těch si vážím nejvíc. Mám v TV pět slovenských programů, mohl bych obchodovat leda tak se Slováky, ještě to zvážím :)
19.11.2010 21:08:00 | Aťan
AJ místo češtiny, to se mi nelíbí... a že po 9 letech někteří žáci umí anglicky stejně jako já po 30 letech "samovýuky" (čili prd), z toho taky nejsem odvázaný. Tak nějak jsem se nahlas zamyslel, že AJ-esperanto mně nevadí, spíš naopak. Spousta anglických odborných výrazů v zaměstnání jsem se stejně musel naučit, určitě nejsem jediný. Jednou bych chtěl sledovat třeba CNN bez jazykových problémů, číst knihy v originále... no nic, zase už blouzním.
19.11.2010 18:14:00 | Aťan
No jo, čumím jako blázen, Vladanova socialistická jednotná osnova :) Ale jo, s žádným tvým bodem nemám problém, ani s Paulovým, kromě angličtiny.
Státní maturity na SŠ jsem pochopil tak, že netrvají na jednotných osnovách, ale ten "výstup" by měl být porovnatelný, aby se vědělo, která škola je na špici a která na chvostu. Ale jak dobře to má ministerstvo školství propracovaný, to opravdu nevím, šlo to těsně mimo mě i dcerušky.
19.11.2010 15:39:00 | Aťan
Neměli bychom mixovat dyslexii a výuku angličtiny. Myslím že to moc nesouvisí, cizí jazyk je v 6 letech přizpůsobený jejich chápání, není to velký tlak a dokonce to ty prcky baví. Jsem u zdroje - vnoučata.
Popíšu moje emocionální plus pro znalost mezinárodního jazyka. Za 1. je úžasný vycestovat a domluvit se. A za 2. ještě v tomto pozdním věku občas navštívím rockový koncert. Pěkné zážitky mám např. z finských HIM, Rasmus... Finové zpívají anglicky, kolem mne český mladý potěr anglicky zpívá s nimi. Na dceři jsem si ověřil, že mladí vědí, o čem text skladby je. Kdyby zpívali rusky, možná bych se taky chytil. :-)
19.11.2010 12:03:00 | Aťan
Paule, se vším souhlasím, jenom angličtiny bych se zastal. Protože Ludva Zamenhof s esperantem neprorazil, nějaký (jakýkoliv) Lingvo Internacia musel vzniknout. A protože vědci, umělci, sportovci atd. mezi sebou pár desetiletí mluví anglicky (ne rusky nebo španělsky), z angličtiny se přirozenou cestou stal mezinárodní jazyk. Francouzi zuří, ale marně. Takže angličtinu od 1. třídy ano (stejně se učí spíš zábavnou formou), a nemusí to být na úkor češtiny, určitě ne.
Možná to politicky nahrává angloameričanům, ale v angličtině se vede kampaň i proti nim, aby tomu rozumělo co nejvíc lidí. Takže asi tak...
19.11.2010 08:57:00 | Aťan
To je smutná pravda, Sio. Ale čeští vědci, kteří se kvůli penězům uchytili venku, se teď vrací a jsou (prý) zahraničím dotováni na slušné úrovni (Liberec, Praha, Brno...) Např.:
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1004/cesky-magellan-pronikl-mezi-smetanku-historickych-vynalezu
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1002/cesky-vyzkum-procesu-starnuti
no, a samozřejmě taky USArmáda, když už jsme v NATO:
http://atanova-zasuvka.blog.cz/1004/cesti-vedci-po-zasluze-v-prvni-lize
Mám toho na blogu víc, ujíždím na nanotechnologii, tam to je nejzajímavější... a taky ženevský urychlovač částic...
18.11.2010 22:42:00 | Aťan
Sio, ještě se seriózně vrátím k modelu bodování univerzit: počet zaměstnanců, kteří dostali Nobelovu cenu (tady ti držím palce s nákupy), pak ještě v počtu publikovaných článků v mezinárodních vědeckých časopisech a dááále v množství výzkumných projektů. Tady nesmyslně zapomněli na ASIČR!
Můžeš namítnout, že počet obyvatel ČR je zhruba na úrovni Nového Jorku v době dovolených, to je fakt. Ale přesto mám radost, že naši vědci drží krok se světem - a to myslím smrtelně vážně. Po internetu juknu občas na různé projekty, a ti naši kluci (a holky samozřejmě) jsou čím dál víc ve víru světového dění, držím jim palce.
O školství dobře vypráví Paulmatthiole, zřejmě je v jádru. :)
18.11.2010 19:29:00 | Aťan
Nó... že by kursiva či tučné písmo byl nějaký cingrlátkový přepych :-))
Vávrová odkázala UK mozek, těší se až ho bude mít v lihu.
18.11.2010 16:50:00 | Aťan